پیش بینی حجم زیاد واردات برنج در آبان ماه/ تثبیت تعرفه ۴۰ درصدی واردات در طول سال

شایق: عده‌ای تمایل به خرید برنج وارداتی دارند، دولت تصمیم گرفته که بابت هر کیلو برنجی وارداتی مبلغی حدود ۳۰۰ تومان را دریافت کند، و این را در اختیار وزارت کشاورزی قرار دهد

به گزارش عیارآنلاین،جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن حمایت از برنج ایرانی در گفتگو با «نسیم» بیان داشت: بالاخره وزارت کشاورزی توانست به صورت موقت جلوی واردات برنج را بگیرد، می‌گویم به صورت موقت؛ زیرا ما کسری برنج داشته و به واردات نیاز داریم اما الان و با توجه به فصل برداشت برنج داخلی زمان مناسبی برای واردات برنج نبود.
وی ادامه داد: قرار شده تا آخر آبان ماه نیز واردات برنج نداشته باشیم، اما در آبان ماه برنج وارداتی آن هم به مقدار نیاز وارد کشور خواهد شد.
وی تأکید کرد: با این که انصافا امسال واردات برنج بسیار کاهش یافت اما هنوز برنجی که در سال ۹۲ وارد کشور شده برای ما مسئله‌ساز است و مشکل درست کرده است.
وی علاوه بر منع واردات برنج ثابت شدن تعرفه واردات را اقدامی مؤثر خواند و گفت: در گذشته ثابت نبودن تعرفه واردات باعث سوءاستفاده عده ای می‌شد اما الان که گفته شده تعرفه در کل سال ثابت و برابر ۴۰ درصد است امکان این سوءاستفاده از افراد گرفته شده است.
وی تصریح کرد: یک موضوع دیگر این است که دولت تصمیم گرفته که بابت هر کیلو برنجی که وارد میشود مبلغی حدود ۳۰۰ تومان را دریافت کند، و این را در اختیار وزارت کشاورزی قرار دهد، بنابراین وزارت جهاد می‌تواند از این مبالغ در جهت بسترسازی برای کشت برنج داخلی استفاده کند.
علیزاده شایق اضافه کرد: خوشبختانه در حال حاضر کشاورزان از نظر قیمت نگرانی خاصی ندارند به طوری که حتی ما الان تمایل داریم تا دولت به صورت تضمینی و یا توافقی برنج را خریداری نکند، زیرا در بازار تعادل قیمت وجود دارد و قیمت برنج ایرانی مناسب و خوب است.
وی اظهار داشت: در هر صورت همچنان هزینه تمام شده برنج داخلی بالا است در این مورد باید دولت تلاش کند تا قیمت تمام شده را کاهش دهد، به هر حال عده‌ای هم هستند  که بودجه‌شان به تهیه برنج داخلی نمی‌رسد بنابراین این‌ها برنج وارداتی استفاده می‌کنند، این نوع برنج‎‌ها هم قیمتشان بالا نیست لذا برخی افراد تمایلشان به استفاده از برنج وارداتی بیشتر از برنج ایرانی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه اختلاط برنج‌های وارداتی با برنج‌های خوب ایرانی واقعیت داشت که خوشبختانه در این رابطه نظارت لازم صورت گرفت و جلوی چنین اقداماتی گرفته شد.

منبع: نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: