طرح تحول سلامت نتوانست اهداف برنامه پنجم توسعه را محقق کند

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت:طرح تحول نظام سلامت در حالی که در تدوین برنامه ششم توسعه قرار است تغییرات اساسی در آن حادث شود، در راستای اهداف برنامه پنجم توسعه نتوانست آن‌طور که باید و شاید انتظارات بخش درمان را محقق کند. کاهش هزینه‌های مردم و رقمی ‌که افراد از جیب خود برای درمان می‌پردازند مسأله‌ای مهم و ضروری است و مهم‌تر از آن بودجه و وقتی است که باید برای پیشگیری به جای درمان روی آن کار کنند.

به گزارش عیارآنلاین، حسینعلی‌ شهریاری-رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در روزنامه آرمان نوشت: پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، وزارت بهداشت، طرح تحول نظام سلامت را تدوین کرد. این طرح که به دنبال «محافظت مالی» مردم در قبال هزینه‌های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات درمانی است، از ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۳، در بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور به اجرا درآمد. گرچه اجرای طرح، زمینه افزایش رضایتمندی مردم و گروهی از بازیگران حوزه سلامت را فراهم آورد ولی تداوم اجرای طرح با چالش‌هایی جدی مواجه است. در این نوشتار تلاش شده، ضمن بررسی اهداف طرح تحول، به پاره‌ای از چالش‌های ذاتی و اجرایی آن اشاره شود.

طرح تحول نظام سلامت در حالی که در تدوین برنامه ششم توسعه قرار است تغییرات اساسی در آن حادث شود، در راستای اهداف برنامه پنجم توسعه نتوانست آن‌طور که باید و شاید انتظارات بخش درمان را محقق کند. کاهش هزینه‌های مردم و رقمی ‌که افراد از جیب خود برای درمان می‌پردازند مسأله‌ای مهم و ضروری است و مهم‌تر از آن بودجه و وقتی است که باید برای پیشگیری به جای درمان روی آن کار کنند. دولت باید تلاش کند تا جای ممکن مردم بیمار نشوند، زیرا وقتی مردم بیمار شوند به هر حال هزینه‌های درمان بسیار بالاست. این مساله در همه جای دنیا مدنظر قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که درباره طرح تحول نظام سلامت و انتقاداتی که به آن مطرح می‌شود درباره بیمه‌هاست که توان مالی لازم برای پرداخت به بیمارستان‌ها را ندارند. این مسأله باعث می‌شود پرداخت آنها سه تا شش ماه عقب بیفتد. این مسأله باعث کند شدن روند کار می‌شود و از سوی دیگر سبب می‌شود پزشکان تا حد زیادی حضور خود در بیمارستان‌های دولتی را به تعویق بیندازند. البته بیمه‌ها هم توان مالی لازم را برای این تزریق بودجه ندارند و اینها همه مسائلی است که دولت باید مورد توجه قرار دهد.

نکته مهم این است که در تدوین طرح تحول نظام سلامت در برنامه ششم قرار است تغییراتی در آن لحاظ شود و یکی از این تغییرات توجه به امر بهداشت و پیشگیری است. پیشگیری به نسبت درمان روند کندتری دارد و بیشتر به صرف بودجه و زمان و اقدامات زیربنایی نیازمند است. اقدامات پیشگیری محور در امر بهداشت از مدارس آغاز می‌شود و تمام شئونات سلامت و بهداشت به ویژه درباره تغذیه و تحرک بدنی مورد توجه قرار می‌گیرد. مسأله‌ای که فقدان آن در میان طرح‌ها و برنامه‌های تدوین شده و اجرایی این طرح خالی است و بنابراین تا زمانی که روی سلامت و بیمار نشدن افراد کار نمی‌شود و بودجه‌ای به این مسأله اختصاص نمی‌یابد نباید انتظار داشت که افراد کمتر بیمار شوند یا آمار سکته قلبی و سرطان کاهش بیابد.

منابع مالی دولت در تحقق تغییرات و نقایص این طرح بسیار مهم است. قطعا مسئولان بهداشت کشور و دست‌اندرکاران به خوبی لزوم صرف بودجه برای سلامت و پیشگیری می‌دانند، اما اینکه به این مسأله توجهی نشده است دلیلش کمبود بودجه بوده است. هزینه‌های درمانی هم به نسبت همه هزینه‌های دیگر در کشور ما رشد فزاینده‌ای دارد و نمی‌توان انتظار داشت بدون بودجه بتوان همه بیمارهای سخت و داروهای نایاب را تحت پوشش بیمه‌ها برده و پرداخت‌ها را به صفر رساند. با وجود این، نقاط مثبت این طرح که اجرای آن مشکلات زیادی از بخش درمان کشور را رفع کرد بیش از نقاط منفی بوده است. با وجود اینکه مطرح می‌شود برای این طرح بودجه زیادی صرف شده باید گفت این صرف بودجه در مقابل پولی که از جیب مردم تا پیش از این برای درمان هزینه می‌شد و مشکلاتی که در این زمنیه وجود داشت ناچیز است.

در میان مردم افراد زیادی به ما، نمایندگان مجلس، نامه می‌نویسند و از وضعیت رسیدگی به بیماران در بیمارستان‌های دولتی و کم شدن هزینه‌های پرداختی تشکر می‌کنند. این مسأله بی‌اهمیت نیست و کاهش هزینه‌های پرداختی مردم در بخش درمان اهمیتی اساسی در برنامه‌های توسعه‌ای دارد. علاوه بر این، افزایش دسترسی به خدمات درمانی (عدالت درمانی) از اهداف اساسی این طرح بوده است. به علت انگیزه پایین کادر درمانی برای خدمت در مناطق محروم، همواره این مناطق از کمبود نیروی انسانی، به ویژه پزشکان متخصص رنج می‌برند. از این رو، یکی از مهم‌ترین اهداف نظام‌های سلامت، تأمین کادر درمانی این مناطق بوده است که در بسته دوم طرح تحول، سعی شده انگیزه لازم برای تأمین پزشکان متخصص این مناطق با تزریق منابع مالی ایجاد شود. امیدواریم دولت بتواند با تزریق مناسب و کافی بودجه به این طرح مشکلات موجود را برطرف کند و در آینده نزدیک شاهد رایگان شدن همه هزینه‌های درمانی مردم باشیم.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: