چرخ تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا به جریان افتاد/اعلام وصول تشکیل وزارت بازرگانی در هیات رئیسه مجلس

هیات رئیسه مجلس امروز طرح جداسازی وزارتخانه‌های صنعت و تجارت را اعلام وصول کرد. در همین مورد یک نماینده مجلس توضیح داد این طرح چگونه در مجلس پیگیری خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین،اواسط شهریور ماه بود که مقام معظم رهبری از ادغام وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت گلایه کردند و گفتند: آن روز هم که این کار را انجام می‌دادند برای من روشن نبود که چرا دارند این کار را انجام می‌دهند. مسوولان مجلس و دولت تشخیص داده بودند و انجام دادند. واقعاً کار سختی است، ما حق می‌دهیم که ایشان (وزیر صنعت) سختش باشد. لکن بالاخره باید این کار را انجام بدهد، یعنی یکی از کارهای بسیار مهم مساله مدیریت تجارت خارجی است. از این جهت که اینجا صرفاً بازار مصنوعات خارجی نباشد که بازار خودرو، بازار فلان و غیره یکسره به آنها داده شود.

چند روز بعد، محمدرضا نعمت‌زاده وزیر، صنعت در مورد مباحث مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری نسبت به ادغام وزارتخانه‌های صنایع و بازرگانی، گفت: انتقادی از سوی رهبری در مورد ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنایع سابق مطرح نشد، بلکه به دلیل اینکه من گزارشی در مورد اقدامات وزارت صنعت ارایه کردم و موارد زیادی را شامل می‌شد، رهبری فرمودند که کار زیادی به وزارت صنعت محول شده، ما نفهمیدیم، چرا این دو وزارتخانه با هم ادغام شدند.‎

او تأکید کرد: کوچک‌سازی دولت و ادغام وزارتخانه‌ها کار درستی است و تکلیف برنامه پنجم بوده است. دولت برنامه‌ای برای جداسازی وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی ندارد. ادغام وزارتخانه‌ها یک الگوی جهانی است، به طوری که در سابق اتحادیه جماهیر شوروی دارای ۳۰ وزارتخانه صنعتی مانند وزارت نساجی، وزارت اتومبیل، وزارت ماشین سازی و وزارت پتروشیمی بود. ولی بعدا با یکدیگر ادغام شدند.

نعمت‌زاده تأکید کرد: صنعت و بازرگانی از یکدیگر جدا نیستند و بحثی در مورد جداسازی این دو بخش مطرح نیست.

اما چند روز بعد، محمدباقر‌نوبخت، ‌سخنگوی دولت در نشست خبری خود اظهار کرد: در آن زمانی هم که تصمیم گرفتند چند وزارتخانه را ادغام و وزارت صمت را ایجاد کنند برخی کارشناسان معتقد بودند انجام این کار درست نیست. سخنان اخیر رهبر انقلاب فرصتی را به وجود آورد که ما بتوانیم به این موضوع ورود کنیم البته نیازمند مجوزهای قانونی هستیم و هر زمانی که این مجوزها اخذ شد اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

در همین حال امروز خبری منتشر شده است که در پایان جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی دو طرح و سه لایحه اعلام وصول شد.

آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند، هیات رئیسه مجلس طرح انتزاع وظایف بخش تجارت از صنعت معدن و تشکیل وزارت بازرگانی را اعلام وصول کرده است. اما این طرح قرار است چگونه در مجلس پیگیری شود؟

سرنوشت این طرح در مجلس
در همین مورد محسن بیگلری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به اقتصادنیوز گفت: این طرح باید در کمیسیون تخصصی مجلس ارائه و بعد از آن در مجلس رای‌گیری می‌شود و سپس به شورای نگهبان می‌رود.

او افزود: به دلیل آنکه مجلس درگیر موضوع برنامه برجام بود این قضیه به صحن علنی مجلس نیامد، زمان این طرح در مجلس را نمی‌توان پیش‌بینی کرد اما باید این موضوع در الویت قرار بگیرد. زیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت‌خانه بسیار مهمی است که به عقیده من باید این وزارت‌خانه به سه وزارت‌خانه تبدیل شود.

بیگلری خاطر نشان کرد: ادغام این سه وزارت‌خانه مشکلات زیادی را به‌وجود آورد که مسوولان این بخش‌ها نمی‌توانند کار خود را به درستی انجام دهند. هیچ مدیری نداریم که به بخش صنعت، معدن و تجارت اشرافیت کامل داشته باشد و متاسفانه این وزارت‌خانه با چالش جدی روبه‌رو شده است.

او تاکید کرد: بنده پیگیر این قضیه هستم که این موضوع زودتر در مجلس مطرح شود و در کمیسیون‌های مرتبط قطعیت پیدا کند و بررسی شده و در صحن علنی مجلس ارائه شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در پایان بیان کرد: این موضوع ابتدا در کمیسیون‌های برنامه و بودجه و اقتصادی و به‌ویژه صنایع و معادن با حضور وزرای مربوطه مطرح و بررسی خواهد شد و سپس به صحن علنی مجلس خواهد آمد.

منبع: اقتصادنیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: