۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۲

تولید سالانه ۵ هزار مقاله توسط سازمان تحقیقات کشاورزی

بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز دانشگاه تهران امضاء شد، از پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد تا سقف ۳۰ میلیون ریال و در مقطع دکتری تا سقف ۶۰ میلیون ریال حمایت می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر گفت: علاوه بر حمایت مالی، دانشجویان می‌توانند از واحدها و آزمایشگاه‌های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی نیز در انجام تحقیقات علمی استفاده کنند.

غلامحسین طهماسبی از تشکیل ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در مراکز رشد جهاد کشاورزی هفت استان کشور خبر داد و افزود: از این شرکت‌ها که در حوزه‌های مختلف بخش کشاورزی تشکیل شده است، ۱۱ مورد در گلستان و بقیه در استان‌های خراسان رضوی، قزوین، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و مازندران راه‌اندازی شده‌اند.

وی راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان در مراکز رشد وابسته به جهاد کشاورزی در استان‌ها را در راستای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در کاربردی کردن یافته‌های تحقیقاتی و نیز انتقال آن به تولیدکنندگان (بهره‌برداران) اعلام کرد و ادامه داد: از این پس یافته‌های تحقیقاتی نیز در قالب یک نظام نوین دانش و اطلاعات به کشاورزان منتقل می‌شود.

طهماسبی، حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی را از دیگر سیاست‌های معاونت پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی دانست و خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که بین این سازمان با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز دانشگاه تهران امضاء شد، از پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد تا سقف ۳۰ میلیون ریال و در مقطع دکترا تا سقف ۶۰ میلیون ریال حمایت می‌شود.

وی با اشاره به شرح وظایف این سازمان نیز به‌ویژه در انجام تحقیقات جهت تولید ارقام جدید گیاهی مقاوم به گرما، خشکی و آفات، تصریح کرد: سال گذشته ۲۴ رقم جدید گیاهی توسط محققان مراکز تحقیقات این سازمان در سراسر کشور معرفی شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال تعداد ۲۰ رقم دیگر که چهار رقم آن مربوط به بذر پنبه و در گلستان است، معرفی شود.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی از وجود چهار میلیون بهره‌بردار در بخش کشاورزی کشور خبر داد و یادآور شد: به‌دلیل اینکه ۹۸ درصد آنان فاقد تحصیلات آکادمیک بوده و به‌صورت سنتی کشاورزی می‌کنند، انتقال یافته‌های علمی به آنان با سختی صورت می‌گیرد.

طهماسبی تأکید کرد: یکی از دلائل تشکیل نظام نوین دانش و اطلاعات کشاورزی در چهار استان کشور ازجمله گلستان به‌صورت پایلوت، انتقال یافته‌های علمی به بهره‌برداران و نیز نظارت کارشناسان بر فعالیت‌های این بخش است.

وی از اعطای امتیازات علمی و شغلی به دوهزار و ۸۰ نفر عضو هیأت علمی در مراکز وابسته به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی خبر داد و اظهار داشت: این امتیازات در قبال انجام فعالیت‌های ترویجی توسط این افراد در بین بهره‌برداران داده می‌شود.

به گفته طهماسبی، استفاده از ظرفیت رسانه‌ها و نیز تلاش برای راه‌اندازی شبکه اختصاصی کشاورزی در تلویزیون از دیگر رویکردها برای انتقال صحیح یافته‌های تحقیقاتی و آموزش لازم به بهره‌برداران است.

وی همچنین گفت: سالانه بیش از پنج‌هزار مقاله و طرح تحقیقاتی توسط اعضای هیأت علمی شاغل در مراکز تحقیقاتی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ارائه می‌شود که ۲۵۰ طرح و مقاله آن از استان گلستان است.

معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی در پایان بر ضرورت افزایش بودجه‌های تحقیقاتی در بخش‌های مختلف کشور ازجمله کشاورزی تأکید کرد و افزود: در حالی که باید ۱٫۵ درصد از درآمد تولید ناخالص ملی کشور به امر تحقیقات اختصاص یابد، اما درعمل همواره طی ۳۰ سال گذشته این رقم کمتر از نیم درصد بوده است.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: