۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۷
مرکز گام برگزار کرد:

سومین نیم‌روز آموزشی اقتصاد مقاومتی با موضوع نفت و گاز

سومین نیم‌روز آموزشی اقتصاد مقاومتی مرکز گام به موضوع آشنایی با مسائل نفت و گاز اختصاص یافت و سه محور «مسائل بالادستی صنعت نفت و گاز »، «مقابله با خام‌فروشی نفت» و «مقابله با خام‌فروشی پتروشیمی» مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، سومین نیم‌روز آموزشی اقتصاد مقاومتی از سری نیم‌روزهای آموزشی دوره پاییزه اقتصاد مقاومتی مرکز آموزشی گام به موضوع آشنایی با مسائل نفت و گاز اختصاص یافت و سه محور «مسائل بالادستی صنعت نفت و گاز »، «مقابله با خام‌فروشی نفت» و «مقابله با خام‌فروشی پتروشیمی» مورد بحث قرار گرفت.

photo_2015-10-17_15-54-32

در اولین جلسه، پیام کهتری، کارشناس ارشد انرژی، با بیان اهمیت فرآورده‌های نفتی برای کشور، افزود: «بعد از انقلاب اسلامی تا سال ۱۳۷۷ تنها ۲ پالایشگاه در کشور راه‌اندازی شد».

کهتری سهولت واردات، اعتقاد به افزایش مصرف بنزین با ساخت پالایشگاه و تمایل به حضور فعال‌تر در بازار نفت را از دلایل به حاشیه رفتن مباحثی چون خودکفایی و راه‌اندازی پالایشگاه برشمرد.

این کارشناس صنعت نفت افزود: «بی‌توجهی به توسعه پالایشگاه‌ها منجر به افزایش فاصله تولید و مصرف بنزین، شدت گرفتن روند واردات وافزایش ظرفیت بالفعل پالایشگاه‌ها شده است که نتیجه آن، افزایش استهلاک و در نتیجه کاهش کیفیت محصولات پالایشگاهی بوده است».

کهتری اظهار داشت: «راهبرد اصلی صنعت نفت کشور باید جایگزینی صادرات فرآورده‌های نفتی به جای واردات بنزین باشد تا از خام فروشی جلوگیری شود».

وی توضیح داد: «صادرات فرآورده، به دلیل قابلیت حمل‌ونقل در قالب محموله‌های کوچک، تنوع خریدار و همچنین وجود همسایه‌های متقاضی فراورده‌های نفتی برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها مناسب‌تر میباشند».

کهتری با بیان تجربه کره جنوبی به عنوان کشوری که فاقد نفت خام بوده، اما بزرگترین پالایشگاه‌ها را دارد، از وضعیت موجود در کشور انتقاد کرد و گفت: «در کشور ما نگاه درستی به اهمیت و ضرورت صنعت پالایش وجود ندارد».

امیرحسین تبیانیان، کارشناس ارشد صنعت نفت، در دومین جلسه از نیم‌روز آموزشی به تشریح مسائل بالا دستی صنعت نفت و گاز پرداخت.

تبیانیان اهمیت قراردادهای نفتی در شکل‌گیری صنعت نفت و افزایش توانمندی های داخلی را تشریح کرد.

وی نبود اساس‌نامه مناسب برای شرکت ملی نفت و ابزارهای حاکمیتی در صنعت نفت را از مهم‌ترین ایرادات این صنعت برشمرد.

سومین جلسه نیم‌روز آموزشی به مقابله با خام‌فروشی پتروشیمی اختصاص داشت. پویان رنجبر، مدیر گروه نفت و انرژی شبکه کانون‌های تفکر با شرح حلقه‌های مختلف زنجیره ارزش پتروشیمی، بر توجه به این زنجیره و ارزش هریک از حلقه‌های آن تاکید کرد.

رنجبر زنجیره ارزش افزوده پتروشیمی را دارای سه سطح صنایع بالادستی و میان‌دستی و پایین‌دستی برشمرد و ادامه داد: «با حرکت از بالادست به پایین‌دست، اشتغال‌زایی و ارزش افزوده واحدهای پتروشیمی افزایش می‌یابد».

وی دلیل افزایش تولید محصولات کم‌ارزش و تشدید خام‌فروشی در صنعت پتروشیمی را سودهای نامتعارف ناشی از خام‌فروشی و معیار غلط شاخص عملکرد مدیران شرکت ملی صنایع پتروشیمی -یعنی تناژ تولید محصولات پتروشیمی- بر شمرد. که نتیجه چنین مدیریتی، تمایل به ساخت مجتمع‌های پتروشیمی با ظرفیت بالا در بالادست و سهل‌گرایی در ایجاد ظرفیت نسبت به تنوع‌بخشی در محصولات پتروشیمی (ایجاد مجتمع‌های مشابه و سریع‌الاحداث) دانست.

مدیر گروه نفت و انرژی شبکه کانون‌های تفکر همچنین تمرکز دستگاه‌های حاکمیتی به صنایع بالادستی و میان‌دستی و عدم استفاده از ابزارهای حاکمیتی -مانند حمایت‌های مالیاتی و تعرفه ها- برای سامان دادن به وضعیت موجود را از دلایل افزایش تولید محصولات کم‌ارزش و تشدید خام‌فروشی عنوان نمود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: