۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۵۱

بازگشت رانت خوراک ارزان پتروشیمی به بهانه خروج از رکود؟! + اینفوگرافی

دعوای قیمت خوراک گاز پتروشیمی درون دولت همچنان به صورت جدی بین سیاستگذار و تصمیم گیر اصلی آن در حاکمیت (وزارت نفت) که مخالف رانت خوراک گاز ارزان است با وزارتخانه های طرفدار استمرار ارزان فروشی خوراک گاز که از سودآوری بالای پتروشیمی های گازی منتفع می شوند، ادامه دارد.

به گزارش عیارآنلاین، وضعیت آتی قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی، نشان خواهد داد که در تصمیم گیری های کلان اقتصادی کشور در دولت یازدهم، منافع اقتصادی کلان و ملی کشور تعیین‌کننده است یا منافع بخشی وزارت‌خانه‌ها؟
بدون تردید، پیام اصلی نامه ۱۸ شهریورماه وزرای اقتصاد، صنعت، کار و دفاع به رئیس جمهور که دو هفته پیش رسانه‌ای شد، اذعان بخشی از دولت به وجود اقتصاد و صنعت کشور در رکود بود.

با این وجود، این نامه پیام شفاف و مهم دیگری داشت که گمان میرود مبتنی بر این نکته است که دعوای قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی در درون دولت همچنان به صورت جدی بین سیاستگذار و تصمیم گیر اصلی آن در حاکمیت (وزارت نفت) که مخالف رانت خوراک گاز ارزان است با وزارتخانه های طرفدار استمرار ارزان فروشی خوراک گاز که ظاهرا (وزرای اقتصاد، صنعت، معدن و تجارت، کار و دفاع) هستند  که از سودآوری بالای پتروشیمی های گازی منتفع می شوند، ادامه دارد.

در هر صورت، وضعیت آتی قیمت گذاری خوراک گاز واحدهای پتروشیمی، نشان خواهد داد که در تصمیم گیری های کلان اقتصادی کشور در دولت یازدهم، منافع اقتصادی کلان و ملی کشور تعیین کننده است یا منافع بخشی وزارتخانه ها؟ بالاخره دولت باید تصمیم بگیرد که حاضر است طبق گفته اکبر ترکان، مشاور ارشد رئیس جمهور با کاهش نرخ خوراک گاز به کمتر از ۱۳ سنت (قیمت فعلی) از بودجه وزارت نفت، برای اصلاح شاخص بورس «یارانه» بدهد یا خیر؟

منبع: نسیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: