۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۱۳
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران گفت:

شرایط استثنایی ایران در طرح های نفتی/ ورود نفت ایران باعث نوسانات قیمت نفت نمی شود

سید مهدی حسینی رئیس کمیته قراردادهای نفتی با رد این نظریه که بازگشت دوباره نفت ایران به بازار جهانی می تواند به نوسانات قیمت نفت دامن بزند تصریح کرد که شرایط تهران برای اجرای طرح های نفتی استثنایی است.

به گزارش عیارآنلاین،«سید مهدی حسینی» رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران در گفت وگویی با گروه مشاوران انرژی «سی دبلیو سی» گفته است: به نظر من ایران طرح های زیادی دارد که کم هزینه و سودآور است و این مساله کلید حل بسیاری از مشکلات جاری در بازار نفت است که شامل کاهش قیمت نفت، قیمت بالای اجرای پروژه ها، کمبود نقدینگی شرکت های بین المللی نفتی (IOC) و کاهش سرمایه گذاری بانک ها و مؤسسات مالی در پروژه های نفت و گاز شیل آمریکا، می باشد.
حسینی در این گفت وگو که متن آن در اختیار ایرنا، قرار گرفته است، یادآور شد که شرکت های بین المللی نفتی در حال حاضر مجبور هستند تا ۸۰ درصد از نقدینگی شان را به پرداخت بدهی هایشان به بانک ها اختصاص دهند.
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی افزود: همه این مسائل در مقابل شرایط استثنایی ایران، اعم از حضور متخصصین تحصیل کرده در تمام حوزه های نفتی، دسترسی به دریای آزاد و ساحل ۳هزار کیلومتری مجهز به بنادر و تأسیسات مدرن سبب می شود که ایران در این زمینه متفاوت باشد.
وی همچنین با رد این نظریه که بازگشت دوباره نفت ایران به بازار جهانی می تواند به نوسانات قیمت نفت دامن بزند، گفت: ایران در نظر دارد که ظرف چند ماه پس از برداشته شدن تحریم ها با افزایش ۵۰۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت فعلی اش وارد بازار شود و در گام بعدی یک میلیون بشکه دیگر در روز به صادراتش تا پایان سال ۲۰۱۶ و یا اوایل ۲۰۱۷ اضافه کند.
وی افزود: این [اقدام] ممکن است که از دیدگاه کلی و با توجه به عرضه مازاد نفت در بازار، سبب پایین آمدن قیمت نفت شود؛ اما از آنجاکه به نظر می رسد تولید شیل نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی به دلیل گران بودن اجرای پروژه و کمبود نقدینگی شرکت های بین المللی نفتی، ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد؛ این مساله بی تردید مازاد نفت خام ایران در بازار را جبران خواهد کرد.
حسینی ادامه داد: ازاین رو به نظر نمی رسد که عرضه اضافی ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران، سبب تغییرات قابل توجهی در قیمت نفت در بازار جهانی شود.
رئیس کمیته قراردادهای نفتی همچنین خاطرنشان ساخت که وضعیت پروژه های نفتی کانادا و ونزوئلا نیز دست کمی از شرایط نفت شیل آمریکا ندارند و افزود: این مساله می تواند قیمت نفت را در بازار جهانی تقویت کند.
حسینی مدعی شد: درعین حال مشتریان سابق نفت خام ایران که پالایشگاه هایشان با نفت ایران منطبق بوده، بازخواهند گشت و این مساله سبب می شود که ایران سهم از دست رفته اش را از بازار نفت از آن هایی که در دوران تحریم جایگزینش شده بودند، پس بگیرد.
این مقام نفتی ایران، در پاسخ به این سوال که شرکت های ایرانی تا چه اندازه آمادگی همکاری با شرکت های خارجی دارند، گفت: ۲۰ سال سابقه همکاری با شرکت های بین المللی نفتی و همچنین دوران تحریم یک فرصت طلایی را برای شرکت های داخلی فراهم آورده که در این مدت آن ها توانسته اند رشد کنند.
وی افزود: اکنون شماری از این شرکت های داخلی به صحنه آمده و در عرصه صنعت نفت فعال هستند و از قابلیت اجرای پروژه های مهندسی و توسعه نفت به صورت کامل برخوردار هستند.
رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی خاطرنشان ساخت: این قابلیت ها و پیشرفت های صورت گرفته در شرکت های داخلی صرفا منوط به پروژه های بالادستی نبوده و همین روند را در حوزه های مهندسی، حفاری، خدمات و قراردادهای ای پی سی (مهندسی، تدارکات و ساخت) شاهد هستیم.
حسینی افزود: در نهایت من پیش بینی می کنم که می توانیم شاهد آینده ای روشن و موفق از همکاری میان شرکت های متبحر ایرانی و شرکت های بین المللی نفتی باشیم.
وی همچنین اعلام کرد که همکاری ها میان شرکت های ایرانی و بین المللی می تواند، نه تنها در ایران بلکه در ابعاد بین المللی ادامه یابد.
رئیس کمیته قراردادهای نفتی در پاسخ به این سووال که ‘افزایش ظرفیت تولید ایران تا چه میزان می تواند برای شرکت های بین المللی نفتی ایجاد فرصت های اقتصادی بکند’، گفت: همان طور که گفتم ما در سه مرحله می خواهیم ظرفیت تولیدمان را افزایش دهیم. در کوتاه مدت می خواهیم به ظرفیت پیش از تحریم یعنی ۴٫۲ میلیون بشکه در روز برسیم؛ اما در بلندمدت درصدد هستیم تا با جذب سرمایه از طریق توسعه پروژه های اکتشاف و تولید (E&P) دو میلیون بشکه به ظرفیتمان بیفزاییم.
وی ادامه داد: توسعه ۲ میلیون بشکه نفت خام در روزبه همراه تولید ۷ میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی در روز، همچنین توسعه ۱٫۵ میلیون بشکه در روز سرمایه ای نزدیک به ۱۲۰ میلیارد دلار نیازمند است.
حسینی افزود: این پروژه ها به همراه طرح های میان دستی و پایین دستی شامل کارخانه های «ال ان جی»، تاسیسات صادراتی، کارخانه های پتروشیمی و غیره چیزی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار در طول ۵ سال سرمایه نیاز دارد.
وی با اشاره به موقعیت استثنایی ایران نسبت به سایر کشورهای تولید کنند نفت خام ، مدعی شد که ایران یک فرصت بی نظیر برای شرکت های بین المللی نفتی به شمار می آید.
حسینی در پاسخ به این سووال که قراردادهای جدید نفتی (IPC) ایران چه ویژگی هایی را دارد، گفت: قرار است که ما از مدل جدید قراردادهایمان (IPC) به صورت جزئی تر در کنفرانس پیش روی در لندن رونمایی کنیم.
وی افزود: در این کنفرانس ما جزئیات نظام قانونی و مالی قراردادها را به اطلاع شرکت کنندگان خواهیم رساند. آن ها همچنین از جزئیات پروژه های بالادستی ایران شامل پروژه های اکتشاف، توسعه میادین و سایر پروژه های نفتی و گازی مطلع خواهند شد.
کنفرانس نفت وگاز ایران در دوران پسا تحریم قرار است با همکاری گروه « سی دبلیو سی» در تاریخ ۲۲ تا ۲۴ فوریه در لندن پایتخت انگلیس برگزار شود.
در این کنفرانس قرار است شماری از مقامات رسمی وزارت نفت کشورمان نیز حضور یابند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: