۲۶ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۸

پروژه اسکن کردن کتاب‌های گوگل قانونی تشخیص داده شد

بعد از چندین سال منازعه حقوقی سرانجام شکایت از گوگل بر سر پروژه جاه طلبانه این شرکت برای اسکن کردن میلیون‌ها صفحه از کتب قدیمی و ارزشمند به نتیجه نرسید.

گوگلبه گزارش عیارآنلاین، بر اساس شکایت Authors Guild طرح گوگل در این زمینه که با همکاری ۱۳ دانشگاه معتبر آمریکا در حال انجام بوده ناقض حق کپی رایت و حقوق مالکیت معنوی ناشران بوده است. گوگل چند سالی است که با همکاری این دانشگاه ها شامل دانشگاه های میشیگان، برکلی، کورنل، ایندیانا و … در حال اسکن کردن کتب موجود در کتابخانه های این دانشگاه ها و راه اندازی یک کتابخانه آنلاین استثنایی است.

گوگل می گوید از تصمیم دادگاه خرسند است و معتقد است این تصمیم نشان می دهد که هدف از طرح مذکور دسترسی عادلانه به کتب مختلف در عصر دیجیتال است.

Authors Guild که قدیمی ترین سازمان حامی حقوق نویسندگان و ناشران در آمریکا در زمینه کپی رایت و آزادی بیان است اولین بار در سال ۲۰۰۵ گوگل را تحت پیگرد قرار داد و می گوید تصمیم جدید را هم نپذیرفته و تقاضای فرجام خواهی خواهد کرد.

گوگل قبلا اعلام کرده بود برای دسترسی به نسخه های آنلاین این کتب محدودیت های مهمی را اعمال می کند تا حقوق ناشران و نویسندگان آنها رعایت شود.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: