واکنش‌ آموزش‌وپرورش به تأمین مربی بهداشت و تربیت بدنی با جذب حق‌التدریسی‌ها

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به پیشنهاد مجلس گفت:‌ از مربیان پیش‌دبستانی به صورت حق‌التدریس برای حضور در کلاس درس استفاده خواهیم کرد و نیاز خود به مربی بهداشت، تربیت بدنی و مشاور را از این طریق تأمین نخواهیم کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمد حسین سلیمی جهرمی در پاسخ به این پرسش که آیا آموزش و پرورش تصمیم دارد تا نیاز خود به مربی بهداشت،‌ ورزش و مشاور را از طریق جذب حق التدریسی مربیان پیش دبستانی، تأمین کند؟ اظهار داشت: سیاست آموزش و پرورش مبنی بر این است که از مربیان پیش دبستانی با توجه به نیاز خود،‌جنسیت و رشته تحصیلی به صورت حق‌التدریس صرفاً در کلاس درس استفاده کند.

وی افزود:‌ اولویت ما استفاده از مربیان پیش دبستانی در کلاس درس است و تصمیمی مبنی بر استفاده از مربیان پیش دبستانی در بخش‌‌های دیگر به عنوان مربی بهداشت، تربیت بدنی یا مشاور نداریم چرا که امکانات بودجه‌ای به ما اجازه پرداخت حق التدریس در این بخش‌ها را نمی‌دهد.

رئیس مرکز برنامه ریزی و منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که تاکنون چه تعداد مربی پیش دبستانی به عنوان حق التدریس جذب شده‌اند، گفت: هنوز آمار نهایی نشده است و این موضوع طی دو هفته آینده مشخص خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۸ مرداد با حضور ۲۰۱ نماینده تشکیل جلسه داد و در نهایت جذب حق التدریسی مربیان پیش دبستانی و نیروهای شرکتی در آموزش و پرورش مصوب شد.

براساس ماده واحده تصویب شده در این طرح وزارت آموزش و پرورش مکلف شد فقط معلمان پیش‌دبستانی و نیروهای خرید خدمات آموزش و پرورش را با توجه به رشته تحصیلی،‌نیاز و جنسیت به صورت حق التدریس جذب کند. بار مالی این قانون در حد سقف حق‌التدریس سالانه و از محل حق‌التدریس پرداختی به معلمان رسمی و خروج بازنشستگان آموزش و پرورش تأمین می‌شود و به‌کار‌گیری این نیروها الزامی برای استخدام رسمی نیست.

با وجود این مصوبه مجلس، باز هم برخی از نیروهای پیش دبستانی که رشته تحصیلی آنها غیرمرتبط است، اقدام به اعتراض کردند و تجمعاتی را مقابل مجلس داشتند. از سوی دیگر تعدادی از افراد که در سال‌های ۸۸ و ۸۹ به صورت حق‌التدریس در آموزش‌ و پرورش حضور داشتند،‌ معترضند که مصوبه اخیر مجلس در رابطه با جذب نیروهای حق‌التدریس آنها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

جبار کوچکی نژاد نایب رئیس کمیسیو آموزش و تحقیقات مجلس در این رابطه گفت: هم‌اکنون دو گروه از افراد معترضند، گروه نخست آموزشیاران نهضت که به صورت فرد به فرد اقدام به آموزش افراد بی‌سواد می‌کردند. این گروه از افراد باید توجه داشته باشند که قرارداد آنها به صورت موقت بوده و ارتباطی به آموزش‌ و پرورش ندارد. گروه معترض دوم، افرادی هستند که در مقطعی از زمان به صورت حق‌التدریس با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند اما به دلایل مختلف ترک خدمت کرده و همکاری خود را قطع کرده‌اند. تعداد این نیروها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر تجاوز نمی‌کند.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:‌ در جلسه کمیسیون با وزیر آموزش و پرورش مشکل این گروه از افراد را بازگو کرده و توضیح دادیم اگرچه در قانون مصوب مجلس ذکر شده است که نیروهای پیش‌دبستانی و شرکتی به صورت حق التدریس جذب شوند اما بررسی شود تا افرادی که در گذشته به صورت حق‌التدریس با آموزش و پرورش همکاری می‌کردند در صورت داشتن شرایط لازم همانند پیش‌دبستانی‌ها به صورت حق التدریس جذب شوند چرا که تعداد این افراد زیاد نیست.

کوچکی‌نژاد خاطرنشان کرد:‌ مسئولان آموزش و پرورش در جذب نیروهای پیش دبستانی و شرکتی به صورت حق التدریس صرفاً از آنها به عنوان معلم برای کلاس درس استفاده می‌کنند اما باید توجه داشت که هم‌اکنون آموزش و پرورش به مربی بهداشت، مشاور و معلم ورزش نیاز دارد بنابراین می‌تواند به صورت حق‌التدریس این کمبودها را جبران کند. صرفاً برای کادر اداری نمی‌توان از حق التدریس‌ها استفاده کرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: