پروفسور کردوانی:

انتقال آب به دریاچه ارومیه خیانت است/ نمک دریاچه بلور است و ریزگرد ندارد

پدر علم کویرشناسی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور صرف هزینه کلان برای انتقال آب به دریاچه ارومیه کار عقلانی نیست، گفت: این دریاچه بیمار است و به هیچ عنوان احیا نخواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، پرویز کردوانی پدر علم کویرشناسی در خصوص دریاچه ارومیه اظهار داشت: دریاچه ارومیه زمانی که ارزشمند بود نتوانستیم از آن مراقبت کنیم اکنون در بستر بیماری است و مداوا هم نمی‌شود و باید به جایش پارک انرژی، گیاهی، حیوانی ایجاد کنیم.

وی به اظهارات ضد و نقیض افراد در طی سالهای گذشته اشاره کرد و افزود:  بعضی‌ها اعتقاد داشتند اگر این دریاچه خشک بشود، علاوه بر کشاورزی، روستاها و شهرها هم از بین می روند این در حالی است که برخی افراد نیز توسعه بخش کشاورزی را عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه می‌دانند.

کردوانی

پدر علم کویرشناسی تاکید کرد: بنا به روایاتی که مطرح است ۲۳هزار حلقه چاه در اطراف دریاچه حفر شده این درحالی است که برخی می‌گویند ۵۳ هزار حلقه چاه و رئیس مدیرکل بحران آذربایجان شرقی نیز ۸۸ هزار و ۹۰۰ چاه عنوان می‌کند.

کردوانی تصریح کرد: حفرچاههای زیاد باعث خشک شدن و نیز مریضی این دریاچه شده است این امر زمانی به وقوع پیوست که آبهای سطحی قطع و دریاچه رو به خشکی رفت.

پدر علم کویرشناسی ایران افزود: آب دریاچه ارومیه حوزه آبریز است یعنی در پست‌ترین نقطه منطقه قرار گرفته به طوری که هم آبهای بارندگی و سطحی و هم آب های زیرزمینی، وارد دریاچه می‌شد متاسفانه با گرفتن آبهای سطحی آب دریاچه ارومیه رو به کاهش رفت.

وی ادامه داد: طبق گفته محمدیان رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ۲ هزار هکتار زمین کشاورزی در طی سه سال گذشته شور شده است. همچنین آب ۷۰۰ روستا قابل آشامیدن نیست تا جاییکه مردم ساعت ها منتظر تانکر آب بوده و کشاورزان شاهد مرگ حیوانات خود هستند.

وی با بیان اینکه هنوز هم برخی از این سیاست‌های غلط در کشور اعمال می‌شود، وضعیت کنونی دریاچه‌های بختگان و طشک، دریاچه فامور، ارومیه و دیگر دریاچه‌های خشک شده کشور را نمود عینی اعمال نظرهای اشتباه گذشته دانست و تاکیدکرد: برخی از این دریاچه‌ها مانند طشک و بختگان ممکن است با آب بیشتر در سال‌های آینده احیا شوند اما دریاچه ارومیه دیگر احیا نخواهد شد زیرا خشکسالی آن را بیمار کرده است.

کردوانی تاکید کرد: بنابراین نباید آب به دریاچه ارومیه انتقال داد این دریاچه به هیچ عنوان قابل احیا نیست.اگر بخواهند آب به دریاچه وارد کنند اول باید نمک آن را جمع‌‎آوری کنند.

دریاچه ارومیه

آب دریاچه از ۳۲ میلیارد متر مکعب به ۱٫۲ میلیارد رسیده

کردوانی اظهار داشت: دریاچه ارومیه ۳۲ میلیارد مترمکعب آب داشته اما اکنون به ۱٫۲میلیارد مترمکعب رسیده یعنی هم‌اکنون این دریاچه به کویر تبدیل و با آب کم شبیه باتلاق شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه منابع آب کشور در دهه‌های اخیر با برداشت‌های بی‌رویه و استفاده‌های غیر متعارف غارت شده است و ما اکنون در شرایط کاملا بحرانی قرار داریم.

دریاچه ارومیه به بحرالمیت تبدیل می‌شود

پدر علم کویرشناسی افزود: به چند دلیل نمی توان آب به دریاچه ارومیه انتقال داد؛ در درجه اول باید نمک جمع‌آوری شود این دریاچه ۳۲ میلیارد مترمکعب آب داشته اما به دلیل شوری امکان پرورش ماهی نبود، حالا که قرار است ۱۲ میلیارد متر مکعب یعنی یک سوم دریاچه احیا شود اگر همراه با نمک باشد شبیه بحرالمیت خواهد شد بنابراین آب با نمک غلیظ شده چیزی بدست نمی‌آید.

وی اضافه کرد: بعضی‌ها می‌گویند اگر دریاچه احیا نشود ریزگرد این دریاچه تمام استان های آذربایجان شرقی و غربی و کل کشور را فرا می‌گیرد در حالی که چنین نیست اولا نمک دریاچه بلور است و ریزگرد ندارد به طوری که طی ۹ ماه از سال این منطقه بارندگی دارد وقتی باران می بارد دیگر ریزگردی وجود ندارد شبیه گل شده، اگر نمک جمع شود چند مسئله حل خواهد شد: نخست اینکه ریزگردی وجود ندارد و دوم اینکه دورتادور دریاچه را با هزاران میلیارد تومان جنگل کاری کردند که باد نمک را به سمت آذربایجان شرقی هدایت نکند. بنابراین اگر نمک جمع شود هزاران میلیارد تومان صرفه جویی می شود که بیانگر تحقق اقتصاد مقاومتی است.

ایران دارنده ماده اولیه خمیردندان

وی با تاکید براینکه ما نمی‌خواستیم دریاچه خشک شود گفت: عدو شود سبب خیر گرخدا خواهد، بنابراین نکته دیگر این است که نمک دریاچه ارومیه منبع درآمدی بزرگ برای کشور است باید آن را جمع‌آوری کرد و در چاه های نفتی و پتروشیمی و در ساخت خمیردندان از آن بهره گرفت چرا که هم‌اکنون ایران ماده اولیه خمیردندان در جهان را در اختیار دارد که باید به جهانیان اعلام شود.

نمک دریاچه ارومیه کانی است

کردوانی گفت: خشکی دریاچه ارومیه مردم را اذیت می کند چرا که نمک دریاچه ارومیه کانی است و در زمستان هوای سرد و کشنده و در تابستان نیز هوای داغ موجب سختی هایی برای مردم می شود . نکته دیگر اینکه اگر آب به دریاچه ارومیه انتقال داده شود شوری آب وارد چاه ها شده و زمین های کشاورزی نابود می‌شود.

وی تاکید کرد: متاسفانه نمایندگان و مسئولان در سال های گذشته مردم را برای کشاورزی تشویق می‌کردند تا زمین های کشاورزی را توسعه دهند، بنابراین مردم مقصر نیستند بلکه مسئولان مقصر هستند.

طرح نکاشت اجرا نشدکردوانی افزود: حتی در سال های گذشته ۵۰۰ دانشمند ایرانی و ۵۰ دانمشند خارجی طرحی به نام نکاشت در اطراف دریاچه ارومیه ارائه دادند که قرار شد دور تا دور دریاچه ارومیه تا سه سال زراعت انجام نشود اما این طرح اجرایی نشد.

تخصیص ۲۱۱ میلیارد تومان اعتبار برای آبیاری قطره‌ای

وی ادامه داد: همچنین شورای اجتماعی و فرهنگی در استانداری آذربایجان شرقی و غربی تشکیل دادند تا جایی که مدیرکل بحران آب منطقه امسال ۱۹۵ میلیارد تومان اعتبار برای احیا این دریاچه اختصاص دادند این درحالیست که نماینده بناب گفته ۲۱۱ میلیارد تومان است به کشاورزان اعلام کرده‌اند که هر کسی اقدام به آبیار قطره‌ای نماید پول به آنها خواهند داد آنهم در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکل مواجه است.

کردوانی اظهار داشت: براساس این مصوبه قرار است صددرصد اعتبار از طریق دولت به مردم اعطا شود.

وی تاکید کرد: حتی کلانتری دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه چند روز پیش در کرمان گفتند ۴۰ درصد عامل اصلی خشکی دریاچه ارومیه کشاورزان هستند به همین منظور کشاورزان باید ۴۰ درصد از آب خود را از طریق آبیار قطره‌ای به دریاچه اختصاص دهند.

کردوانی گفت: تمام درختان اطراف دریاچه تا چندین متر در زمین ریشه دوانده اگر آبیاری قطره‌ای کنند خشک خواهد شد. چرا که آنها معتقدند با روش آبیار قطره‌ای و کاشتن گیاهانی که به آب کمتری نیاز دارد می توان سالی ۳۰۰ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی کرد در حالی که چنین نیست.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-08-29 17:59:02Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

آبیاری قطره‌ای عملی نمی‌شود

وی با بیان اینکه روش‌های توصیه شده مانند آبیاری قطره‌ای و بارانی برای بخش کشاورزی، راهکار مناسب برای بحران موجود بخش آب نیست، تاکید کرد: متاسفانه بخش عمده‌ای از بحرانی که با آن دست به گریبان هستیم ناشی از فشارهای سیاسی و ندانم کاری‌هایی است که راه حل هر مشکلی را فشار بیشتر بر بخش کشاورزی می‌دانند.

کردوانی با بیان اینکه قنات‌ها احیاگر تالاب‌ها و دریاچه‌ها محسوب می‌شوند، گفت: بحران آب از زمانی شروع شد که ما به قنات‌ها بی‌توجهی کردیم و به دنبال حفر چاه‌های عمیق و نیمه عمیق رفتیم‌، چاه‌ها همه آب‌های موجود در زمین را مکیدند و به سطح خاک آوردند و بحران زا شدند.

وی تصریح کرد: سال گذشته معاون اول رئیس جمهور اعتنایی به طرح احیای دریاچه ارومیه نکردند و با یک شرکت نروژی قرارداد دوساله منعقد کردند تا بعد از مطالعه آب دریای خزر را به این دریاچه انتقال دهند که عملیاتی نشد.هزینه سرمایه ملی برای دریاچه‌ای که احیا نمی‌شود خیانت است

همچنین قرار بود در سال ۹۲ کانالی را از ۱۲ کیلومتری شرق پیرانشهر به سمت نقده و از آنجا به مراغه و تبریز احداث کنند این هم به دلیل سنگاخی و شیب دار بودن منطقه اجرا نشد وچند روز پیش نیز وزیر نیرو گفته است که طرحی دیگری را برای انتقال آب در دست اجرا داریم اگر این طرح اجرا شود سالانه ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه انتقال داده می شود که این طرح تا سال ۹۷ اجرایی خواهد شد.

برای انجام این مهم، احداث سد کانی سیب در دست اجرا است و برای آنکه بتوان آب بیشتری به دریاچه منتقل کرد بندی در ۵٫۵ کیلومتری منطقه بادین آبادطراحی شده که با یک تونل ۳۵ کیلومتری آب را به حوضه دریاچه منتقل خواهد کرد که کل اعتبار مورد نیاز آن ۱۶ هزار میلیارد ریال است.

بنابراین با این وضع مالی اقتصاد کشور هزینه کردن برای دریاچه‌ای که به هیچ وجه قابل احیا نیست خیانت به اقتصاد ملی کشور است چرا مسئولان ذی‌ربط فکر اساسی برای این امر مهم نمی کنند.

۴ دیدگاه

 1. . مهرداد الماسی :

  آقای دکتر اینجا کویر نبود که کویر بماند اگر ایراد از حفر چاههای آب در اطراف دریاچه است چرا احداث این همه سد در بالا دست دریاچه را متذکر نمی شوید کشاورزی در اطراف دریاچه از دهها سال پیش وجود داشت و آب دریاچه خشک نمیشد بلکه گاهی اوقات به مناطق کشاورزی نیز سرریز میشد اما با احداث این همه سد در مناطق بالا دست که تماما کشاورزی دیم بود تبدیل به باغات میوه شد و باغات با قدمت بیشتر از عمر شما در پایین دست خشک می شوند خب چاره ،۲تا۳ سال با حمایت مالی از باغداران پایین دست و جلوگیری از میوه دهی درختان میوه حق آب مناطق پایین دست صرف آبیاری باغات شده وبا واریز آب به چاههای خشک شده و زمینهای کشاورزی و جلوگیری از کاشت زمینهای کشاورزی و جاری کردن آب در این زمینها آبهای زیر زمینی اشباع شده و طی این مدت با انتقال آب از خزر یا ارس و یا پیرانشهر و پر کردن دریاچه نه آبهای زیر زمینی شور می شوند ونه دریاچه تبدیل به کویر می شود با احیای دریاچه و جلب گردشگر و توریست و ایجاد امکانات رفاهی خیلی زودتر از سرمایه گذاریهای نفتی امکان بازگشت سرمایه به دولت فراهم شده و اینکار باعث تغییر آب و هوا و افزایش بارندگی نیز خواهد شد ما در کشورمان به حد کافی کویر داریم شما اگر دلسوز هستید راههای استفاده بهینه از آنها را فراهم بیاورید دریاچه ارومیه را انسانها خشک کرده اند نه حضرت حق و احیای دوباره آن نیز به دست انسان است تازمانی که این عزم وجود داشته باشد. اگر قرار بود این منطقه کویر باشد این دریاچه از اول نباید موجودیت داشته باشد وقتی صدها سال موجود بوده می تواند دوباره احیا شود و با تحقیقات مناسب در ادامه محصولاتی کاشته میشوند که نیاز به آب کمتری داشته و اقتصاد کشاورزی منطقه به سمت اقتصاد گردشگری هدایت شده و ارزش نعمتها ی خداوند را بیشتر می فهمیم.آقای دکتر در آذربایجان گلدانی که در خارج منزل گذاشته می‌شود با یکی دو بار بارندگی به سبب وجود ذرات نمک در هوا گلدان خشک می‌شود اگر فکری نشود جمعیت میلیونی اطراف دریاچه به سایر استانها مهاجرت کرده ودولت با کوچ جمعیتی میلیونی روبرو خواهد شد که هزینه چندین برابری احیای دریاچه به دوش دولت میافتد و میلیونها مترمربع خاک مرغوب تبدیل به شوره زار میشود و این در حالیست که بسیاری از کشورها برای کشاورزی از دیگر کشورها خاک مناسب وارد میکنند.اینکار همت ملی میخواهد وقتی کسانی دنبال آب در کره ماه و مریخ میباشند تا در آینده از آن استفاده کنند شما احیای این دریاچه را از بین بردن منابع ملی میدانید رژیم صهیونیستی برای هر متر مربع زمین حاضر است صدها مسلمان فلسطینی را شهید کند شما به همین راحتی میلیونها متر مربع زمین را فدا میکنید شاید یادتان رفته برای حفظ هر سانت از این کشور ما شهید داده ایم باکریها و امینی ها از این خاک و برای دفاع از آن تا جزایر مجنون رفتند وپیکرها یشان نیز پیدا نشد و شما به همین راحتی از این خاک چشم پوشی می کنید شاید اگر خیلی برای شما بی ارزش و کویر است و حفظ آن از بین بردن منابع کشور است میتوانیم مثل یونان که جزایر خود را برای فروش گذاشته بود ما هم این خاک را به فروش بگذاریم من مطمئن هستم خیلی ها پول خوبی هم خواهند داد.

  • مکارم :

   آقای الماسی خوب داری شیون و گریه و زاری می کنی! ولی متاسفانه اینی که بالا سرش داری گریه می کنی(دریاچه) دیگه مریض نیست بلکه مرده است.

   • ارش :

    نه هنوز نمرده دریاچه وقتی مرده که هم ابهای سطحی ان کاملا خشک شود و هم بستر ان تمام رطوبت خودشو در اعماقو از دست بده

 2. ارش :

  برداشت نمک کف دریاچه در حدود ۸ میلیارد تن میباشد که کار برداشت تمام ان عملا امکان بذیر نیست ولی میشود تا جایی که امکان داره نمک رو برداشت تا بس از احیای دریاچه از شوری اب و حتی چاههای اطراف کاست و اینکه اقای کردوانی میگویند خشک شدن دریاچه باعث سرمای شدید و گرمای شدید در منطفه شده درسته ولی با این حال چرا اصرار به خشک شدن کامل دریاچه دارند؟
  خوشبختانه اخیرا بارندگیها در منطقه کمی افزایش داشته و این تا حدودی باعث شده سرعت خشک شدن دریاچه کاهش بیدا کنه و البته که بگم نمک دریاچه تماما بلور نیست و با وزش باد و حرکت انسانها و حیوانات روی ان به ریزگرد تبدیل میشه
  شهرداری تبریز اخیرا ابهای سطحی و سرگردان در سطح شهر تبریز بس از بارندگی رو به رودخانه تلخه رود هدایت کرده تا به دریاچه بریزه که اگه تمام شهرداریهای شهرهای حوزه ابریز دریاچه ارومیه این کار رو انجام بدن بسیار برای دریاچه ارومیه مفید خواهد بود فعلا ما میتونیم این کارها رو انجام بدیم تا بتونیم جلوی خشک شدن دریاچه ارومیه رو بگیریم و باعث بهبود شرایط اون بشیم قبل از خشک شدن کامل بستر دریاچه که در اینصورت کار احیا بسیار سختتر خواهد بود چون اب رها شده به بستر خشک نفوذ کرده و تا اشباع بستر بر روی سطح ابی جمع نخواهد شد
  انتقال ابهای سطحی و سرگردان به رودخانه های تغذیه کننده
  لایروبی رودخانه ها و انتقال انها به اب اصلی داخل دریاچه
  عدم ساخت سدهای دیگر و در مواقع خشکی رودها انتقال کمی از اب سدها
  برداشت نمکهای سطحی دریاچه در حد زیاد
  انتقال اب از زاب کوچک به دریاچه ارومیه و یا از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه
  افزایش کشت بارانی و بلمب چاههای غیر مجاز
  بارور سازی ابرها
  عدم برداشت و انحراف مسیر رودخانه ها در بالادست
  خنک نگه داشتن اب دریاچه در فصول گرم حتی با ریختن قالبهای یخ به ان که باعث کمتر شدن تبخیر میشه حتی کشیدن نایلونهای سفید در برخی جاها روی سطح دریاچه مانع از بخار شدن بیش از حد اب دریاچه میشه درسته خنده دار به نظر میرسه ولی این کار تا حدودی باعث کاهش تبخیر اب دریاچه در فصل گرم میشه
  مسیرهایی برای انتقال سیلابهای فصلی به اب اصلی دریاچه ایجاد بشه
  و اینکه همبستگی ملی برای احیای دریاچه صورت بگیره من خودم در یکی از شهرهای حوزه اب ریز و کنار رودخونه تلخه رود زندگی میکنم در فصل زمستان برفهای کنار خیابون رو داخل رودخونه بارو میکنم تا به اندازه توانم کمی کمک کرده باشم به احیای دریاچه ارومیه اگه همه ما این کارهای به ظاهر کوچیک رو انجام بدیم میشه این ضرب الامثل رو گفت که قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: