۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۸

بارگیری سکوی فاز ١٩ پارس جنوبی

مجری طرح توسعه فاز ١٩ پارس جنوبی گفت: بارگیری سکوی SPD١٩C طرح توسعه فاز ١٩ برای انتقال و نصب در میدان مشترک پارس جنوبی با موفقیت به پایان رسیده است.

به گزارش عیارآنلاین،حمید رضا مسعودی گفت: این سکو پس از انجام مهاربندی های لازم روی شناور حمل کننده سکو در هفته های آینده برای نصب راهی خلیج فارس خواهد شد.

وی افزود: تمام مراحل طراحی و ساخت این سکو با وزن تقریبی دو هزار و ٧٠٠ تن با استفاده از توانمندی نیروهای داخلی انجام گرفته و نخستین سکو از مجموعه سکوهای دریایی طرحهای موسوم به ٣۵ ماهه است که از تیرماه سال ٨٩، مراحل ساخت آن با ساخت و نصب جاکت (چهارپایه) آغاز شد.

مسعودی گفت: با نصب این سکو در موقعیت خود، امکان بهره برداری از سکوی اقماری آن (SPD٢) برای برداشت ۵٠٠ میلیون فوت مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی و انتقال آن به پالایشگاه خشکی فراهم خواهد شد.

وی افزود: با توجه به پایان مراحل نهایی آزمایش و راه اندازی خطوط لوله اصلی و درون میدانی این سکوها در ماه های پیش رو امکان انتقال گاز تولیدی سکوی اقماری این سکو به پالایشگاه برای شیرین سازی و تزریق آن به شبکه سراسری و تولید محصولات جانبی آن فراهم می شود.

مسعودی گفت: با توجه به موقعیت این سکو در بلوک مرزی میدان مشترک و امکان تولید و بهره برداری از سکوی اقماری آن (SPD٢) نصب آن در میدان مشترک پارس جنوبی از اولویتهای وزرات نفت است.

وی افزود: حفاری چاه های این سکو در بهمن ماه ٩٢ به پایان رسیده بود.

به گزارش شانا، سکوی SPD ١٩C نخستین سکو از مجموعه سه سکوی طرح توسعه فاز ١٩ بشمار می آید که از یارد شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی واقع در خرمشهر با موفقیت بارگیری شد.

بخش فراساحل این طرح شامل چهار سکوی دریایی، ٢١ حلقه چاه و دو رشته خط ٣٢ اینچ به منظور انتقال گاز از سکوهای اصلی به پالایشگاه خشکی به طول تقریبی ٢٣٠ کیلومتر یک رشته خط لوله ٣۶ اینچ به طول تقریبی شش کیلومتر برای انتقال میعانات گازی به گوی شناور به ظرفیت هفت هزار مترمکعب در ساعت، دو رشته خط لوله ۴,۵ اینچ دریایی و دو رشته خط ١٨ اینچی پوشش دار درون میدانی است.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: