۲۵ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۰

استات‌اویل نروژ به ایران بر می‌گردد؟

درحالی مسئولان شرکت نفت از دور جدید مذاکرات و رایزنی با سفیر نروژ به منظور بازگشت شرکت های بزرگ نفت و گاز این کشور اروپایی به صنایع نفت و گاز ایران در دوران پسا تحریم خبر دادند که در خصوص بازگشت استات اویل تصریح نکردند.

به گزارش عیارآنلاین،شرکت ملی نفت اعلام کرد، دور جدید مذاکرات و رایزنی شرکت ملی نفت ایران و سفیر نروژ به منظور بازگشت شرکت های بزرگ نفت و گاز این کشور اروپایی به صنایع نفت و گاز ایران در دوران پسا تحریم آغاز شد.

آد لیز نورهیم سفیر نروژ در تهران و سعید حافظی، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران درباره چگونگی همکاری شرکت های نفتی نروژی در صنایع نفت و گاز ایران در حوزه فلات قاره و به ویژه میادین نفت و گاز ایران در خلیج فاسر دیدار و گفت و گو کردند.

در این دیدار، آد لیز نورهیم، سفیر نروژ در ایران، گسترش همکاری‌های دوجانبه با کشورمان به‌ویژه در زمینه نفت و گاز در دریا را ضروری دانست.

لیز نورهیم همچنین با اشاره به ظرفیت بسیار مناسب فعالیت در پروژه‌های شرکت نفت فلات قاره ایران، بر عزم این کشور بر گسترش تعاملات و همکاری در همه زمینه‌ها به‌ویژه پروژه‌های نفت و گاز ایران تاکید کرد و یادآور شد: در شرایط جدید، زمینه حضور شرکت‌های توانمند و سرمایه‌گذاران بزرگ نروژی در ایران فراهم شود.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور آد لیز نورهیم در این شرکت، به بیان گوشه‌ای از توانمندی‌ها و ظرفیت های شرکت نفت فلات قاره ایران پرداخت.

حافظی در این دیدار ابراز امیدواری کرد، با توجه به پیشینه بسیار خوب شرکت‌های نروژی در صنعت نفت دریایی، از این پس، شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران این کشور در صنعت نفت ایران حضور داشته باشند.

نماینده شرکت Intsok نروژ که در همه زمینه‌های مرتبط با صنعت نفت دریایی در سراسر دنیا مشغول فعالیت است نیز در این دیدار حضور داشت.

شرکت ملی نفت ایران در این گزارش افزود: “پیش از اعمال تحریم های غیر قانونی غرب، شرکت های بزرگ نفتی نروژ در زمینه ساخت و توسعه اجرای طرح های میادین نفت و گاز ایران همچون شرکت استات اویل هیدرو و DNV نروژ در بخش های مختلف صنعت نفت ایران مشغول به فعالیت بودند. استات اویل هیدرو تا پیش از اعمال تحریم ها در طرح توسعه فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی، طرح اکتشاف و توسعه در بلوک خرم آباد در ایران فعالیت می کرد و حتی در دوران تحریم فروش گاز مایع و برخی از محصولات گازی در قبال بازپرداخت منابع قرارداد بیع متقابل در فاز ۶ تا ۸ پارس جنوبی ادامه داشت.”

 شرکت استات اویل نروژ پیش از این به دلیل پرداخت رشوه به مهدی هاشمی در دادگاه های اروپا و آمریکا محکوم شد و مدیران وقت این شرکت نیز استعفا کرده بودند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: