علل افزایش سن ازدواج از زبان جوانان و مسئولان

همین دو سه دهه پیش بود که تا دختری مقطع راهنمایی را تمام می کرد، خواستگارها پاشنه در خانه پدری اش را از جا در می آورند آنقدر می آمدند و می‌رفتند تا بالاخره پیش از پایان تحصیلات متوسطه، دختر را عروس می‌کردند.
پسرها هم دیپلم گرفته و نگرفته به سربازی می رفتند و همزمان خود را برای کار و تشکیل زندگی آماده می‌کردند.
اما در سال‌های اخیر، تغییرات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با چنان قدرت و شدتی به جوانان و فرهنگ ازدواج تحمیل شد که این روزها برای شنیدن خبر خوش این پیوند مقدس باید خیلی بیشتر از این حرف ها صبر کرد؛ شاید پس از اتمام تحصیلات تکمیلی و چند سال کار و پس انداز و تهیه خانه و ماشین و البته هزار اما و اگر دیگر!

به گزارش عیارآنلاین؛ نازنین شفقی ۳۸ ساله ازواج نکردن را بالا رفتن توقعاتش می داند و می‌گوید: پس از پایان دانشگاه مشغول به کار شدم و همه امکانات یک زندگی مثل خانه و ماشین را فراهم کردم بعد از آن برای شراکت در زندگی نمی توانستم کسی را قبول کنم.
علی ۳۱ ساله نیز می گوید: درسم را پس از دیپلم ادامه ندادم و به شغل آزاد و در مغازه دایی ام مشغول کار شدم اما به علت داشتن اختلافات از او جدا شدم و الان بیکار هستم مطمئنا کسی با این شرایط به من زن نمی‌دهد؛ سطح توقع دخترها هم بالا رفته و شرایط اقتصادی جامعه بستر مناسبی برای من پهن نکرده است؛ زمانی عاشق دختری شدم که خانه آنان پونک بود و محله ما خزانه است، خب شرایط من را قبول نکرد.
الهام-ذ که فوق لیسانس خود را از دانشگاه شهید بهشتی گرفته است می گوید: در خانواده ما دخترها تا مقطع فوق قبول نمی شدند ازدواج نمی کردند کما اینکه بهترین خواستگارهایشان هم برای همان دوران ابتدای تحصیلشان بود؛ الان که حدود ۲۸ سال دارم افرادی که برای ازدواج پیشنهاد می شوند ازلحاظ فرهنگی و اقتصادی با من تناسب ندارند.
نفیسه ۳۲ ساله هم کارمند است و تا این سن ازدواج نکرده او دلیل تاخیر در ازدواج را ترس از تاهل عنوان می‌کند و می‌گوید: دخترها تا یک زمانی افراد خوب سراغشان می آیند و آن زمان که بگذرد دیگر نمی شود منتظر یک انسان و مرد معقول متناسب سن خودم باشم.
آری این بخشی از معضل جوانان امروز است با اینکه سنشان بالا رفته اما کماکان شرایط تشکیل خانواده و میل به ازدواج را ندارند.
تاخیر در ازدواج آسیب رساندن به سلامت؛
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت در این باره می گوید: یکی از اتفاقاتی که از دهه ۴۵ نمود پیدا کرد افزایش سن ازدواج برای دخترها و پسرها بود.
محمد اسلامی با بیان اینکه افزایش سن ازدواج در ۳۵ سال گذشته نمود بیشتری پیدا کرده است، افزود: افزایش سن ازدواج در این مدت بیشتر قشر خانم ها را در برگرفته که در بررسی ها مشخص شد ، یکی از علل آن افزایش سطح سواد است.
وی خاطرنشان کرد: طبق آمار سال۱۳۹۰ متوسط سن ازدواج ۲۳/۴ سال بوده است یعنی ۵۰ درصد افراد بالای این سن و ۵۰ درصد دیگر پایین این سن ازدواج کرده اند.
اسلامی افزایش شهرنشینی را یکی دیگر از علل افزایش سن ازدواج دانست و گفت: جوانان در روستاها زودتر به خانه بخت می روند، این در حالیست که با افزایش ۷۰ درصدی شهرنشینی در چند دهه اخیر سن ازدواج هم بالا رفته است.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت به افزایش پیش فرض ها برای تشکیل خانواده بین جوانان اشاره کرد و افزود: شغل پر درآمد، خرید ماشین و خانه، هزینه مراسم عقد و عروسی مفصل همه زمان زیادی را طلب می کند.
اسلامی گفت: با کارهای فرهنگی و مذهبی باید سعی در پایین آوردن سن ازدواج از بالای میانگین کنیم که این موضوع از دست یک دستگاه برنمی آید بلکه همه دستگاه های فرهنگی و مذهبی باید به میدان بیایند.
وی به بروز مشکلات و ضررهای سلامت روانی به علت تاخیر در ازدواج اشاره کرد و گفت: باید جامعه بداند که تشکیل زندگی مشترک چه تاثیری بر حفظ و ارتقاء سلامت جامعه دارد و دیر ازدواج کردن چه ضررهایی به سلامت روانی اجتماعی تحمیل می کند.
اسلامی تغییر نگرش و فرهنگ‌سازی سلامت را در جامعه ضروری دانست و گفت: تاخیر در امر ازدواج مستقیم و غیر مستقیم به سلامت جامعه آسیب می رساند.
معاون فنی دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت تاکید کرد: مزایای ازدواج به موقع، باید برای جوانان تبیین شود تا آنان بدانند هر چه در این امر تاخیر کنند به سلامت خودشان آسیب می رسانند زیرا با پشت سر گذاشتن سن ازدواج و باروری سالم، باید منتظر کاهش نرخ باروری در کشور باشیم.
اسلامی می گوید: میانگین نرخ باروری در حال حاضر ۱٫۸ درصد است که باید به ۲٫۱ درصد که نرخ باروری مطلوب است برسد و برای این موضوع نیز سن ازدواج که افزایش ۵ ساله دارد باید دو سال کاهش یابد.
وی درباره اقدامات دفتر سلامت و خانواده وزارت بهداشت درباره فرهنگ‌سازی در سلامت می گوید: جلسات توجیهی مختلفی با مدیران آموزش استانی و دانشگاهی برگزار می کنیم؛ با برگزاری دوره های آموزشی و توجیهی برای دانشجویان سطح دانش را در جامعه اشاعه می‌دهیم.
البته در جاهایی که دسترسی مستقیم هم نداریم باید از قابلیت رسانه برای آگاهی بخشی به جامعه کمک بگیریم.
رغبت به ازدواج در جامعه کاهش یافته است؛
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران نظر دیگری را در این باره عنوان می کند، او معتقد است: با بالا رفتن سن ازدواج و کاهش رغبت به این امر و از طرف دیگر افزایش طلاق در جامعه، ‌در ۱۰ سال اخیر با معضل افزایش سن ازدواج روبرو شده ایم.
دکتر حسن موسوی بالا رفتن سن ازدواج را یک واقعیت دانست و افزود: این موضوع بین افراد تحصیل کرده و در کلان شهرها بیشتر به چشم می خورد.
وی مهمترین موضوع در این باره را احساس عدم امنیت در حوزه های مختلف می داند و می افزاید: گسترش ارتباطات، حضور مردان و زنان در فضای مجازی و اجتماع و گزارش‌های مختلف از خیانت ها باعث شده آمادگی روانی برای ازدواج کاهش یابد.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران به مسئولیت گریز شدن جوانان اشاره کرد و افزود: تسهیلات و قوانین مختلف برای افزایش جمعیت ابلاغ شده است اما باید ذهن ها را برای پذیرش این موضوع آماده کرد.
وی آمادگی روانی را مهمترین عامل در پذیرش هرگونه اقدام در جامعه دانست و افزود: باید سبک زندگی ایرانی اسلامی در جامعه نهادینه شود و با دادن تسهیلات در سطح کلان جامعه نشاط، اعتماد به سرمایه گذاری و امید به زندگی را افزایش دهیم.
سن ازدواج در پایین شهر و بالای شهر تهران متفاوت است؛
مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور میانگین کشوری سن ازدواج را برای خانم‌ها ۲۳/۵ و برای آقایان ۲۸/۱ اعلام کرد و افزود: میانگین سن ازدواج برخی کلان شهرها مثل تهران از میانگین کشوری هم بالاتر است.
علی اکبر محزون به شیراز ،‌ تهران و کرج اشاره کرد و گفت: میانگین سن ازدواج در کلان شهر تهران برای آقایان ۳۰/۶ و برای خانم‌ها ۲۶/۷ است.
وی با بیان اینکه آمار ازدواج حتی درمناطق تهران هم با یکدیگر متفاوت است افزود: میانگین سن ازدواج در بالای شهر تهران برای آقایان ۳۲/۴ و برای خانم‌ها ۲۸/۹ و در پایین شهر برای آقایان ۲۸/۳ و برای خانم‌ها ۲۳/۹ است .
محزون می‌گوید: این آمار نشان می دهد سبک زندگی و نوع فرهنگ حتی در یک کلان شهر می تواند باعث تفاوت آمار در سن ازدواج شود.
اختصاص بیشترین بودجه وزارت ورزش و جوانان به ورزش؛
مدیرگروه مشاوره دفتر برنامه ریزی ازدواج وزارت ورزش و جوانان با تائید صحبت های منتقدان مبنی بر اینکه وزارت ورزش و جوانان بیشتر بودجه خود را به ورزش اختصاص می دهد گفت: به هر حال موضوع درست نبودن ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان ورزش کماکان وجود دارد.
مریم نجابتیان افزود: سازمان ملی جوانان سازمانی بوده که پیش از این وظایفی ستادی با برنامه های بلند مدت داشته و بیشتر وظیفه اش هم هماهنگی بین دستگاه های متولی امر جوانان بوده است.
وی گفت: معاونت جوانان وزارتخانه تکیه زیادی بر بودجه ندارد و بیشتر با تکیه بر شورای عالی جوانان بودجه های این بخش را هدایت می کند.
نجابتیان درباره برنامه های معاونت جوانان برای تسهیل ازدواج و کاهش سن ازدواج گفت: هماهنگی با بانک مرکزی برای اختصاص کمی و کیفی وام ازدواج جوانان، هماهنگی با وزارت راه و شهر سازی برای اختصاص مسکن و تسهیلات مسکن از این‌گونه هماهنگی ها است.
وی درباره بحث تجردگرایی جوانان نیز گفت: طرح های تحقیقاتی نشان می دهد تمایل به تجرد در جوانان به علل اجتماعی، اقتصادی و عدم راهنمایی صحیح خانواده ها افزایش یافته است که البته این موضوع فقط مختص به کشور ما نیست بلکه موضوعی جهانی است.
نجابتیان افزود: روند جهانی از جامعه محوری به سمت فردگرایی می‌رود که این موضوع در کشور ما تاثیرگذار بوده است.
وی به برنامه های وزارت ورزش و جوانان در این حوزه اشاره کرد و گفت: مشاوره آنلاین ازدواج و افزایش دفاتر مشاوره از جمله برنامه های ماست.
انتقاد یک نماینده مجلس از وزارت جوانان؛
رحمت الله نوروزی نائب رئیس فراکسیون جوانان مجلس با انتقاد از وزارت ورزش و جوانان می گوید: این وزارتخانه تمرکز خود را معطوف به فوتبال و تیم‌های استقلال و پرسپولیس کرده است و به فکر جوانان و اعطای تسهیلات برای حل مشکلات آن ها نیست.
نوروزی با بیان اینکه جوان برای ازدواج نیاز به زمینه هایی دارد افزود: مسئولان نتوانسته اند برای حل مشکلات جوانان تسهیلات کم سود اعطا کنند تا راه ازدواج آن ها باز شود.
وی از مسئولان اجرایی کشور می پرسد: چه کسی باید از حقوق جوانان دفاع کند؟ چند جلسه شورای عالی جوانان تشکیل شده است؟ وزارت ورزش و جوانان چه قدر از حقوق جوانان دفاع می کند؟
آنچه مسلم است در کاهش سن ازدواج، مسئولان و خانواده ها نقش موثری دارند و با توجه به اینکه تغییرات در سبک زندگی ناشی از تغییر نگرش ها، اعتقادات مذهبی و گرایش به شیوه های زندگی در غرب، توقعات مادی و تحصیلی است بنابراین ضرورت حمایت همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای فرهنگی برای ازدواج به موقع جوانان بیشتر احساس می شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: