آمار تکان دهنده زوج های نابارور در جمعیت ایران

دکتر رسول خضری با بیان اینکه نرم جهانی زوج های نابارور بین ۱۲ تا ۱۴ درصد است گفت: انگلستان با ۷ درصد (کمترین) زوج های نابارور در رتبه نخست و آفریقا با ۳۰ درصد (بیشترین) زوج نابارور در رتبه آخر جهان قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از آمار نگران کننده درباره زوج های نابارور در ایران خبر داد و گفت: متاسفانه ۲۰/۶ درصد از زوج های ایرانی نابارور هستند.

وی ادامه داد: دو علت مهم دربالا بردن این آمار در زوج های جوان تاثیر گذار بوده، یکی اختلالات و مشکلات هورمونی و دیگری بیماری های عفونی در روند افزایش آمار زوج های نابارور در ایران تاثیر گذار بوده است.

وی در ادامه با اشاره به آسیب های اجتماعی که ناباروری در جامعه افزود: در بررسی و تحقیقات به عمل آمده از ۵۰ زوج ۱۵ مورد از علت نازایی مربوط به مردان می شد که این امر با انجام یکسری آزمایشات تخصصی قبل از ازدواج قابل تشخیص است و با تشخیص به موقع می توان از آسیب های اجتماعی از جمله طلاق، اعتیاد، افسردگی و حتی خودکشی پیشگیری کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین به وضعیت بیمه تامین اجتماعی در خصوص تعرفه های نازایی گفت: در حال حاضر ۴۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که متاسفانه این بیمه تعرفه ها و خدمات درمان نازایی و ناباروری را قبول ندارد.

خضری ادامه داد: به طور میانگین زوج های نابارور برای درمان ناباروری و نازایی باید برای هر بار اقدام بین ۲ تا ۵ میلیون تومان هزینه کنند و تاپایان درمان تقریبا باید چیزی حدود ۱۵ میلیون تومان را پرداخت کنند و خیلی از افراد توانایی پرداخت این مبلغ را ندارند.

وی همچنین افزود: از دولت انتظار داریم علاوه بر تسریع در آماده کردن لایحه مخصوص سیاست های جمعیتی و بحث های خانواده، خودش هم در این خصوص وارد عمل شود.

خضری با بیان اینکه نمایندگان مجلس در تلاشند که مشکلات زوج های نابارور برطرف شود، گفت: در خصوص بحث افزایش جمعیت در راستای سیاست های کلی جمعیتی مقام معظم رهبری، مجلس در تلاش است تا بتواند علاوه بر برطرف کردن مشکلات زوج های نابارور، رشد جمعیت کشور را هم افزایش دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان گفت: طبق پیش بینی هایی که صورت گرفته اگر سیر رشد جمعیتی کشور به همین منوال باشد تا سال ۱۴۱۰ جز کشورهای پیر در منطقه محسوب می شویم و این یعنی هزینه سرباری بیشتر از هزینه درآمد تولید خواهد بود که مطمئنا این مسئله علاوه بر فرهنگ به اقتصاد کشور هم صدمات جبران ناپذیری به کشور وارد می کند.

منبع: شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: