نایب رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس:

شیوه پرداخت مشوق های صادراتی اصلاح شود

نایب رئیس کمیسیون صنایع ومعادن مجلس با بیان اینکه باید شیوه پرداخت مشوق های صادراتی اصلاح شود، گفت: مشوق‌های صادراتی باعث ایجاد کدورت بین صادرکنندگان با سازمان‌های اجرایی شده است.

به گزارش عیارآنلاین،محمدرضا خان‌محمدی گفت: چنانچه نگاهمان به صادرات کوتاه مدت باشد اثرات آن نیز کوتاه‌مدت خواهد بود. باید فرصتی برای صادرکنندگان ایجاد کنیم تا امکان حضور در فضای رقابتی بین‌المللی را داشته باشند. این بدان معناست که ابتدا باید در این خصوص برنامه‌ریزی کنیم اما اخیرا افزایش تعداد مناطق آزاد، سهمیه ملوانان و سهمیه مرزنشینان و مواردی از این دست در کار صادرات اختلال ایجاد کرده است. از طرف دیگر تولیدکنندگان باید بتوانند با کاهش قیمت تمام شده و ارتقاء کیفیت محصولات به بازارهای جهانی راه پیدا کنند، در غیر این صورت در دراز مدت پایداری صادرات نخواهیم داشت.
وی با تاکید بر این که قیمت تمام شده محصولات نقش مهمی در توسعه صادرات دارد؛ تصریح کرد: برای این منظور باید با واردات و خرید ماشین‌آلات به روز و جدید قیمت تمام شده تولید را کاهش دهیم و نیز مشکلات حوزه های تامین سرمایه، گمرکات، تعرفه‌ها و مالیات‌ها را برطرف کنیم؛ در این صورت است که تولیدکننده می‌تواند به بازارهای جهانی راه پیدا کند.
وی با اشاره به این که به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت مجددا قرار است مشوق‌های صادراتی احیا شود؛ تصریح کرد: در برخی کشورها مشوق‌هایی جهت صادرات ارایه می‌شود اما بعد از تثبیت شرایط آن را قطع می‌کنند تا صادرکنندگان خود به فعالیتشان ادامه دهند. در کشور ما بیش از یک دهه است که مشوق‌های صادراتی به جای این که باعث تشویق صادرکنندگان شود به محل اختلاف صادرکنندگان با سازمان‌های مختلف تبدیل شده است. زیرا صادرکنندگان مشوق‌های صادراتی را حق خود می‌دانند این در حالی است که دولت‌ها بسیاری مواقع از پرداخت آن سر باز زده‌اند و این باعث ایجاد کدورت شده است.
نماینده مردم ابهر و خرمدره در مجلس با بیان این که برخود با تولیدکنندگان نیاز به تعریف استراتژی خاصی دارد؛ اظهار کرد: در این زمینه می‌توانیم از الگوهای خوبی که در کشورهای پیشرفته وجود دارد استفاده کنیم. البته وزرات صنعت، معدن تجارت نیز دارای برنامه است و احتمالا به این جمع‌بندی رسیده است که در این برهه از زمان مشوق‌های صادراتی می‌تواند باعث توسعه صادرات شود. صادرات هر ۲۰ هزار دلار محصول به معنای ایجاد یک شغل پایدار در کشور است و برعکس وارد کردن هر ۲۰ هزار دلار کالا می تواند یک فرصت شغلی را از ما بگیرد
وی در خصوص نوع مشوق‌های صادراتی نیز گفت: اعتقاد من بر این است که ما نباید در پرداخت جوایز صادراتی نگاه یکسانی به همه صنایع داشته باشیم. یک صنعت نیاز به مشوق نقدی دارد در حالی که صنعت دیگر نیاز به حمایت‌های معنوی یا مشاورت فکری و بازاریابی دارد. واحد تولیدی دیگر را می‌توان با خرید تجهیزات نو و در اختیار قرار دادن دانش فنی حمایت کرد. پرداخت نقدی مشوق‌های صادراتی آسان‌ترین راه حل ممکن است مانند استادی که بدون خواندن ورقه امتحانی به همه شاگردانش یک نمره می دهد در حالی که بعضی استحقاق دریافت این نمره را ندارند.
خان‌محمدی با اشاره به نزدیک شدن روز ملی صادرات نیز گفت: چنانچه در روز ملی صادرات وضعیت صادرات کشور بررسی شود؛ بحرانهایی که مدیریت شده و یا مدیریت نشده؛ تهدید‌هایی که به فرصت تبدیل شده و بر عکس و بسیاری موارد دیگر را مورد تجزیه و تحلیل علمی قرار دهیم آن وقت است که روز ملی صادرات می‌تواند روزی مهمی برای صادرکنندگان باشد اما این که فقط یک مراسم بگیریم و از چند نفر تقدیر کنیم تاثیری در روند توسعه صادرات نخواهد داشت. در روز ملی صادرات اگر برنامه‌ریزی‌ها عالمانه باشد می‌توان با بررسی معایب و محاسن به راه‌حل برسند و نیز شرایطی فراهم شود که صادرکنندگان با تجربه بتوانند تجربیات خود را به جوان‌ترها منتقل کنند.

منبع: شاتا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: