رییس سازمان ملی استاندارد ایران:

رتبه ایران در سازمان بین المللی استاندارد از ۳۱ به ۲۷ ارتقا پیدا کرده است

رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: طی ۲ سال گذشته جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سازمان بین المللی استاندارد، در بین ۱۶۳ کشور جهان از رتبه ۳۱ به ۲۷ ارتقا پیدا کرده است.

به گزارش عیارآنلاین،نیره پیروزبخت روز شنبه در نخستین روز هفته استاندارد(۱۸ تا ۲۴ مهرماه)در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در این مدت همکاری ایران در زمینه تدوین استانداردهای بین المللی با این سازمان ۵۰ درصد بیشتر شده است.
وی با بیان آنکه برای نخستین بار سازمان ملی استاندارد ایران تدوین استانداردهای محصولات کشاورزی و غذایی ۱۸ کشور خاور نزدیک را بر عهده داشته است، گفت: هم اکنون ۷ دبیرخانه استاندارد ایزو توسط ایران مدیریت می شود و مسئولیت ۱۴ کارگروه بین المللی کمیته های فنی ایزو و کدکس نیز برعهده جمهوری اسلامی ایران گذاشته شده است.
پیروزبخت افزود: با تلاش متخصصان و اساتید دانشگاهی سال گذشته سازمان استاندارد موفق شد ۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی را در ایران تدوین کند و ۳ هزار نفر نیز که ۲۰۰ استاد دانشگاه در بین آنها هستند به عنوان کارشناس استاندارد همکاری خود را با این سازمان آغاز کردند.
وی با اشاره به وظایف نظارتی سازمان استاندارد ایران، یادآور شد: طی یک سال گذشته (مهر ۹۳ تا مهر ۹۴) ۱۱ هزار و ۳۴۰ مورد توقیف کالا انجام شده، ۲۴۰ مورد جعل علامت استاندارد گزارش شده، ۴۱۰ مورد جعل علامت رتبه انرژی کشف شده و یک هزار و ۳۴۰ پرونده به مراجع قضایی از تخلفات مختلف ارجاع شده است.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: طی یک سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ ماشین و ابزار آلات و خدمات پلمپ شده و ۲۵ هزار و ۲۰۰ مورد نیز در بازار از کالاهای مختلف توسط کارشناسان سازمان استاندارد ایران نمونه برداری شده است.
وی یادآور شد: در جهت افزایش تعامل با کشورهای مختلف و دستگاه های اجرایی در این مدت قراردادهای زیادی منعقد شده که کشورهای عراق، پاکستان، جمهوری آذربایجان و ازبکستان از آن جمله هستند. هم اکنون با مرکز اندازه شناسی کشورهای اروپایی آلمان، هلند و ترکیه نیز مذاکرات خود را آغاز کرده ایم.
پیروزبخت با اشاره به نمونه برداری از مراکز توزیع بنزین ۸ کلانشهر تهران، تبریز، شیراز، کرج، اصفهان، اهواز، اراک و مشهد، افزود: با همکاری وزارت نفت این نمونه برداری انجام شده و قرار است علاوه برای جایگاه های عرضه، از پالایشگاه هایی که بنزین این هشت کلانشهر را تامین می کنند، نمونه برداری شود.
وی یادآورشد: طی نمونه برداری از کارخانجات تولید آبلیمو محصولات شرکت های ‘همنوش’، ‘رازقی’، ‘زیبنده’، ‘ترشمزه’، ‘سپنتا’، ‘بهینه نوش’، ‘هرمود’، ‘ می گلی’، ‘خزر’، ‘ناجی’، ‘چینوت’، ‘شط’، ‘حاسب’، ‘دست چین’ و یک برند دیگر، غیراستاندار تشخیص داده شده که پرونده آنها به مراجع قضایی ارسال شده و تاکنون چهار بار استاندارد آبلیمو را در کشور تغییر داده ایم تا قوانین سختگیرانه تری بر این کارخانجات اعمال شود.
رییس سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص کیفیت آب آشامیدنی دماوند نیز گفت: تاکنون هماهنگی هایی خوبی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این خصوص داشته ایم، زیرا این وزارتخانه مسئول تغذیه بهداشتی مردم است و سازمان استاندارد تنها مسئولیت تعیین استاندارد های مرتبط با مواد غذایی و آشامیدنی را در کشور برعهده دارد.
وی در خصوص تولید یخچال فریزرهای سامسونگ در یکی از واحدهای تولیدی این شرکت، گفت: این واحد تولیدی در تهران علامت استاندارد نداشت و تمام محصولات تولیدی این واحد به عنوان نماینده سامسونگ فاقد مرغوبیت و کیفیت کالا است، زیرا این واحد تاکنون نتوانسته نسبت به اخذ برچسب انرژی و علامت استاندارد اقدام کند.
رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه قانون استاندارد ایران مربوط به ۹۰ سال پیش است و ۵۵ سال از زمان فعالیت این سازمان می گذرد، گفت: در مراسمی که روز ۲۱ مهرماه سال جاری به مناسبت هفته استاندارد برگزارمی شود، علاوه بر رونمایی از کتاب هلال از برخی از واحدهای نمونه کشور نیز تقدیر خواهد شد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: