مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی عنوان کرد

حجم مبادلات تجاری کشورهای حاشیه خزر مطلوب نیست

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری کشورهای حاشیه خزر نسبت به ظرفیت‌های موجود وضعیت مطلوبی ندارد، گفت: باید برای افزایش حجم مبادلات تجاری مسائل و مشکلات را شناسایی و با همکاری یکدیگر رفع کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، رضا مسرور، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در نشست تخصصی با سفرای کشورهای حاشیه خزر در ایران که با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه و رئیس دبیرخانه خزر این وزارتخانه در منطقه آزاد انزلی تشکیل شد، بر لزوم تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه خزر به منظور توسعه همکاری‌ها و رونق اقتصادی منطقه تاکید و با تشریح مزیت‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و گردشگری این منطقه، اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر است و از ظرفیت و ویژگی‌های فراوانی برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر برخوردار است.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات تجاری کشورهای حاشیه خزر نسبت به ظرفیت‌های موجود وضعیت مطلوبی ندارد و باید برای افزایش حجم مبادلات تجاری مسائل و مشکلات را شناسایی و با همکاری یکدیگر رفع کنیم، خاطرنشان کرد: در زمینه رفع مشکل پهلوگیری کشتی‌های ایرانی در سفر اخیر به قزاقستان به تفاهم رسیدیم و باید موانع تعرفه‌ای را با توسعه همکاری‌های مشترک اقتصادی از جمله تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورهای ساحلی این دریا مرتفع کنیم.

مسرور با اشاره به اینکه با ایجاد این شورای همکاری، سطح مبادلات فی‌ما‌بین افزایش می‌باید، عنوان کرد: با ایجاد این شورا می‌توانیم برای مبادلات تجاری بین این کشورها نرخ تعرفه ترجیحی اعمال کنیم؛ قطعا با انجام تجارت ترجیحی، مراودات تجاری و اقتصادی بین این کشورها افزایش می‌یابد .

ریئس هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به برنامه‌های این سازمان برای فعال‌سازی کریدورهای عبوری از این منطقه، خواستار همکاری موثر این کشورها در راه‌اندازی این کریدورها شد و اظهار کرد: با توجه به کوتاهی مسیر و کم‌هزینه بودن نسبت به مسیر موجود، با راه‌اندازی کریدورهای شمال – جنوب و چین، اکتائو، انزلی کشورهای منطقه می‌توانند از درآمدهای حاصل از ترانزیت بهره‌مند شوند.

مهندس مسرور افزود: بنادر حاشیه دریای خزر مکمل یکدیگرند و باید از ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در حوزه خزر به منظور رونق اقتصادی و توسعه پایدار کشورهای همسایه این دریا استفاده کنیم و این ظرفیت قابل افزایش است و ما برای حمایت از حضور سرمایه‌گذاران کشورهای حاشیه خزر آمادگی کامل داریم.

اقداماتی برای گسترش روابط با کشورهای حاشیه خزر

ابراهیم رحیم‌پور، معاون آسیا و اقیاوسیه وزیر امور خارجه نیز در این نشست، گفت: کشورهای همسایه خزر علایق زیادی برای همکاری دارند و امیدواریم با رفع تحریم‌ها، شاهد افزایش همکاری‌ها و رونق مبادلات باشیم.

وی با تاکید بر اینکه باید روابط اقتصادی خودمان را با کشورهای همسایه خزر ارتقاء دهیم، خاطرنشان کرد: منطقه آزاد انزلی اقدامات خوبی برای گسترش روابط با این کشورها انجام داده است.

رحیم‌پور با اشاره به پیشنهاد تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه خزر، متذکر شد: پیگیر تشکیل جلسه مشترک بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی این کشورها و همچنین تشکیل جلسه استان‌های مرزی کشورهای حاشیه خزر و بنادر حاشیه خزر هستیم و مشتاقیم در دریای صلح و دوستی خزر، ارتباطات را بیشتر و از صلح و دوستی استفاده بهینه کنیم و مراودات را افزایش دهیم.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: کشورهای همسایه خزر علاقمند به مبادله کالا از مسیر ایران و همچنین ترانزیت کالا هستند و در مسیر کریدورهای شمال و جنوب و چین – اکتائو امکان تبادل حجم زیادی از کالاها وجود دارد و تبادل کالا از کریدورهای مورد اشاره برای کشورهای منطقه بسیار به‌صرفه است؛ همچنین انتقال حجم زیادی از کالاهای این کشورها به اروپا و آسیای جنوب شرقی، از این مسیر امکان‌پذیر است.

وی با تاکید بر اینکه اجازه حضور کشورهای خارجی در دریای خزر داده نمی‌شود، گفت: باید در دریای خزر برای توسعه گردشگری دریایی، ناوگان دریایی – توریستی تاسیس کنیم .

رحیم‌پور یادآور شد: ظرفیت خوبی برای توسعه همکاری با قزاقستان وجود دارد و در جلسات مشترک در چند موضوع حائز اهمیت به تفاهم رسیدیم. رئیس جمهور حداقل ۲۰ دیدار با روسای کشورهای حاشیه خزر داشته که نشان از سطح مناسب روابط و علاقه برای گسترش همکاری‌ها دارد.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: