مهندس نعمت زاده:

خدمات پس از فروش خودروسازان باید متحول شود/ تشکیل کمیته کارشناسی تعیین تعرفه واردات خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ضرورت توجه بیش از پیش به شبکه خدمات پس از فروش ،‌بر تحول بیشتر در این خصوص و افزایش سطح رضایتمندی مشتریان تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین،« ساسان قربانی » سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو با اشاره به برگزاری سی و چهارمین جلسه که با حضور وزیر و اعضای شورا برگزار شد ، ‌ شبکه خدمات پس از فروش در دستیابی به رضایتمندی مشتریان  را موضوع مورد بحث و بررسی این جلسه عنوان کرد.
به گفته وی؛‌ در این نشست گزارش کاملی از سوی شرکتهای ایساکو، سایپا یدک و مزدا یدک ارائه گردید و هریک از شرکتها به فعالیتهای موجود و برنامه های آینده خود با ارائه آمار پرداختند که دراین راستا وزیر پس از پرسش و پاسخ در خصوص عملکرد شرکتهای مذکور ،‌  بر نکاتی تاکید کرد.
مهندس نعمت زاده دراین نشست ضمن تاکید بر ارتقای مستمر میزان خدمات پس از فروش  تا حصول رضایت کامل مشتریان افزود: باید خدمات مورد نیاز مشتری ارائه شود و ماندن در نوبت  برای تعمیر را باید به حد انتظار مشتری رساند .
وی با اشاره به ضرورت برگزاری همایشی ویژه برای ارتقای سطح خدمات پس از فروش و اطلاع رسانی به مشتریان تصریح کرد: حق نداریم در خدمات پس از فروش به مشتری بگوییم ما قطعه  نداریم، چرا که وظیفه داریم مشتری را در خدمات پس از فروش راضی از تعمیرگاه بیرون بفرستیم .
وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه خواستار برطرف کردن هر چه سریع ترکسری قطعات در تعمیرگاهها  شد و گفت : باید روشهایی اتخاذ شود که مشتریان به رضایتمندی برسند.
به گفته مهندس نعمت زاده ؛‌ انتظار مشتری برای تعمیرات باید منطق زمانی خود را داشته باشد و بیش از زمانهای استاندارد مشتری نباید در تعمیرگاه متوقف گردد .
وزیر صنعت،‌معدن و تجارت دراین نشست  با بیان اینکه درست نیست برای یک مشکل، مشتری سه بار به تعمیرگاه مراجعه کند اظهار کرد:  کاهش مراجعه مشتریان به تعمیرگاهها  را در دستور کار خود  قرار دهید ولی به هر دلیلی مشتری اگر ناگزیر از مراجعه به تعمیرگاه شد باید به عنوان یک وظیفه، حتما راضی برگردد و دراین رابطه عملکرد صحیح ما می تواند بهترین تبلیغ باشد.
نعمت زاده با اشاره به اینکه  ما باید بعد از همه اقدامات از خود مردم بازخورد ها را دریافت کنیم خاطرنشان کرد:‌  باید تلاش شود تا عملکرد خود را به قضاوت مشتری بگذاریم وپس از هر اقدامی، نظر مشتری را جویا شویم چون اگر قضاوت را خودمان انجام دهیم احتمال خطا در آن وجود خواهد داشت.
وی  با بیان اینکه همواره ضرورت روند بهبود خدمات پس از فروش باید مورد توجه قرار گیرد افزود: در این رابطه روند بهبود نسبت به سال قبل مهم است ولی ما باید خدمات خود را با شاخصهای جهانی مقایسه کنیم .
وزیر صنعت،‌معدن و تجارت در ادامه با تاکید بر اینکه شرکتهای خودروساز موظف هستند قطعات بدون کیفیت را از قطعه سازان دریافت نکنند یادآور شد: برای جلوگیری از ارائه قطعات نامناسب در شبکه خدمات پس از فروش و با توجه به اینکه شرکتهای خودروساز قطعات مورد نیاز را برای شبکه خدمات پس از فروش تامین می‌کنند ، شرکتهای خودروساز موظف هستند قطعه بدون کیفیت را دریافت نکنند.
وی اضافه کرد: شرکتهای خودروساز  پس از خرید قطعه از قطعه سازان، مسئولیت کیفیت قطعات  را برعهده خواهند داشت از این رو خودروسازها نباید از شرکتهایی که قطعات غیرکیفی تولید می کنند  قطعه دریافت کنند.
سخنگوی شورای سیاستگذاری در ادامه با اشاره به دیگر مباحث مطرح شده در نشست سی و چهارم ،‌ از تشکیل کمیته تعیین معیار مصرف سوخت  خبر داد و گفت:  در حال حاضر این کمیته تشکیل شده و معیارها آن نیز تعیین شده  است .
ساساسن قربانی افزود: بر این اساس معیار مصرف سوخت متناسب با معیار مصرف سوخت اتحادیه اروپا و برمبنای خروجی کربن توسط کمیته معیار تدوین شده و پس از بررسی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.
وی در ادامه  به ارائه آمار تولید خودرو اشاره کرد و گفت:‌ در مجموع  انواع خودروهای تولیدی   طی ۶ ماهه اول سالجاری شاهد  ۳٫۸ درصد کاهش تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم  و شرکتهای خودروسازی در شهریور ماه امسال  با  حدود ۵۰ درصد افت تولید همراه بوده اند.
قربانی به ارائه گزارش وضعیت ساماندهی واردات خودرو و قطعات اشاره کرد و افزود: در این راستا وزیر  دستور تشکیل کمیته ۵نفره  را  در خصوص تعیین نرخ تعرفه برای خودرو و قطعات را صادر کرد .
وی همچنین با اشاره به برنامه صادراتی خودرو خاطرنشان کرد:  برنامه صادراتی خودرو صادرات ۲۶ هزار دستگاه بوده است که طی ۶ ماهه نخست سالجاری صادرات بالغ بر ۱۳ هزار  دستگاه محقق شده و در مجموع فقط  ۵۰ درصد برنامه، عملیاتی شده است.
سخنگوی شورای سیاستگذاری خودرو به ارائه راهکاری کلیدی در شبکه خدمات پس از فروش  از سوی مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صنعت ، معدن و تجارت  اشاره کرد و گفت‌: در این راستا راهکارهای رفع نارضایتی مشتریان از کیفیت محصولات و خدمات صنعتی در قالب اقدامات کلیدی  در ۷ بند و نحوه و ضمانت اجرای اقدامات در ۸  بند آورده شده است که پس از بررسی، ابلاغ و اعلام خواهد شد.

منبع: شاتا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: