۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۶

نوبخت: خوراک ۱۳ سنت می ماند

سخنگوی دولت با بیان این که رشد اقتصادی بهار مثبت است، گفت: قیمت خوراک پتروشیمی تغییر نمی‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی زنده امشب رئیس‌جمهور با مردم گفت: رئیس جمهور امشب در یک برنامه تلویزیونی زنده برنامه پنج ماه آخر امسال دولت را به ویژه درباره سیاست‌های اقتصادی که اخیرا اعلام شده تشریح می‌کند.

سخنگوی دولت در رابطه با موضع دولت نسبت به برخی درخواست‌ها برای کاهش قیمت خوراک پتروشیمی‌ها گفت: در ارتباط با قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و گاز مجلس در زمان رسیدگی به لایحه بودجه قیمت را در حد ۱۳ سنت تعیین کرد. همچنین بعد از آن در قانون تنظیم برخی مقررات مالی دولت یک فرمولی تهیه شده و وزارت نفت موظف شد این قیمت را با توجه به واقعیت‌ها تعیین کند.

وی با بیان اینکه الان این قیمت زیر ۱۳ سنت است و با تاکید بر اینکه کاهش و قیمت نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در دو وجه قابل بررسی است تصریح کرد: تولید کننده در این ارتباط علاقه مند است که قیمت بالاتر باشد و از سویی دیگر خریداران علاقه مند هستند با قیمت کمتری این خوراک را بخرند تا هزینه تمام شده تولید کاهش یابد.

وی ادامه داد: در همین ارتباط نیز در بورس شوکی وارد شد و ما شاهد کاهش سهام در بورس بودیم و شاخص کل نیز تقلیل یافت.

سخنگوی دولت تاکید کرد: قیمت خوراک پتروشیمی‌ها فعلا بر همان عددی که اکنون وجود دارد عمل خواهد شد و تغییری هم در این خصوص حاصل نشده است.

به گزارش عصر نفت، حمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با تمامی حواشی ایجاد شده در باره ثروت وی و نفوذش در صنعت پتروشیمی، دل به دریا زده و در نامه‌ای به معاون اول، باز هم ساز جدایی پتروشیمی‌ها از بورس کالا را کوک کرد. این عضو کابینه به بهانه نرسیدن محصول عرضه شده در بورس به دست صنعتگران خرد، خواستار اختیاری بودن عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا یا بازار آزاد شد. در مقابل این خواسته بزرگ‌ترین تشکل پتروشیمی درنامه‌ای به رئیس‌جمهور مخالفت خود مبنی بر خروج محصولات این صنعت از بورس کالا را به خاطر عدم شفافیت در صورت خروج اعلام کرد.

اتحادیه سراسری تعاونی‌های تأمین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی در نامه خود به روحانی نوشته است: «با عنایت به تجربه ناموفق نظام توزیع حواله‌ای و تجربه نسبتاً موفق نظام توزیع بورسی با تکیه بر تعاونی‌ها، چرا باید بدون هیچ دلیل موجهی بورس کالای پتروشیمی حذف شود و بازار به وضع رانتی و غیرشفاف گذشته برگردد؟نکته پایانی آنکه همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند «باید سرمایه مردم و مدیریت مردم، اقتصاد را بر دوش بگیرد و دولت نظارت و پشتیبانی کند» و حضر‌تعالی نیز اخیراً فرمودید رونق اقتصادی فقط در سایه تلاش و فعالیت بخش غیردولتی می‌تواند، به طور کامل حاصل شود و دولت به تنهایی نمی‌تواند بار مسئولیت اقتصاد را بر دوش گیرد، خواهشمندیم نگذارید تصمیماتی از این دست، نظام اقتصادی را دچار پیشرفت و گرفتار شدن بیش از پیش در دور باطل اقتصاد دولتی و اقتصاد دلالی نماید.»

منبع: عصرنفت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: