۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷

تاملی در اصرار بر برگزاری کنفرانس رونمایی قراردادهای نفتی در لندن

با وجود تغییر مکان برگزاری کنفرانس اصلی رونمایی از قراردادهای نفتی ایران از لندن به تهران، همچنان برگزاری کنفرانس مشابه در لندن که هزینه سنگین اقتصادی و حیثیتی به صنعت نفت کشور تحمیل می‌کند، در دستور کار وزارت نفت است.

به گزارش عیارآنلاین،بیژن زنگنه، وزیر نفت در مصاحبه با شانا در تاریخ ۴ مهرماه اعلام کرد که کنفرانس اصلی رونمایی از قراردادهای نفتی ایران به جای لندن در تهران برگزار خواهد شد و در این کنفرانس، فرصت های سرمایه گذاری در ایران نیز به شرکت های خارجی معرفی می‌شود. همچنین شرکت‌هایی که موفق به شرکت در اجلاس تهران نشدند، می توانند در اجلاس لندن حضور پیدا کنند.

مطابق آخرین اظهارات سید مهدی حسینی، رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران در این زمینه (مصاحبه با شانا در تاریخ ۱۸ مهرماه)، زمان برگزاری کنفرانس لندن روزهای ٢٢ تا ٢۴ فوریه (سوم تا پنجم اسفندماه) است.

به نظر می‌رسد که دلیل اصلی برگزاری کنفرانس مشابهی در لندن از سوی وزارت نفت با وجود انتقادهای کارشناسان مبنی بر هزینه‌های سنگین اقتصادی و حیثیتی این اقدام برای صنعت نفت کشور، تشخیص و دیدگاه رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران مبنی بر ضرورت برگزاری کنفرانس لندن است.

یار قدیمی زنگنه که متولی اصلی اصلاح این قراردادها و برگزاری کنفرانس رونمایی از آن محسوب می‌شود، پیش از این در مصاحبه با سایت عصر نفت در تاریخ ۳۰ شهریورماه با تاکید بر اینکه کنفرانس لندن قطعا برگزار می شود، اضافه کرده بود، حتی اگر بشود در آمریکا هم باید این کنفرانس برگزار شود!

در بخشی از این مصاحبه، حسینی درباره دلیل انتخاب شهر لندن به عنوان محل برگزاری این کنفرانس گفته بود: «لندن مرکز فعالیت بسیاری از شرکت‌های نفتی و نهادهای انرژی و سازمان‌های بین‌المللی است و به‌طور مرسوم بسیاری از کشورها برای برگزاری چنین همایش‌هایی و ارتباط با شرکت‌ها و نهادهای بین‌المللی، لندن را برمی‌گزینند.

مقر اصلی بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی بین‌المللی در پایتخت انگلستان است و در آنجا فعالیت می‌کنند. تمام راندهای عراق هم در لندن برگزار شده است، بنابراین لندن یک مرکز تحولات در صنعت نفت جهان است و عموم کشورها، سمینارهایی از این دست را در لندن برگزار می‌کنند، بنابراین ما هم تصمیم گرفتیم قراردادهای نفتی را در لندن رونمایی کنیم تا شرکت‌های بزرگ نفتی را جذب کنیم».

درباره این اظهارات رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران می توان سه سوال زیر را مطرح کرد:

الف- مشخص نیست از دید آقای حسینی، عامل اصلی جذب شرکت‌های بزرگ نفتی خارجی به ایران، جذابیت مدل جدید قراردادی برای این شرکت‌هاست یا مکان برگزاری کنفرانس رونمایی از این قراردادها؟

ب- آیا ایران به عنوان مالک ذخایر نفتی و گازی باید به به عنوان «خواهان» به سراغ شرکت‌های خارجی برود و در منزل آن‌ها (لندن) کنفرانس برگزار نماید یا آنکه شرکت های خارجی برای کسب منافع اقتصادی باید به ایران سفر کنند؟ آیا روش اول می تواند تامین کننده منافع ملی باشد و هزینه سنگین اقتصادی و حیثیتی برای صنعت نفت کشور به همراه ندارد؟

ج- آیا آقای حسینی مطلع نیستند که چهار دور مناقصه و همچنین رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی عراق در بغداد صورت گرفته است و مسئولان بلند پایه شرکت‌های بزرگ خارجی نیز در این کنفرانس‌ها و جلسات حضور پیدا کرده اند؟

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: