۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۷
واکنش شعری مقدم به نامه 4 وزیر

زنگنه از ابتدای وزارت تحت فشار برای کاهش قیمت گاز پتروشیمی بود

معاون وزیر نفت با اظهار اینکه آقای زنگنه از همان ابتدا که وزیر شد تحت فشار برای کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها بود، در واکنش به این فشارها گفت: باید به فشاری که تأمین منابع مالی یارانه‌ها به وزارت نفت می‌آورد، نیز توجه شود.

به گزارش عیارآنلاین،عباس شعری مقدم  در مورد اینکه آیا وزیر نفت تحت فشار برای کاهش قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی است، اظهار کرد: از همان روز اولی که آقای زنگنه وزیر شد، فشار برای کاهش قیمت خوراک روی ایشان وجود داشت اما وزیر نفت تابع مجلس و دولت است.

وی افزود: البته فشار یارانه‌ها روی وزارت نفت زیاد است و این وزارت‌خانه از پس تأمین منابع مالی یارانه‌های نقدی برنمی‌آید، این موضوع را در این زمینه باید درنظر گرفت، البته ان‌شاءلله با رفع تحریم‌ها شرایط بهتر خواهد شد.

معاون وزیر نفت در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا با بهبود شرایط اقتصادی کشور ممکن است وزارت نفت تصمیم بگیرد قیمت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را کاهش دهد، گفت: نمی‌دانم که این قیمت ثابت می‌ماند یا کاهش می‌یابد اما در نهایت قیمتی برای نرخ خوراک مشخص خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با بیان اینکه بازنگری در نرخ خوراک ربطی به نامه چهار وزیر ندارد، گفت: البته برخی این موضوع را به این نامه ربط داده‌اند.

 شعری مقدم با اظهار اینکه در ابتدا در جریان نامه چهار وزیر به رئیس جمهور نبوده است، گفت: من نیز از طریق رسانه‌ها در جریان این نامه قرار گرفتم.

وی افزود: در کمیسیون صنایع مجلس به‌اتفاق وزیر نفت مشخص شد که تا دو هفته دیگر نرخ خوراک گاز واحدهای پتروشیمی تأمین شود.

وی در پاسخ به این سؤال که از سال گذشته قیمت خوراک این واحدهای پتروشیمی تعیین نشده است، توضیح داد: مسائل متعددی در این زمینه مطرح است از جمله وضع اقتصادی کشور و وجود تحریم‌ها. الحمدلله مشکلات تحریم با تصویب برجام در مجلس حل شد؛ همین موجب می‌شود که شرایط برای حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور بهتر شود.

*شروط ایران برای حضور ژاپنی‌ها در طرح‌های پتروشیمی

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه با دو شرکت ژاپنی میتسوبیشی و میتسوئی ملاقات داشته است، گفت: ژاپنی‌ها بسیار ابراز علاقه کردند تا در طرح‌های صنعت پتروشیمی ایران حضور داشته باشند، البته این ملاقات قبل از تصویب برجام در مجلس بود. هم اکنون همه منتظر هستند تا تحریم‌ها برداشته شود.

شعری مقدم با تأکید بر اینکه شرایط حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران مشروط است، گفت: ما به ژاپنی‌ها گفته‌ایم که فقط از آنها تکنولوژی نمی‌خریم بلکه آنها باید در طرح‌های مورد نظر سرمایه گذاری هم داشته باشند؛ آنها نیز این موضوع را پذیرفتند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های ژاپنی علاقه‌مند هستند در طرح‌های پتروشیمی مربوط به اوره، آمونیاک، متانول و السین حضور داشته باشند، گفت: ژاپنی‌ها در مورد قیمت خوراک بسیار می‌پرسیدند اما نه آنها و نه کره‌ای‌ها قیمت خاصی را در این زمینه ارائه نکردند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مورد حضور هندی‌ها در سواحل مکران برای سرمایه گذاری در طرح‌های پتروشیمی گفت: اخیراً با هندی‌ها ملاقاتی نداشته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: