۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۵

افزایش یک میلیون هکتار بیابان طی ۳ سال اخیر!

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در حالی که بیابان زدایی در برنامه پنجم توسعه فقط در سطح ۷۰ هزار هکتار بیابان‌ انجام شده، یک میلیون هکتار بیابان در ۳ سال اخیر اضافه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، پرویز گرشاسبی معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه یک میلیون هکتار بیابان در سه سال اخیر در حوزه دریاچه ارومیه، دشت خوزستان و دشت جازموریان به بیان‌های کشور افزوده شده است گفت: این بیابانها بر اثر خشکسالی‌ به وجود آمده و مرکز ایجاد گرد و غبار است، خشک شدن دریاچه ها از عوامل افزایش بیابان‌ هستند.

وی افزود: اقدامات پیش‌گیرانه در مقابل این وسعت رو به تزاید و حجم زیاد تخریب‌ها در اثر بیابان‌زایی، قابل ملاحظه نیست، زیرا در برنامه پنجم توسعه کلا ۷۰ هزار هکتار بیابان‌زدایی صورت گرفته است.

گرشاسبی بیان داشت: با مدیریت جامع حوزه آبخیزداری و تسریع در عملیات بیابان‌زدایی باید هر چه زودتر اقداماتی برای حل این وضعیت انجام شود.

معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه لزوم توجه بیشتر مجلس، دولت و حاکمیت در مسائل مربوط به بیابان‌زایی کاملا محسوس است، اظهار داشت: کشورهای همسایه عراق و افغانستان در مورد عملیات بیابان‌زدایی در مقایسه با ایران وضعیت بسیار بدی دارند و اقدامات بیابان‌زدایی برای آنها در اولویت برنامه‌هایشان قرار ندارد.

وی افزود: در مقابل این کشورها، ترکیه سالانه یک میلیون هکتار جنگل کاری می‌کند و مبالغ زیادی را صرف تعادل دام و مرتع می‌کند و اقدامات بزرگی را برای حفاظت از منابع طبیعی و خاک کشورشان انجام می‌دهند.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه چین در دهه‌های اخیر میزان فرسایش خاک را کاهش داده و به حدود ۶ تا ۷ تن در هکتار رسانده، در حالی که فرسایش خاک در کشورمان حدود ۱۶ تن در هکتار است.

گرشاسبی بیان داشت: سازمان جنگل‌ها در ۶ ماه گذشته ۸ هزار هکتار عملیات مقابله با بیابان‌زایی و کنترل گرد و غبار و ساماندهی چرای دام انجام داده است.

معاون سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان داشت: در خوزستان هم براساس مصوبه هیئت دولت قرار بوده ۱۲۳ میلیارد تومان جهت بیابان‌زدایی تخصیص یابد که هنوز منابع آن تخصیص نیافته است.

منبع: فارس

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: