۲۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۲۰

بخش دولتی از ترویج استفاده از کودهای غیرشیمیایی حمایت نمی کند

در حالی که اثرات مثبت کودهای بیولوژیک از لحاظ قیمتی و حجم استفاده بسیار اقتصادی است، اما هنوز ترویج مصرف آن در بخش کشاورزی به اندازه کافی انجام نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، دبیر انجمن تولیدکنندگان کودهای آلی و زیستی با اعلام این خبر گفت: با وجود آنکه اثرات مثبت استفاده از کودهای بیولوژیک ثابت شده است، اما همچنان با استفاده کم از سوی بهره‌برداران بخش کشاورزی روبه‌رو هستیم.

احمد لازمی‌زاده افزود: بر اساس قرارداد منعقدشده با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، قرار است کودهای آلی و زیستی تولیدشده این شرکت را خریداری کند، اما هنوز ۱۰۰ گرم از این کودها را نیز خریداری نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: لازم است کودهای زیستی توسط بخش دولتی به‌ویژه ترویج و آموزش بین کشاورزان بیشتر شناسانده شود، زیرا اثرات مثبت بسیار زیادی دارد.

لازمی‌زاده ادامه داد: قرار بود که کودهای آلی و زیستی جای یک‌سوم کودهای شیمیایی مصرفی را بگیرد، اما به‌دلیل آنکه به‌درستی شناسانده نشده است، هنوز به مقدار کافی توزیع نمی‌شود.

وی تصریح کرد: تیم تحقیقاتی این شرکت، اقدامات مؤثری را درباره معرفی و تولید بهترین نوع کود زیستی انجام داده، اما نیاز است بخش دولتی در این راستا بیشتر کمک کند.

۱۰۰ گرم کود بیولوژیک، معادل ۱۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی

دبیر انجمن تولیدکنندگان کودهای آلی و زیستی یادآور شد: برگزاری کلاس‌های آموزشی و جلسات مشترک تا اندازه‌ای توانسته است در شناسایی این کود مؤثر باشد، اما لازم است رایزنی‌های بیشتری با شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و سایر بخش‌ها انجام شود.

لازمی‌زاده تأکید کرد: اثری که یک کود بیولوژیک بر محصولات کشاورزی دارد، به اندازه ۱۰۰ کیلوگرم مصرف کود شیمیایی است که ضمن آنکه محصولی سالم تولید می‌کند، هزینه‌های ناشی از مصرف کودهای شیمیایی را نیز ندارد.

وی اظهار داشت: ۱۰۰ گرم کود بیولوژیک معادل ۱۰۰ کیلوگرم کود شیمیایی است و از لحاظ قیمتی یک بسته ۱۰۰ گرمی آن حدود ۱۶ هزار تومان قیمت دارد، در حالی که کودهای شیمیایی قیمتی بیش از این‌ها دارد.

لازمی‌زاده در پایان گفت: لازم است در شناساندن و ترویج استفاده از کودهای بیولوژیک، اقدامات مؤثرتری انجام شود.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: