تدوین هشت طرح افزایش ضریب خوداتکایی با افزایش کارایی مصرف آب

معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی هشت طرح افزایش ضریب خوداتکایی را با محوریت اقتصاد مقاومتی و تأکید بر افزایش کارایی مصرف آب تدوین کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در بخش اول مناظره‌ای رادیویی که با حضور دبیر انجمن برنج کشور و رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برگزار شد، گفت: اجرایی کردن الگوی کشت در مناطق مختلف کشور به‌گونه‌ای که سهم محصول هر منطقه و میزان ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کند، مشخص باشد از طرح‌هایی است که به‌صورت جدی توسط معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی پیگیری می‌شود.

کاوه خاکسار افزود: وجود بحران آب در شرایط حاضر بر کسی پوشیده نیست، بنابراین تمامی طرح‌های تدوین‌شده و علاوه بر آن هشت طرحی که در زمینه افزایش ضریب خوداتکایی با محوریت اقتصاد مقاومتی تهیه شده است، بر این مسئله تأکید دارد.

وی خاطرنشان کرد: خودکفایی واژه‌ای مطلق محسوب می‌شود، یعنی نیاز است به جای آن از ضریب خودکفایی نام برده شود و در جایی که ۱۰۰ درصد بتوانیم نیاز کشور را تأمین کنیم، آن را خودکفایی بنامیم.

خاکسار ادامه داد: در برخی محصولات شاید ظرفیت تولید مناسبی نداشته باشیم و قرار هم نیست به هر قیمتی محصول را تولید کنیم، زیرا این نوع تولید به محیط زیست و منابع پایه کشور که محوری‌ترین آن آب و خاک است، ضربه وارد می‌کند.

وی تصریح کرد: از طریق افزایش سطح نیز نمی‌توانیم تولید را افزایش دهیم، بنابراین لازم است از روش‌های دیگری همچون افزایش کارایی مصرف آب و اینکه از هر محصولی چه مقدار تولید کنیم و از چه طرح‌هایی برای این منظور استفاده کنیم بهره ببریم.

خاکسار یادآور شد: در برنامه‌های گذشته به مقوله آب کمتر توجه شده است، بنابراین باید در نسخه‌های جدیدی که ارائه می‌شود، به روش‌هایی اشاره شود که وضعیت تولید را بهبود بخشیده و علاوه بر آن به آب کمتری نیز نیاز داشته باشد.

آموزش و ترویج کشاورزی، حلقه‌های واصل در افزایش ضریب خوداتکایی

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی درباره طرح‌هایی که باعث افزایش تولید در بخش کشاورزی می‌شود، تأکید کرد: در راستای افزایش ضریب خوداتکایی محصولات کشاورزی طرح‌هایی در این معاونت تدوین شده که بحث آموزش و ترویج به‌عنوان حلقه‌های واصل در اجرایی کردن آنها بسیار مهم است.

وی اظهار داشت: در طرح‌های تدوین‌شده یکی از موارد مهم، بحث تحقیقات کاربردی است و برای هر محصول نیز تحقیق خاصی پیش‌بینی شده است تا بتوانیم با ارائه نتایج آن سطح دانش علمی بهره‌برداران را بالا ببریم.

خاکسار درباره نحوه مؤثر بودن آموزش‌های ترویجی در افزایش تولید گفت: به‌عنوان مثال برای تغذیه مناسب گیاهان و همچنین استفاده از روش‌هایی که بتواند استرس خشکی و گرما را در گیاهان به حداقل برساند، آموزش‌هایی را لازم می‌دانیم که باید انجام شود.

وی همچنین افزود: آموزش‌هایی که طی دو سال اخیر در بخش گندم به کشاورزان داده شده، باعث شده است که شاهد افزایش عملکرد محصول در واحد سطح باشیم، به‌گونه‌ای که از خرید شش‌میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم به خرید بالای هشت میلیون تن دست پیدا کردیم؛ با وجود آنکه میزان بارندگی در سال جاری حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشت.

خاکسار خاطرنشان کرد: استفاده از روش‌های کشاورزی حفاظتی و ترویج مزایای آن نیز اقدام بسیار خوبی است که در سال‌های اخیر انجام شده و می‌تواند ضمن حفظ رطوبت خاک، عملکرد مناسبی را رقم بزند.

کشاورزان برای افزایش درآمد خود تلاش کنند

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: چهار طرح پشتیبان در معاونت زراعت در زمینه حمایت از طرح‌های استراتژیک تهیه شده است.

وی تصریح کرد: در سال جاری حدود ۴۰۰ هزار تن بذر گواهی‌شده محصولات اساسی تهیه شده است که دارای برچسب بوده و به کشاورزان نیز برای استفاده مناسب از کشاورزی حفاظتی، مکانیزاسیون و تغذیه گیاهی آموزش‌های لازم داده شده است.

خاکسار یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در بخش کشاورزی بالا بودن افزایش هزینه‌های تولید است که باید تلاش کنیم آنها را کاهش دهیم و اجرایی شدن آن نیز منوط به آن است که روش‌های کشت را تغییر داده و از ادوات مکانیزه بیشتر استفاده کنیم.

وی تأکید کرد: استفاده از ادوات مکانیزه برای کشت محصولی چون برنج طی سال‌های اخیر به رشد خوبی رسیده است، به‌گونه‌ای که در حال حاضر ۱۶۵ هزار هکتار از اراضی برنجکاری در گیلان به‌صورت مکانیزه برداشت می‌شود و ۱۷۵هزار هکتار که معادل حدود ۸۵ در از اراضی شالیکاری مازندران نیز به صورت مکانیزه برداشت می شود.

خاکسار اظهار داشت: باید کشاورزان را آماده کنیم تا بتوانند برای افزایش درآمد خود تلاش کنند.

وی همچنین گفت: با تمهیدات اندیشیده‌شده توسط معاونت زراعت، انتقال یافته‌های تحقیقاتی توسط مؤسسه تحقیقات دیم به ۱۰۰ هزار هکتار از مزارع دیم کشور انجام شده و نتایج بسیار مطلوبی داشته است در برنامه داریم که آن را طی سال‌های آینده افزایش دهیم.

افزایش همکاری با ایکاردا و سیمیت

مدیرکل دفتر محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی از همکاری‌های وزارت جهاد کشاورزی با مراکز بین‌المللی همچون ایکاردا و سیمیت که در زمینه محصولات دیم و همچنین گندم و ذرت تجارب بسیار خوبی دارند خبر داد و افزود: همکاری‌های خوبی آغاز شده و امیدواریم بتوانیم از تجارب این مراکز بین‌المللی در استان‌هایی چون آذربایجان شرقی، کرمانشاه و لرستان و خوزستان استفاده کنیم.

خاکسار به نقش آموزش و ترویج در انتقال یافته‌ها اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون اقدامات مؤثری در انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع انجام شده است که امیدواریم بیشتر شود.

وی درباره بازار محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌ها، ایجاد تشکل‌های مناسب است تا بازار مناسبی را برای محصولات کشاورزی ایجاد کند و درآمد مناسبی نصیب کشاورزان شود.

خاکسار تصریح کرد: به‌عنوان مثال، تشکل برنج می‌تواند برنامه‌ریزی‌های مناسبی داشته باشد تا در زمینه بازاریابی و سایر مباحث مربوط به برنج پیشرو باشد.

وی یادآور شد: هر صنفی باید بتواند حق خود را بگیرد و درآمد مناسبی را از سرمایه‌گذاری که می‌کند، نصیب خود کند و کشاورزان نیز از این امر مستثنی نیستند.

خاکسار تأکید کرد: کشاورزی باید به نفع تولید باشد و تولیدکنندگان نیز با در اختیار داشتن سرمایه و ایده‌های نوین، در آمد مناسبی را کسب کنند.

منبع: ایانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: