فرهادی در نشست روسای دانشگاه‌ها با جهانگیری:

سهم علم و فناوری از تولید ناخالص ملی در برنامه ششم توسعه به ۲ درصد افزایش می‌یابد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: سهم علم و فناوری از تولید ناخالص ملی در برنامه ششم توسعه به ۲ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش عیارآنلاین،محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست معاون اول رئیس جمهور را روسای دانشگاها، شهرک‌ها و پارک‌های علم و فناوری اظهار داشت: حدودی نیمی از دانشگاه‌های آمریکا کارآفرین هستند و این در حالی است که کشور ما این مسئله حدود دو سال است که مطرح شده است.

وی با بیان اینکه نیاز بازار به دانشگاه کارآفرین بسیار کمتر بوده است و ما اخیرا این موضوع را مطرح می‌کنیم گفت: ما از حمایت‌های دولت طی دو سال گذشته برخوردار بوده‌ایم اما با این وجود مشکلاتی در پیش روی دانشگاه‌ها قرار دارد.

فرهادی با اشاره به ساختار آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها گفت: اکثر آزمایشگاه‌ها در دانشگاه‌ها با مشکلات ساختاری مختلفی روبرو هستند و باید اقداماتی را در زمینه تجهیز و توانمند‌سازی آزمایشگاه‌ها به کار گیریم.

وی افزود: پارک‌های علم و فناوری جزو طیف‌های پرکاری هستند که اخیرا شکل گرفتند اما اکثر آنها به دلیل زیرساخت‌های فیزیکی و مالی دچار مشکلات فراوانی هستند.

وزیر علوم با اشاره به قوانین و مقررات مناسب برای فعالیت‌های دانشی بسیار مورد توجه است گفت: منابع مالی خوبی در حوزه علم و فناوری نداشتیم در حال حاضر سهم علم و فناوری GDP  از چهل هشت صدم درصد است که رقم بسیار کمی است البته خوبشختانه در برنامه ششم توسعه تلاش شده است این رقم به یک درصد در بخش خصوصی برسد تا با درگیر کردن بخش دولتی این سهم به دو درصد برسد.

فرهادی با اشاره به اینک تشویق و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی باعث رشد شرکتهای خطرپذیر و انگیزه آنها می‌شود، گفت: امیدواریم با ایجاد شرایط لازم بتوانیم در این زمینه نیز گام‌های جدی‌تری برداریم.

وی با اشاره به تعاملات بین‌المللی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و علم و فناوری گفت: پس از مطرح شدن مسئله برجام شاهد اقبال کشورها به بخش علم و فناوری ایران شده‌ایم و تحقیقات مشترک علمی و پژوهشی بین ایران با کشورهای دیگر ایجاد شده است در حالی که در حال حاضر تحقیقات مشترکی را با فرانسه در پیش داریم که امیدواریم به کشورهای دیگر تعمیم پیدا کند.

وزیر علوم گفت:‌ حضور و فعالیت شرکت‌های بین‌المللی در پارکهای علم و فناوری از برنامه‌هایی است که باید آن را دنبال کنیم.

فرهادی افزود: همکاری و ارتباط بین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با حوزه‌های صنعتی و نفت و تاسیس دفتر انتقال انرژی و مراکز نوآوری اقداماتی است که مورد حمایت قرار گرفته است.

وی بازبینی رشته‌های تحصیلی، طرح کارآموزی و کارورزی از دیگر برنامه‌های وزارت علوم خواند و گفت: وزارت علوم و دانشگاه‌ها همکاری خوبی اب وزارتخانه‌اهی صنعت، معدن و تجارت و تعاون کار و رفاه اجتماعی دارند و فرصت‌های مطالعاتی به عنوان پسادکترای صنعتی با همکاری وزارت صنعت در حال راه‌اندازی است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: