۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۲
منظری توکلی مطرح کرد:

غیراستاندارد بودن نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران، به کیفیت تحصیل ضربه می‌زند

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برای اصلاح نسبت میان استاد و دانشجو می‌توان از فارغ‌التحصیلان دکترا در رشته‌های مختلف جهت تدریس در دانشگاه‌ها دعوت به همکاری کرد، گفت: باید بررسی کرد چرا تاکنون مدیران دانشگاه‌ها به افزایش ظرفیت اساتید خود اقدام نکرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین،علیرضا منظری توکلی  به ضرورت اصلاح نسبت استاد به دانشجو در مقاطع بالای دانشگاهی تاکید کرد و گفت: نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه‌های ایران خارج از استانداردهای موجود است که این مشکل در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا محسوس‌تر است.

نماینده مردم بافت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کیفیت آموزشی از اهمیت برخوردار است چراکه بسیاری از دانشجویان برای رسیدن به تحصیلات تکمیلی به اروپا و امریکا مهاجرت می‌کنند در حالی که اگر امکان قبولی در دانشگاه‌های داخلی که معتبر و دارای کیفیت هستند، برای آن‌ها فراهم شود از این تصمیم صرف نظر خواهند کرد.

وی با تاکید براینکه باید در کنار کمیت به کیفیت نیز توجه شود، افزود: برای حل این مشکل و اصلاح نسبت میان استاد و دانشجو می‌توان از فارغ‌التحصیلان دکترا در رشته‌های مختلف جهت تدریس در دانشگاه‌ها دعوت به همکاری کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه باید بررسی کرد چرا تاکنون مدیران دانشگاه‌ها به افزایش ظرفیت اساتید خود اقدام نکرده‌اند، اضافه کرد: اینکه تعداد دانشجو در دانشگاه‌های مختلف یک به ۴۲ یا یک به ۳۴ است، نشان از فاصله زیاد دانشجویان از اساتید و ضعف آموزشی دارد چراکه این دانشجویان نمی‌توانند برای انجام پایان‌نامه‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی خود در تعامل مناسب با اساتید خود باشند.

منظری توکلی با تاکید براینکه در شرایط فعلی انجام کارهای پژوهشی برای دانشجویان بی‌معنی شده است، افزود: دانشگاه‌ها چاره‌ای جز اصلاح افزایش کیفیت آموزشی خود ندارند.

وی ادامه داد: مواردی مانند ارتقای سطح کلاس‌ها، تحول در وضعیت آموزشی دانشگاه، نیاز دانشجویان و اساتید به آگاهی نسبت به یافته‌های جدید جهان علم و انتقال درست دانش جدید به دانشجویان، باید برای دانشگاه‌ها اولویت باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در حوزه پژوهش اقدام منسجمی صورت نگرفته است، گفت: دانشگاه و دانشجویی که نتواند کارهای پژوهشی قابل تاملی انجام دهند عملا از رده خارج هستند.

منبع:خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: