کبگانیان خبر داد

ابلاغ اختصاص دو درصد از اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی به پژوهش و فناوری

شصت وهشتمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر منصور کبگانیان، قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در مورد دستور و مصوبات این جلسه گفت: در ابتدای این جلسه موضوع مدیریت تبادلات علمی و فناوری کشور با سایر کشورها توسط اعضای ستاد مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه ارتباطات اقتصادی و صنعتی ایران با سایر کشورها رو به گسترش است؛ باید به گونه‌ای مدیریت شود که چالشی را در پیش رو نداشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: با وجود اینکه گام‌های نخست تشکیل ستاد دیپلماسی علم و فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال برداشته شدن است؛ اما به دلیل اهمیت و ضرورت این مساله مقرر شد که این دبیرخانه، طرح‌ها و برنامه‌های خود را در اولین فرصت به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تقدیم کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در خصوص اجرایی‌سازی سند ملی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی از سوی دبیر ستاد سلول‌های بنیادی گزارش کاملی در دو بخش شامل عملکرد ستاد سلول‌های بنیادی در چارچوب سند مصوب ستاد راهبری و نقشه راه و برنامه‌های راهبردی این ستاد ارائه شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: در همین راستا معاونت هماهنگی و اجرایی‌سازی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور از همه ستادهای فناوری‌های ملی درخواست کرده تا نقشه راه و برنامه‌های خود را ارائه کنند.

وی ادامه داد: در گزارش ستاد سلول‌های بنیادی پیش‌بینی شده تا سال ۲۰۵۰ بازار جهانی محصولات سلول‌های بنیادی به ۵۳۰ میلیارد دلار برسد و با توجه به ارزش افزوده بالای این فناوری و همچنین حساسیت آن باید کشورمان نقش شایسته خود را در این زمینه ایفا کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ستاد راهبری نقشه جامع مناسب و مطلوب است و در این جلسه از توجه این سازمان مدیریت در لایحه بودجه سال ۹۵ و فرایند تدوین برنامه ششم توسعه به پژوهش، علم و فناوری تشکر شد.

وی تصریح کرد: مقرر شده ۲/۱ درصد از کل اعتبارات هزینه‌ای، تملک دارایی و سرمایه‌ای تمام دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی به پژوهش و فناوری اختصاص یابد ‌که بخشنامه آن توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در تاریخ ۱۳۹۴/۷/۱۴ ابلاغ شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: