رییس سازمان نهضت سوادآموزی خبر داد

اعمال ۳۷ محدودیت‌ اجتماعی برای بیسوادان از امسال

رییس سازمان نهضت سواد آموزی گفت: روز خوش و خواب آسوده جامعه بی‌سواد بزودی تمام خواهد شد، زیرا با مصوبه‌ای که در آن تعدادی از محدودیت‌های اجتماعی فهرست شده و از امسال بتدریج اعمال می‌شود، بیسوادان چاره‌ای جز شرکت در کلاسهای سواد آموزی ندارند.

به گزارش عیارآنلاین،باقرزاده، در جلسه شورای پشتیبانی سوادآموزی شهرستان نیکشهر اظهار کرد: روی سخن ما با سه میلیون و ۴۵۶هزار نفری است که در سرشماری سال ۹۰ بی‌سواد شناخته شده‌اند و تاکنون نتوانسته اند در کلاسهای درس شرکت کنند.

وی بیان کرد: سوادآموزی زیر بنای توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی کشور ضمن تشکر از حضور پرشور نهادهای مردمی از قبیل شوراها، امامان جمعه و جماعت و دهیاران و اراده جمعی که در استان سیستان و بلوچستان برای ریشه کن کردن بیسوادی وجود دارد، خاطر نشان کرد: حذف بی‌سوادی و آموزش سواد زمینه ساز ارتقاء شاخصها و رشدفرهنگی جامعه است.

باقرزاده افزود: در جهت ارتقاء شاخص‌های سواد و حذف بی‌سوادی، دولت تهمیدات مادی و معنوی زیادی را در نظر گرفته است که این اقدامات در تمام نظامهای آموزشی جهان بی‌سابقه است.

وی ادامه داد: در بسته حمایتی دولت علاوه بر آموزش رایگان، تهمیدات تشویقی مناسبی برای حضور در کلاس درس درنظر گرفته تا در صورتی که فرد شخصاً به ادارات آموزش و پرورش مراجعه و در کلاس‌های سوادآموزی حضور یابد تحت پوشش این بسته‌های حمایتی قرار گیرد.

باقر زاده در این خصوص افزود: اقدامات تشویقی برای افراد آموزش گیرنده(بی سواد) و آموزش دهنده در نظر گرفته شده و این مشوق ها اکثرا مالی است، به طوری که اگر کسی داوطلبانه در دوره‌های نهضت شرکت کند مبلغ ۶۰۰ تا ۶۷۰ هزارتومان به او پرداخت خواهد شد.

باقرزاده گفت: اهرم تشویق برای کسانی که پدر، مادر، اقوام و خویشاوندانشان را باسواد کنند نیزجزء بسته فوق می باشد.

معاون وزیر و رئیس سازمان نهضت سواد آموزی کشور بیان کرد: ظرفیت مناسب شوراها بعنوان یک نهاد مردمی و ائمه جمعه و جماعات در جهت تشویق و ترغیب هر چه بیشتر به امر سوادآموزی می تواند این نهاد را هرچه بیشتر کمک کند.

وی خاطرنشان کرد: مخاطب اصلی دولت افراد بیسواد زیر ۵۰ سال هستند که این افراد امسال و سال بعد را برای باسواد شدن فرصت دارند و اگر تا پایان ۹۵ نتوانستند درامر باسوادی شرکت کنند مشمول محدودیت‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی گفت: این برنامه حاکی از پیش بینی ۳۷ محدودیت اجتماعی است که از امسال بتدریج اجرا می‌شود و بعد از سال ۹۵ نیز در ابعاد وسیع تری اعمال خواهد شد و از این پس افراد دارای مدارک تحصیلی کمتر از ششم ابتدایی به هیچ عنوان در سازمانها، ادارات و موسسات دولتی و غیردولتی به کار گرفته نخواهند شد و ادامه همکاری نیروهای فعلی نیز منوط به باسوادی است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: