مدیر کل انجمن اولیا و مربیان آموزش و پرورش خبر داد

سابقه ۷۰ ساله انجمن اولیا و مربیان/ وجود ۹۳ هزار انجمن در مدارس کشور/ دریافت ۱۳۸ میلیارد کمک نقدی از اولیا

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سابقه فعالیت انجمن اولیا و مربیان ۷۰ سال است، گفت: در سال تحصیلی ۹۳-۹۲ اولیا بیش از ۱۳۸ میلیارد تومان به مدارس کمک کردند.

به گزارش عیارآنلاین،علی‌اصغر احمدی مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یک هفته را به موضوع انجمن اولیا و مربیان اختصاص داده‌ایم، اظهار داشت: هفته پیوند اولیا و مربیان از ۲۴ تا ۳۰ مهر خواهد بود که فعالیت مختلفی در این هفته در مدارس انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه نهاد آموزش و پرورش نقش وکالتی از طرف اولیا برای تربیت بچه‌ها دارد، خاطرنشان کرد: در عمل گویی آموزش و پرورش به اصالت، وظیفه تربیت دارد و در این صورت حضور اولیا باید پررنگ‌ تر و ارزیابی کننده تعلیم و تربیت باشد.

* سابقه انجمن اولیا و مربیان ۷۰ ساله است

احمدی در خصوص زمان تشکیل و قدمت انجمن اولیا و مربیان، گفت: از سال ۱۳۴۶ تشکیلات ملی انجمن اولیا و مربیان ثبت شده است و اکنون وارد ۴۹ سالگی خود شده است؛ بدون ثبت رسمی در مدارس قدیمی ایران مثل “مدرسه ایرانشهر بوشهر” که به ۷۰ سال قبل برمی‌گردد شواهدی از وجود جلسات انجمن اولیا و مربیان است.

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جایگاه انجمن اولیا و مربیان در اسناد و دید بزرگان کشور، تصریح کرد: موضوع جایگاه خانواده در مبانی نظری سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به وضوح وجود دارد.

وی افزود: یکی از سیاست‌های وزیر آموزش و پرورش هم توسعه مشارکت است و انجمن اولیا و مربیان مانند درختی است که ریشه عظیمی در حوزه تعلیم و تربیت دارد اما میوه این درخت هیچگاه مورد رضایت نبوده است.

* استفاده از تخصص اولیا در مدارس جدی گرفته شود

احمدی با انتقاد از اینکه انجمن‌ها به خوبی رسالت‌ها را به انجام نمی‌رسانند، تصریح کرد: انجمن‌های اولیا و مربیان در کشور باید از تخصص و مهارت‌های اولیا استفاده کنند و این موضوع را مورد توجه قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه ۳ کار گروه اصلی در انجمن اولیا و مربیان باید تشکیل شود، اظهار کرد: کار گروه توسعه فعالیت‌های آموزشی، کار گروه توسعه فعالیت‌های پرورشی و بهداشتی و کارگروه توسعه فعالیت‌های خدماتی، رفاهی و عمرانی باید تشکیل شوند.

جمع کمک‌های مالی اولیا در یک سال بیش از ۱۳۸ میلیارد بود

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در خصوص کمک‌های مالی انجام شده به مدارس از طریق انجمن اولیا و مربیان، خاطرنشان کرد: کمک‌های مالی مربوط به سال تحصیلی ۹۳-۹۲ انجمن اولیا و مربیان و مشارکت‌های مالی داوطلبانه آنها ۱۳۸ میلیارد و ۴۴۸ میلیون تومان بوده است.

وی در خصوص معادل سازی کمک‌های انجام شده توسط انجمن اولیا و مربیان گفت: رقم مربوط به سال تحصیلی ۹۳-۹۲ کمک‌های معادل سازی شده اولیا بالغ بر ۱۱۵ میلیارد و ۲۲۸ میلیون تومان بود.

احمدی تأکید کرد: تحقق تمام اتفاقات در این حوزه منوط به فعال شدن انجمن‌های اولیا و مربیان سراسر کشور است.

* سال گذشته ۹۳ هزار انجمن اولیا و مربیان با ۷۴۴ هزار عضو شکل گرفت

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ بالغ بر ۹۳ هزار انجمن اولیا و مربیان در مدارس شکل گرفت، عنوان کرد: در شرایطی که ۱۰۵ هزار آموزشگاه در کشور داریم، ۹۳ هزار انجمن اولیا و مربیان با ۷۴۴ هزار نفر اعضا تشکیل شد که اگر این تعداد فعال باشند توسعه بسیار خوبی رقم خواهد خورد.

* وجود ۲۵۶ مرکز مشاوره در مدارس

مدیر کل انجمن اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش در خصوص مراکز مشاوره انجمن اولیا و مربیان در کشور، گفت: در سال ۱۳۷۱ فقط ۶ مرکز مشاوره داشتیم و در سال ۱۳۸۴ این عدد به ۱۳۵ مرکز رسید و اکنون ۲۵۶ مرکز مشاوره در کشور داریم که این تعداد برای ۱۳ میلیون دانش‌آموز زیاد نیست.

احمدی در خصوص آموزش اولیای دانش‌آموزان در کشور، تصریح کرد: ۱۰۶ هزار دوره آموزش خانواده در کشور برگزار شد که با توجه به داشتن ۱۰۵ هزار آموزشگاه به طور میانگین در هر مدرسه یک دوره برگزار شد و در مجموع ۷ میلیون نفر در این دوره‌ها حضور داشتند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: