قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی تاکنون اجرا نشده است

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: قانون اصلاح الگوی مصرف در دوره خود به وزارتخانه‌های نیرو، نفت و صنایع و معادن ابلاغ شد و این وزارتخانه‌ها مکلف شدند، قانون را اجرایی کنند، اما این قانون تا امروز اجرایی نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا کاتوزیان، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت امروز در دومین همایش ملی حقوق انرژی گفت: برخی قوانین موجود در کشور خوب است، ولی متاسفانه برخی دستگاههای اجرایی از  اجرای این قوانین سرباز می‌زنند.

کاتوزیان تصریح کرد: حدود ۶ سال پیش قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی در مجلس تصویب شد و در اسفندماه سال ٨٩ شورای نگهبان نیز تایید کرد؛ اما چنین قانونی در زمان دولت نهم و دهم اجرایی نشد و تا امروز هم این قانون به اجرا در نیامده است؛ در صورتی که با اجرای این قانون شاهد توسعه و رشد اقتصادی کشور خواهیم بود.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت خطاب به معاون حقوقی رئیس جمهوری با بیان این که قوانین، الفاظی زیبا روی کاغذ نیستند و باید اجرا شوند، عنوان کرد: از این معاونت می خواهیم همکاری لازم را برای اجرای هرچه سریع‌تر قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی انجام دهند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت افزود: متاسفانه هم اکنون مصرف گاز در کشور به حدی است که اگر تا سال ١۴٠۴ هجری شمسی از شدت مصرف آن کاسته نشود، مصرف این حامل انرژی در ایران روزانه به ٢,۵ میلیارد مترمکعب خواهد رسید و ایران به واردکننده عمده گاز بدل خواهد شد، البته اگر گازی وجود داشته باشد که دیگر کشورها بخواهند به ما تحویل دهند.

وی تصریح کرد: قانون اصلاح الگوی مصرف قانون مناسبی بود که در دوره خود به وزارتخانه های نیرو، نفت و صنایع و معادن ابلاغ شد و این وزارتخانه ها مکلف شدند، قانون را اجرایی کنند، اما این قانون تا امروز اجرا نشده است.

وی با بیان این که شرکتهای دانش بنیان می توانند منتقل کننده این فناوریهای جدید به سمت جامعه باشند، گفت: ایجاد این شرکتها در دوره هشتم، مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما متاسفانه برای ثبت این شرکتها با مشکلاتی مواجه هستیم، به گونه‌ای که برخی شرکتهای دانش بنیان مجوز ثبت می گیرند، در حالی که در شهرهای دیگر اجازه ثبت ندارند که این نوعی ابهام برای شرکتها ایجاد می کند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: آمار جهانی نشان می دهد که از هر ١٠ شرکت دانش بنیان ٩ مورد از آنها با شکست مواجه می شوند که البته این ذات شرکتهای دانش بنیان است، بنابراین باید تلاش کنیم که این شرکتها در کشورمان با این گونه مشکلات مواجه نشوند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: