۲۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۰

افزایش صادرات نفت کوره و ۲ برابر شدن واردات بنزین ایران

رویترز به نقل از منابع تجاری مدعی شد: ایران صادرات نفت کوره از طریق امارات را افزایش داده و واردات بنزین این کشور نیز ۲ برابر شده است.

به گزارش عیارآنلاین، رویترز به نقل از منابع تجاری مدعی شد:ایران علی‌رغم تحریم‌های غرب صادرات نفت کوره را از طریق امارات افزایش داده و همچنین تقریبا واردات بنزین را ۲ برابر کرده است.

به نوشته این گزارش، ازسرگیری ارسال برخی از محموله‌های مستقیم محصولات نفتی پالایش شده از بندر ماهشهر ایران به بندر فجیره امارات برخلاف ابزارهای پنهانی‌ و پیچیده‌ای است که تهران به کار گرفته بود. این کشور برای دور زدن تحریم‌ها از انتقال کشتی به کشتی و شرکت‌های تجاری در امارات در نقش واسطه برای خریداران استفاده می‌کرد.

به گفته منابع تجاری، محموله‌های نفت کوره ایران هنوز با اسنادی در بندر فجیره عرضه می‌شوند که مبدا آنها را عراق معرفی می‌کند. نفت کوره برای سوخت کشتی‌ها و تولید برق مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این منابع افزودند: شرکت ملی نفت ایران در حال حاضر، عرضه نفت کوره بیشتر با تخفیف‌های جذاب‌تر را آغاز کرده است.

به گفته این منابع، ازآنجایی که ایران با پیش‌بینی برداشته شدن تحریم‌ها در سال آینده، فعال‌تر شده است، از کشتی‌های خود برای ارسال مستقیم محموله‌ها به فجیره استفاده می‌کند که هزینه حمل و نقل را به شدت کاهش می‌دهد.

یکی از این منابع گفت: «اکنون به علت اینکه آنها (ایرانی‌ها) فکر می‌کنند، تحریم‌ها پایان یافته، محموله‌های بیشتری ارسال می‌کنند؛ من حدود ۶ تا ۷ محموله نفت کوره با اسناد جعلی که از طریق فجیره وارد شده‌اند، دیده‌ام؛ حجم‌ محموله‌ها اکنون بیشتر است.»

«گاهی از کشتی‌های خود استفاده می‌کنند. آنها نیاز دارند که این محموله‌ها حتی پیش از برداشته شدن تحریم‌ها صادر کنند. افرادی هم آماده‌اند تا در صورت پیشنهاد تخفیف‌های ۲ تا ۳ دلاری آنها را بخرند.»

منابع تجاری پیش‌بینی کردند: صادرات نفت کوره ایران در ماه سپتامبر و اکتبر ماهانه به ۳۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تن برسد.

یک منبع تجاری دیگر گفت: «ایرانی‌ها در داخل بیشتر گاز طبیعی استفاده می‌کنند از اینرو صادرات نفت کوره در بالاترین سطح است.»

منبع تجاری سوم در این‌باره گفت: محموله‌های نفت کوره ایران در پایانه ۲ تانکر‌های نفت فجیره تخلیه می‌شود بعد از آنجا به آسیا که قوانین بندری آسان‌تری دارد، ارسال می‌شوند.

اطلاعات ردیابی کشتی‌ها نشان داد، نفتکش افرامکس در ۸ سپتامبر در بندر امام خمینی نزدیک بزرگ‌ترین پالایشگاه ایران در آبادان پهلو گرفته بود اما در ۱۵ تا ۱۷ سپتامبر، در ترمینال ۲ تانکرهای نفت فجیره، تخلیه شده است.

منبع تجاری اول گفت: تاجران همچنین ارسال بنزین بیشتر به ایران با حجم‌های ماهانه حدود ۱۰ تا ۱۲ محموله یا ۳۰۰ تا ۳۶۰ هزار تن در ماه‌های سپتامبر و اکتبر را آغاز کرده‌اند که از ۶ تا ۸ محموله در ماه‌های گذشته بیشتر است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: