گرانی سوخت شناورها ۳۰۰ هزار شغل را تهدید می‌کند

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافر با اشاره به اینکه حدود ۶۰۰ اشتغال مستقیم در هندیجان از بین رفته است گفت:افزایش قیمت سوخت ۱۵۰ هزار فرصت شغلی را تهدید می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، سید احمد هاشمی درباره مشکلات تعاونی‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافر گفت:در حوزه حمل و نقل دریایی سوخت نقش موثری در قیمت کرایه برای حمل کالا دارد. بسته به نوع شناور و اصطحلاکی که دارد ۲۰تا۳۰درصدهزینه کرایه را سوخت تشکیل می دهد. زمانی که سوخت ۳۰۰ برابر می‌شود، یعنی شناور هر اندازه که کرایه دریافت می کند باید برای سوخت بپردازد.

 هاشمی با بیان اینکه کرایه حمل بین المللی دریایی افت کرده است اظهار داشت: در دنیا این یک مشکل است که کرایه حمل بین المللی کاهش یافته است. زمانی یک کانتینر از چین به ایران می‌آمد، کرایه حدود ۲ هزار دلار بود که اکنون آن به ۶۰۰ دلار رسیده است. افت این چنینی داشته ایم.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافر ادامه داد:اگر شناوری از مبدأ بوشهر به مقصد قطر باری را جابه‌جا می‌کرد، باید ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت هزینه سوخت می‌پرداخت، اما اکنون این میزان به ۱۵ میلیون تومان رسیده در حالی که کرایه دریافتی این مسیر ۱۳ میلیون تومان است.

 وی درباره شناورهای لنج داربیان کرد: در حال حاضر اکثر لنج‌ها خوابیده است. بسیاری از لنج ها در مناطق خوزستان خوابیده است چرا که هیچ توجیه  اقتصادی ندارد که با این وضعیت کار کنند.

هاشمی به از بین رفتن ۷۰ لنج در هندیجان اشاره کرد و گفت:حدود۶۰۰نفر به صورت مستقیم اشتغال خود را در گمرک هندیجان از دست داده اند. حجمی را در حمل و نقل دریایی شغل از دست می دهیم.

 وی در ادامه به مشکلات متعداد در بحث مشکلات متعدد بیمه ای گفت: نظر سازمان تأمین اجتماعی این است که این افراد را به صورت سفری بیمه می‌کند. یعنی یک شناوری که تا دبی می‌رود و بر می‌گردد در طول سفر بیمه باشد. خلیج فارس و دریای عمان برای ما حائز اهمیت هستند، بنابر این نباید مشکلاتی در آنها ایجاد شود.

 هاشمی بیان کرد: زیرساخت ها برای افزایش قیمت سوخت باید مهیا باشد. ابتداباید شناورها نوسازی شوند. چرا که مصرف سوخت برخی ازشناورهای فرسوده ۴ برابر حد معمولی است.پس از فراهم شدن زیرساخت،سوخت باید طی بازه زمانی مشخص گران شود.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافرتصریح کرد:از آنجایی که قیمت جهانی نفت کاهش داشته است. در ابتدای آزاد سازی قیمت سوخت از ۵۰۰ به ۱۶۰۰ تومان رسید. اما در حال حاضر این رقم به ۱۳۵۰تومان رسیده است.

 وی  با بیان اینکه افزایش قیمت به بهانه جلوگیری از قاچاق سوخت انجام شده است گفت:این موضوع در حالی است که مبدأ و شناورهای باری بر اساس فرمول IMO سازمان جهانی دریانوردی شفاف است و امکان تخلف وجود ندارد.حدود ۳٫۲ دهم درصدگازوئیل در کشور در بخش حمل و نقل دریایی مصرف می شود.کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و شرکت ملی نفت کش سوخت خود را به صورت آزاد می‌گرفتند.شناورهای مسافری و داخلی نیز هماه قیمت قبل است. از همه ۳۰٫دهم درصد تمام این موارد را خارج کنیم عددی که باقی می‌ماند کمتر از ۱درصد است.یعنی این همه شغلی که در حال انجام بین رفتن است برای یک درصد است.این ۱درصد تا چه اندازه قاچاق می‌شود که این همه شغل از بین برود.

 هاشمی تأکید کرد: قاچاقی که در حال انجام است سوخت مصرفی شناورها نیست. باید تفکیک کنند سوختی که در دریا قاچاق می شود سوخت شناوری نیست، بلکه سوختی است که از خشکی وارد و توسط برخی شناورهای بی هویت قاچاق می شود که قابل کنترل است.

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های حمل و نقل دریایی بار و مسافر بیان کرد:از دولت درخواست می‌کنیم، برای جلوگیری از بین رفتن اشتغال ۱۵۰ هزار نفری در قیمت سوخت این بخش تجدید نظر کند. افزایش قیمت سوخت ۱۵۰ هزار فرصت شغلی را تهدید می‌کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: