در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به رئیس‌جمهور تأکید شد

اقتصاد مقاومتی، تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی

هرگونه اقدامات عجولانه در سیاست­‌های ابلاغی خروج از رکود مانند ارزان کردن نرخ خوراک پتروشیمی­‌ها -که بالطبع ادامه­ رانت این شرکت­‌ها را در پی دارد- نه تنها در رفع معضلات اقتصادی کشور مؤثر نیست، بلکه بر شدت آنها نیز خواهد افزود.

به گزارش عیارآنلاین، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور، با انتقاد از عملکرد دولت در مهار رکود اقتصادی، تنها راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی را اجرای دقیق و صحیح سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانسته است. در این نامه، ناکارآمدی سیستم بانکی، نبود شفافیت اطلاعات و واردات بی‌رویه، ریشه اصلی مشکلات اقتصادی کشور برشمرده شده است. در انتهای این نامه تأکید شده است: «ضمنأ یادآور می­‌شویم هرگونه اقدامات عجولانه در سیاست­‌های ابلاغی خروج از رکود مانند ارزان کردن نرخ خوراک پتروشیمی­‌ها  -که بالطبع ادامه­ رانت این شرکت­‌ها را در پی دارد-  نه تنها در رفع معضلات اقتصادی کشور مؤثر نیست، بلکه بر شدت آنها نیز خواهد افزود». متن کامل نامه بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به رئیس جمهور به شرح زیر است:

بسمه تعالی

خدمت ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی

با عرض سلام و تحیات فراوان

پس از گذشت دو سال از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید که یکی از مهم‌­ترین وعده‌های انتخاباتی آن خروج از  رکود ­تورمی بوده است، خوشبختانه مهار مناسب تورم توسط تیم اقتصادی دولت را شاهد بوده­‌ایم؛ و لیکن متاسفانه نه­‌تنها معضل رکود مرتفع نشد، بلکه بر شدت آن افزوده شد؛ که از جمله مهم­ترین دلایل آن، گره‌­زدن تمام مشکلات به تحریم­ها و سعی در امیدوار‌سازی جامعه به بهبود شرایط اقتصادی در دوران پساتحریم بوده است که متأسفانه همین‌گونه انتظاربخشی بر رکود فعلی شدت بخشیده است.

ما دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف پس از مطالعات فراوان و مشورت با کارشناسان خبره و اساتید برجسته اعلام می­‌کنیم در برون­‌رفت از مشکلات اقتصادی فعلی چاره‌ای جز اجرای دقیق و صحیح اقتصاد مقاومتی، آن هم نه در حرف بلکه در عمل نیست. ناگوار است، آنچه در این مدت شاهد بوده‌ایم، تنها تأیید زبانی این سیاست­‌ها از سوی اعضای دولت بوده، ولی ظاهرأ در عمل هیچ عزمی برای پیاده‌­سازی این سیاست­‌ها وجود ندارد.

فلذا قصد داریم در این نامه، بخشی از بزرگترین مشکلات اقتصادی کشور را خاطرنشان کنیم. امیدواریم که دولت در سیاست­‌های ابلاغی خروج از رکود، این موارد را مورد توجه قرار دهد و با رفع این نقیصه‌ها اوضاع عمومی اقتصاد را به عینه بهبود بخشد.

۱. چندی از مهم‌­ترین مشکلات نظام اقتصادی کشور، مرتبط با سیستم بانکی است. در شرایطی که بانک­ها بسیاری از تسهیلات را عوض مصرف در جهت حمایت از تولید داخل، در امور غیر‌مولد مانند واردات، بنگاه‌داری، برج‌سازی و … صرف کرده­‌اند و نیز بر خلاف مصوبه­ شورای پول و اعتبار اقدام به پرداخت سودهای فراتر از قانون می­‌کنند و در حالی‌که رشد مؤسسات غیرمجاز را شاهد هستیم، بانک مرکزی در موضعی منفعلانه قرار­ گرفته و به­ جای شکایت به قوه قضاییه به تذکر زبانی بسنده کرده ­است. شایسته است از مسئولین بانک مرکزی پرسیده شود تا چه زمانی برخورد جدی با متخلفان را به تعویق می‌اندازند؟ آیا اکنون که اقتصاد کشور با رکود دست به گریبان شده، زمان این اقدام  فرا نرسیده است؟

۲. عطف به بیانات شما در انتخابات یازدهم که «دانستن حق مردم است»، معضل دوم را شفافیت اطلاعات بیان می‌کنیم. انتظار می­‌رفت دولت جنابعالی در این راستا تلاش بیشتری می‌نمود که متاسفانه با گذشت بیش از نیمی از عمر آن، اقدامات راه‌گشا و اثربخش در این زمینه گزارش نشده است. قطعأ با شفاف‌سازی اطلاعات از دارایی و تملکات وزرا، نمایندگان و سایر مسؤلین مرتبط و همچنین اطلاعات مربوط به قراردادهای دولت، اعتماد توده مردم به دستگاه‌های اجرایی بیشتر خواهد شد و ان‌شاءالله همکاری و همدلی بیشتری در حل مشکلات کشور بروز خواهد یافت.

۳. چالش دیگر کنترل واردات است. متأسفانه سیاست‌های دولت یازدهم در مسیر کنترل واردات، نه تنها در قالب کاهش تدریجی آن صورت نپذیرفته، بلکه افزایش چشم‌گیری را نیز نشان داده است. البته شایان تقدیر است که کاهش واردات برنج، تصمیم به­‌جایی بود که امید می‌رود در سایر کالاهایی که بنیه­ قدرتمندی از داخل برای تولید آنها وجود دارد، این قبیل سیاست‌های حمایتی اتخاذ شود. نگرانی ما دانشجویان در این زمینه بیشتر از دوران پساتحریم است. ما مسئولان را متذکر می­‌شویم که نباید هم‌زمان با آزاد شدن پول­های بلوکه شده و رفع برخی از تحریم­‌ها، واردات به کشور – خصوصا از کشورهایی که اصلأ قابل اعتماد نیستند – گسترده‌تر شود که جز آسیب به تولید داخل ارمغانی نخواهد داشت.

این موارد تنها گوشه‌­ای از مسائل و مشکلات کشور است که حل مناسب این مشکلات می­‌تواند کشور را در نیل به اهداف بزرگ خود یاری نماید. ضمنأ یادآور می­‌شویم هرگونه اقدامات عجولانه در سیاست­‌های ابلاغی خروج از رکود مانند ارزان کردن نرخ خوراک پتروشیمی­‌ها  -که بالطبع ادامه­ رانت این شرکت­‌ها را در پی دارد-  نه تنها در رفع معضلات اقتصادی کشور مؤثر نیست، بلکه بر شدت آنها نیز خواهد افزود.

در پایان یادآور می‌­شویم ما دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، موفقیت دولت در تمامی زمینه‌­ها را موفقیت خود می­‌دانیم و تمام تلاش خود را در جهت یاری رساندن به دولت منتخب به کار خواهیم بست.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: