۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۲

تلویزیون‌ اینترنتی مجددا با ترس و لرز راه‌اندازی شد

سازمان صداوسیما پس از سال‌ها کشمکش با وزارتخانه‌های ارتباطات و ارشاد بر سر ارائه مجوزهای تلویزیون اینترنتی، مستقلا به پنج شرکت مجوز بهره‌برداری از این خدمات را داد و فاز اول را استارت زد اما وزیر ارتباطات همچنان مخالف است.

به گزارش عیارآنلاین،خدمات تلویزیون اینترنتی در دنیا رو به کهنگی گذاشته است اما در ایران همچنان متولی مشخصی ندارد و سه نهاد سازمان صداوسیما، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد دو سه سالی می‌شود دچار درگیری‌های آشکار بر سر مجوزدهی شده‌اند.

داستان چالش برانگیز تلویزیون اینترنتی زمانی محرز می‌شود که هر کدام از این سه نهاد خود را متولی اصلی می‌دانند و حاضر به کوتاه آمدن از موضع خود نیستند؛ هر چند در عمل یکی متولی پخش فراگیر، دیگری مسئول ارتباطات و شبکه‌های مخابراتی و آن یکی هم بخش محتوا را عهده‌دار است اما تلویزیون اینترنتی که ترکیبی از این سه بعد را شامل می‌شود مانند کافی سر در گم شده است.

سازمان صداوسیما با توجه به در اختیار داشتن باند فرکانسی پایین جهت پوشش سراسری شبکه‌های آنالوگ تلویزیون و خالی بودن ظرفیت عظیمی از این باندها به جهت دیجیتالی شدن شبکه‌ها، معتقد است که توان بالقوه‌ای در ارائه مجوز IP-TV دارد اما از طرفی وزارت ارتباطات می‌گوید صداوسیما یک سازمان مثل سایر ارگان‌هاست که تنها باند فرانسی برحسب وظایف حاکمیت در اختیار دارد که تنها مجوز بهره‌برداری از پخش فراگیر را دارد.

این موضع می‌گوید که صداوسیما نمی‌تواند بهره‌برداری از باند را به شخص ثالثی واگذار و از آن درآمدزایی کند بلکه باید باند پایین فرکانسی را جهت فراگیری نسل‌های سوم و چهارم موبایل در اختیار وزارت ارتباطات قرار دهد.

کشمکش‌های دو سه ساله با وزارت ارتباطات و سردرگمی شرکت‌های متقاضی ارائه این خدمات باعث شد تا صداوسیما به کلی از وزارت ارتباطات قطع امید و اواخر سال گذشته مستقلا فراخوانی برای ارائه مجوز IP-TV برگزار کند.

طبق اعلام این سازمان، پنج شرکت موفق به دریافت مجوز راه‌اندازی این خدمت در کشور شده‌اند و استدلال برندگان این مجوز از عدم تعامل با وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد نیز این است که اغلب متقاضیان درخواست پروانه FCP (ارتباطات ثابت) را به وزارت ارتباطات داده‌اند و در صورت موافقت، به نوعی با وزارت ارتباطات نیز در آینده کار خواهند داشت.

هرچند مسئولان وزارت ارتباطات خیلی دیر متوجه این حربه شدند اما اخیرا محمود واعظی –وزیر ارتباطات- نسبت به مجوزهای IP-TV سازمان صداوسیما موضع گرفته و گفته است که از نظر ما و دولت آنچه مربوط به محتوای صداوسیما می‌شود، پخش فراگیر است.

وی افزود: صداوسیما می‌تواند مالک برنامه‌های تولید شده خودش باشد اما اینکه اگر شرکتی بخواهد پخش محتوای ویدئویی به درخواست کاربر داشته باشد و برود از وزارت ارشاد مجوز تلویزیون اینترنتی بگیرد، نیازی به موافقت صداوسیما ندارد.

علی اصغر عمیدیان –رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- که بازوی اجرایی وزارت ارتباطات در حوزه مقررات‌گذار است نیز در این باره می‌گوید: باید به دو تعریف عنایت ویزه شود. برودکست (پخش فراگیر) و ارتباطات دو تعریف استاندارد و بروز دارند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه برودکست از یک نقطه پخش و بدون شناسایی کاربران در اختیار آنها قرار می‌گیرد، گفت: ما در اصل ۱۱۰ قانون اساسی پخش برنامه‌های برودکست را برای صداوسیما داریم.

وی افزود: اما ارتباطات بحثی دو طرفه است که اگر پیمانکار آن وارد شبکه شود باید از قوانین رگولاتوری تبعیت کند. فضای فرکانسی در اختیار حاکمیت است و اگر آن را جهت بهره‌برداری در اختیار عده‌ای قرار می دهد، آنها نمی‌توانند به شخص ثالث واگذار کنند.

بنابراین در حالیکه اکنون مجوز بهره‌برداری از خدمات IP-TV به پنج شرکت واگذار شده و دیروز نیز فاز اول “آی‌پی تی‌وی کودک” افتتاح ‌شد اما اگر وزارت ارتباطات روی دور لجبازی بیفتد، قطعا فعلا خبری از آی‌پی تی‌وی نخواهد بود.

ارائه خدمات تلویزیون اینترنتی و یک گام بالاتر از آن آی‌پی‌مدیا (Ip-Media) رنجی از خدمات تلویزیونی، رادیویی، برنامه‌های درخواستی، صدا و موسیقی درخواستی، بازی و ارائه سرویس‌های خدمات عمومی را در بر می‌گیرد و از پروتکل Ip برای ارائه مدیا استفاده می‌کند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: