۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۲
وزیر ارتباطات :

پروانه‌های جدید ارتباطی را به شرکت های نوپا نمی‌دهیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص صدور پروانه های جدید در حوزه ICT گفت: بر روی پروانه‌های جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ۲ سال است که مطالعاتی را آغاز کرده و اینکه چنین اقداماتی برای جامعه موردنیاز است، قطعا تردیدی وجود ندارد.

به گزارش عیارآنلاین،محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری به مناسبت سالروز جهانی پست در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه پروانه‌های جدید در دستور کار وزارت ارتباطات برای اعطا به شرکت‌های حوزه ICT اعم از پروانه‌های ثابت و سیار در آینده منجر به شکست تعدادی از فعالان این عرصه در بازار ارتباطات نمی‌شود، گفت: بر روی پروانه‌های جدید در دستور کار کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ۲ سال است که مطالعاتی را آغاز کرده و اینکه چنین اقداماتی برای جامعه موردنیاز است، قطعا تردیدی وجود ندارد.

وی افزود: البته باید این را بدانیم شرکتی که متقاضی دریافت پروانه‌های جدید ارتباطی است باید چه از منظر فنی و چه مالی شرایط‌اش به وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات اعلام شود.

واعظی با بیان اینکه در حوزه اینترنت سابقا هزاران شرکت فعالیت می‌کردند که اکنون طبق پروانه‌های جدید ارتباطات ثابت در قالب ۱۰ تا ۱۲ شرکت به ادامه فعالیت خواهند پرداخت، گفت: سابقه این شرکت‌ها نشان می‌دهد که آنها نوپا نیستند و با چنین اقدامی سرمایه‌های خرد شرکت‌های اینترنتی را با یکدیگر تجمیع می‌کنیم تا شرکت‌های بزرگی شکل گرفته که توان رقابت داخلی و بین‌المللی را داشته باشند.

واعظی با بیان اینکه تعدادی پروانه علاوه بر ارتباطات ثابت در حوزه سرویس نیز خواهیم داشت، گفت: پروانه این شرکت‌ها نیز در دست بررسی قرار دارد و در آینده نزدیک واگذاری آنها را انجام خواهیم داد.

علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز که در این نشست خبری وزیر را همراهی می‌کرد در پاسخ به بخش پروانه اپراتورهای مجازی و تعدد بالای آنها به تسنیم گفت: در حوزه اپراتوری معمولا آن چیزی که برای سرمایه‌گذار اهمیت دارد و به موجب آن در فرایند تقاضای پروانه‌هایی مثل اپراتورهای مجازی ورود می‌کند، بیزینس پلن است. اگر طرح کسب و کار براساس سیاست‌های حاکمیت توجیه نداشته باشد قطعا هیچ شرکت اقتصادی به قضیه ورود نخواهد کرد.

وی افزود: در گذشته ۱۴۰۰ فعال در بخش ICT داشتیم اما الان شاهدیم که خرده سرمایه‌های گذشته با یکدیگر جمع شده و در قالب سرمایه‌گذاری کلانی که نهایتا منجر به پروانه FCP  می‌شوند. چنین شرکت‌هایی هستند که با سرمایه‌های کلان می‌توانند رشد اقتصادی ۸ درصد در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را محقق کنند.

معاون وزیر ارتباطات درباره اپراتورهای مجازی گفت: با نشست بین‌المللی که در این باره با نمایندگان بین‌المللی در عرصه اپراتورهای مجازی داشتیم برآورد ۱۵ درصدی را طی ۱۰ سال برای این حوزه داشتیم که آنها معترض شدند و گفتند این در بدبینانه‌ترین حالت است.

او با بیان اینکه از ۱۸ کشور دنیا ۲۳ اپراتور بین‌المللی به عنوان سرمایه‌گذار در این حوزه به کشور آمده‌اند و حاضر شده‌اند کنسرسیوم تشکیل دهند تا پروانه موردنظر را دریافت کنند، گفت: الان دنبال این هستند که شرایط قابل قبولی رسیده و موافقت اصولی ما را در ارتباط با پروانه پروتکل مجازی کسب کنند.

وی افزود: الان در حال حاضر حدود ۱۲ سطح برای پروانه اپراتورهای مجازی گذاشتیم و کار بررسی‌اش را هم استارت زدیم و امیدواریم که این کار در آینده هرچه زودتر انجام شود.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که بورسی شدن ایرانسل بعد از چندین سال افت و خیز قرار بود نهایتا سال جاری انجام شود اما اخیرا مدیرعامل این شرکت مدعی شده که شرایط واگذاری در بورس مساعد نیست؛ آیا با چنین اظهاراتی می‌توان این‌طور برداشت کرد که عرضه ۲۱ درصد از سهام اپراتور دوم موبایل کنسل شده است؟ گفت: شرکت‌های بزرگ برای وارد شدن به بورس باید آمادگی‌های لازم را در خود ایجاد کنند و شرکتی مانند ایرانسل که ۴۹ درصد سهام آن را شرکتی خارجی دارد باید شرایط را بیش از پیش بسنجد.

واعظی عنوان کرد: شرکت سرمایه‌گذار ایرانسل در شرایطی وارد کشور شد که کشور در وضعیت تحریم بود و فشارهای بین‌المللی را که بر او وارد می‌شد را به جان خرید و لذا اکنون هم اگر این شرکت به بورس نرفت، اتفاق عجیب و غریبی نخواهد افتاد زیرا نظارت بر درآمدها و مشخصات فنی این اپراتور از طرف رگولاتوری انجام می‌شود.

وزیر ارتباطات در ارتباط با واگذاری پروانه اپراتور دوم پستی گفت: پست راه خودش را یافته و در دو سال گذشته با پست بانک فعالیت های نزدیکی را شروع کرده است. بعد ازدواج IT با پست این آمادگی هست که برای پست لجستیک و تجارت الکترونیکی با بخش خصوصی شروع به فعالیت کنیم.

وی با بیان اینکه منتظر هستیم کارهای در ارتباط با اساسنامه پست در مجلس به پایان برسد، گفت: این موضوع در نوبت صحن علنی هست و به محض تصویب شدن تکلیف اپراتور دوم نیز تعیین می شود.

او افزود: تمام فعالان بخش خصوصی پست را نظامند می کنیم تا به محض آمدن از مجلس، اپراتور دوم پست را داشته باشیم زیرا اگر رقیب نداشته باشیم قطعا از مسیر اصلی منحرف می شویم.

واعظی همچنین با تأکید بر اینکه امسال افزایش نرخ پستی نداشته ایم، گفت: زمانی مردم ابراز رضایت می کنند که کیفیت بالا رود و تعرفه پایین آید. ۱۰۱ ردیف مدیریی را حذف کردیم و ۱۷۴۰ نیرو را نیز کاهش دادیم تا در هزینه ها صرفه جویی شود و بهره وری ارتقا یابد.

وزیر ارتباطات همچنین درباره کیفیت اینترنت و گلایه های مدم از این موضوع گفت: در گذشته جان مردم به لب شان می رسید تا صفحه ای باز شود اما الان سرعت در نسل های جدید ارتباطی بسیار بالا رفته است.

وی افزود: مردم چون الان کار بیشتری انجام می دهند، فکر می کنند که حجم شان زود تمام می شود. سامانه ای را طراحی می کنیم تا مردم هر لحظه بخواهند حجم مانده اینترنت خود را گزارش بگیرند.

عمیدیان نیز در این باره گفت: در سایت رگولاتوری و همه اپراتورها این امکان به وجود می آید که با یک اپلیکیشن ساده عملیات تست انجام شود. در حال حاضر بسته و قیمت اینترنت آزاد تفاوت بالایی با یکدیگر دارند و قیمت برخی بسته ها تا زیر یک دهم ریال هم آمده است.

واعظی با بیان اینکه براساس شناختی که دارم، برخی اپراتورهای PAP کوچک تخلف می کردند، گفت: اما این موضوع اصلا در ارتباط با اپراتورها موبایل و بزرگ صحت ندارد زیرا آنقدر درآمد آنها بالاست که اعتبارشان را برای یکی دو هزار تومان شارژ خوری زیر سوال نمی برند.

وزیر ارتباطات در ارتباط با اقدامات این وزارتخانه برای جلوگیری از وقع حوادث ارتباطی مانند سال گذشته در مراسم اربعین گفت: همانطور که خاطرتان هست، در برف گیلان که یک فاجعه بود، سایت های مخابراتی بدون مشکل به کار خود ادامه دادند و در زمان قطع شدن برق شان نیز از باتری استفاده کردند. در سیل سولقان نیز که برخی سایت های ما خوابید سریعا BTSهای سیار جایگزین شد.

وی افزود: در ایام اربعین کار عجیب و غریبی صورت می گیرد لذا کمیته ای را از  دو ماه پیش تشکیل دادیم و با همه اپراتورها جلسه گذاشتیم تا اتفاقاتی مانند سال گذشته رخ ندهد اما با این حال ۵۰ درصد کار با ماست و ۵۰ درصد دیگر با اپراتورهای عراق است که اصلا آمادگی برای این حجم عظیم کار ندارند.

وزیر ارتباطات درباره طرح بازگرداندن مخابرات به دولت که به امضای ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده است نیز گفت: موضع من در این باره کاملا روشن است زیرا به دنبال دولتی کردن مخابرات نیستم و هیچ وقت در این مسیر قدمی برنداشتم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: تمام صحبت هایم تا الان در راستای فعال کردن توسعه مخابرات و ارائه خدمات بهتر به مردم بوده است. الان کمی انحصار در این شرکت مانده و خیلی از فعالیت های آینده ما مانند شبکه ملی اطلاعات به توسعه شبکه مخبرات بستگی دارد.

وی با بیان اینکه کوچک ترین قدمی در این مسیر برنداشته ام، گفت: هیچ کشمکشی با جایی ندارم. در گذشته در مقطعی تعرفه مخابرات را در حوزه تلفن ثابت افزایش دادیم و از آنها خواستیم برای توسعه کاری انجام دهند.

او افزود: در گذشته ۳۰ میلیون مشترک بابت آبونه ۳۰ تومان می دادند که اکنون میانگین به ۷۲۰ تومان رسیده است. از نظر ما همراه اول و مخابرات یک پروانه دارند و باید از سود چشم گیر همراه اول در توسعه استفاده کنند نه اینکه تمامی سود اصل را در مجامع سالیانه بورسی تقسیم کنند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: متأسفم برخی به جای اینکه دنبال حقوق مردم باشند به فکر افزایشش تعرفه مخابرات می روند؛ شما باید از من تشکر کنید که برخلاف افزایش قیمت تمامی بخش ها اما افزایش تعرفه تلفن را منوط به برنامه توسعه ای کرده ام.

واعظی درباره اینکه در گذشته نیز صحبت هایی با نمایندگان مجلس برای بازگرداندن مخابرات به دولت داشته، گفت: آنچه من در گذشته گفتم خیلی روشن است و از روز اول عنوان کردم موقعی این شرکت سامان می گیرد که در یک رقابت سالم بتواند رشد کند. اگر داکت و سیم مسی برای چند دهه کم کم زیر پیاده روها و مسیرهای اصلی کشیده شده اکنون نباید در انحصار یک شرکت باد عادلانه نیست.

وی افزود: صحبت من این بود، مجلس زمانیکه خصوصی سازی مخابرات را بررسی کرد دچار اشتباه شد و خوب مطالعه نکرد زیرا باید سوئیچ را واگذار می کرد.

وزیر ارتباطات درباره پروانه های جدید IP-TV که توسط صداوسیما ارائه می شود گفت: از نظر ما و دولت آنچه مربوط به محتوای صداوسیما می شود، پخش فراگیر است. صداوسیما می تواند مالک برنامه های تولید شده خودش باشد اما اینکه شرکتی برود و از وزارت ارشاد مجوز تصویر برای تلویزیون اینترنتی بگیرد نیازی به موافقت صداوسیما نخواهد داشت.

عمیدیان نیز در این باره گفت: باید به دو تعریف عنایت ویزه شود. برودکست و ارتباطات دو تعریف استاندارد و بروز دارند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه برودکست از یک نقطه پخش و بدون شناسایی کاربر در اختیار آنها قرار می گیرد، گفت: ما در اصل ۱۱۰ قانون اساسی پخش برنامه های برودکست را برای صداوسیما داریم.

وی افزود: اما ارتباطات بحثی دو طرفه است که اگر پیمانکار آن وارد شبکه شود باید از قوانین رگولاتوری تبعیت کند. فضای فرکانسی در اختیار حاکمیت است و اگر آن را جهت بهره برداری در اختیار عده ای قرار می دهد، آنها نمی توانند به شخص ثالث واگذار کنند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها:

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: