بیست‌ودومین بسته خبری کشاورزی منتشر شد

توقف قیمت خرید تضمینی گندم در ایستگاه شورای اقتصاد

با گذشت بیش از ۲۰ روز از موعد قانونی اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، دولت همچنان از اعلام این قیمت امتناع می‌کند که بررسی‌ها نشان می‌دهد اختلاف بر سر قیمت پیشنهادی وزارت جهاد و شورای اقتصاد دلیل اصلی آن است.

به گزارش عیارآنلاین، در بیست‌ودومین بسته خبری کشاورزی به بررسی دلیل تأخیر دولت در اعلام قیمت تضمینی محصولات کشاورزی و همچنین کم‌توجهی به اجرای طرح‌های آبخیزداری پرداخته است.

توقف قیمت خرید تضمینی گندم در ایستگاه شورای اقتصاد

گندمبیش از ۲۰ روز از زمان مقرر برای اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی می‌گذرد و دولت همچنان از اعلام این قیمت‌ها امتناع کرده است. بر همین اساس رئیس نظام صنفی کشاورزی، با انتقاد از تأخیر دولت در اعلام قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، گفت: با وجود تلاش وزارت جهاد کشاورزی و شخص وزیر برای بخش کشاورزی اما مشخص نیست چرا وقتی قانون به این بخش می‌رسد اجرا نمی‌شود و توجه چندانی به بخش کشاورزی به عنوان تامین‌کننده امنیت غذایی، نمی‌شود.

تأخیر دولت در اعلام این قیمت‌ها از یک سو و وجود زمزمه‌های ملاک قرار دادن قیمت‌های جهانی برای تعیین قیمت‌های داخلی، انتقاد برخی کارشناسان بخش کشاورزی را به همراه آورده است.

عیسی کلانتری، دبیر خانه‌کشاورز، یکی از افرادی است که ضمن توجیه تعلل دولت در اعلام قیمت‌های خرید تضمینی محصولات کشاورزی، از دولت خواسته تا قیمت‌های تضمینی با درنظر گرفتن قیمت‌های جهانی تعیین و اعلام شوند. کلانتری دلیل تأخیر دولت در اعلام این قیمت‌ها را وقوع فاجعه منا اعلام کرده و از دولت خواست کاهش ۲۳ درصدی قیمت‌های جهانی را در تعیین قیمت‌های داخلی درنظر بگیرد.

با افزایش انتقادات به دلیل تأخیر دولت در اعلام قیمت‌های تضمینی، وزیر جهاد کشاورزی با شاره به اینکه وزارتخانه‌ی وی پیشنهاد خود را به شورای اقتصاد ارائه کرده، علت تأخیر در اعلام قیمت‌های تضمینی را بررسی این قیمت‌ها در شورای اقتصاد بیان کرد. وزیر جهاد کشاورزی همچنین در جلسه هفته گذشته خود با اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس از اعلام این قیمت‌ها تا پیش از پایان مهرماه خبر داد.

از سوی دیگر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با وجود اینکه از قطعی بودن افزایش قیمت‌های تضمینی سال جاری خبر داد، اما از میزان این افزایش سخنی نگفت.

آنچه مشخص است، آن است که وزارت جهاد کشاورزی پیشنهاد خود را به دولت ارائه کرده ولی به گفته قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی، در شورای اقتصادی بر سر این قیمت‌ها اختلاف نظر وجود دارد و دلیل اصلی این تأخیر نیز همین است.

 پول‌هایی که به جیب سدسازان می‌رود

سد کرجبا تشدید محدودیت‌های آبی در کشور، مدیران منابع آبی کشور در برخی سیاست‌های گذشته خود، از جمله سدسازی‌های بی‌رویه، قصد بازنگری داشته ولی نسبت به برخی اقدامات دیگر مانند توسعه و اجرای طرح‌های جامع آبخیزداری همچنان بی‌توجه هستند.

چندی پیش یکی از مسئولین وزارت نیرو از ارائه طرح بازنگری در برنامه سدسازی به هیئت دولت خبر داد و این در حالی است که به گفته معاون وزیر نیرو سالانه ۲ میلیارد متر مکعب آب از پشت سدها تبخیر می‌شود.

به عقیده بسیاری کارشناسان یکی از دلایل اصلی کاهش سطح ذخایر منابع آب زیرزمینی و همچنین تبخیر بیش از ۷۰ درصد نزولات جوی، کم توجهی به اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در سال‌های اخیر است.

هزینه‌ی اجرای این اقدامات نسبت به طرح‌هایی همچون سدسازی و یا انتقال آب بسیار پایین‌تر و در عوض میزان نگهداری و ذخیره آب در سفره‌های زیرزمینی از طریق آبخیزداری و آبخوان‌داری بیشتر است. با این وجود یکی یکی از دلایل اصلی اجرایی نشده بخش عظیمی از این طرح‌ها عدم تخصیص اعتبارات کافی و مناسب به متولیان این طرح‌ها است.

در همین راستا معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات کافی برای اجرای این طرح‌ها، گفت: مجموع اعتبارات تعیین شده بای اجرای این طرح‌ها در سال جاری ۲۶۴ میلیارد تومان بوده که با گذشت ۷ ماه از آغاز سال، کمتر از ۱۰ درصد این اعتبارات تخصیص یافته است.

مدیر کل امور مراتع این سازمان نیز با بیان اینکه مجموع اعتبارات اختصاص یافته برای توسعه و احیای مراتع کشور در سال جاری ۱۲۸ میلیارد ریال است، گفت: درصورت تخصیص کامل این اعتبارات نیز این مقدار، اعتبار ناچیزی است.

سایر خبرها

مسئول جدید خرید تضمینی دانه‌های روغنی داخلی انتخاب شد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه خرید دانه‌های روغنی در ۱۶ استان که تولید دانه روغنی دارند، امسال توسط شرکت بازرگانی دولتی انجام می‌شود، گفت: از ۸ مهر تا پایان دی‌ماه سالجاری خرید دانه‌های روغنی تولید داخل با اولویت خرید توسط کارخانجات روغن‌کشی و روغنی نباتی و شرکتهای غله ۸ منطقه کشور، انجام خواهد شد.

اتحادیه بارفروشان: آمادگی تنظیم بازار شب عید، بدون اعتبار دولتی را داریم

مدیرعامل اتحادیه بارفروشان با اعلام اینکه این اتحادیه آمادگی دارد بدون اتکا به ریالی از اعتبارات دولتی، بازار شب عید را تنظیم کند، گفت: سال گذشته تنظیم بازار شب عید با وجود اعتبار ۱۵۰ میلیارد تومانی از محل هدفمندی یارانه‌ها و تجهیز واحدهای مرغداری، کارنامه سازمان تعاون روستایی در تنظیم بازار چندان رضایت‌بخش نبود.

اقدام وزارت جهاد کشاورزی برای شکستن انحصار واردات خوراک طیور

وزارت جهاد کشاورزی برای شکستن انحصار در واردات و تأمین نهاده‌های تولید در بخش طیور، به تشکل‌ها و اتحادیه‌ها برای واردات این محصولات فراخوان داد. به گفته رئیس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان وارداتی که در گذشته توسط دو یا سه نفر انجام می‌شد الان توسط بیش ۲۰ نفر انجام می‌شود.

متولی قیمت‌گذاری، ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت است نه وزارت جهاد

رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران با اشاره به اینکه علی‌رغم تصویب افزایش ۱۳ درصدی قیمت برخی محصولات لبنی (شیر، ماست و پنیر) آقای شریعتمداری معاون اول رئیس جمهور این مصوبه را ابلاغ نمی‌کند، گفت: وزارت جهاد متولی تولید است و ابزاری برای کنترل بازار ندارد در حالی که ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت در تعیین قیمت‌ها تإثیرگذارند.

فقط ۱۰ درصد اعتبارات مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری جذب شده است

خط اعتباری مکانیزاسیون کشاورزی در سال جاری هزار میلیارد تومان است که به گفته رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با گذشت بیش از شش ماه از شروع سال، تا کنون فقط ۱۱۰ میلیارد تومان آ« جذب شده است.

بانک کشاورزی، عامل رسمی خرید ذخایر استراتژیک شد

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان این که تاکنون ۹۲ هزار میلیارد ریال وجه خرید تضمینی گندم توسط بانک کشاورزی توزیع شده است، گفت: با تأیید دولت، بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه، بانک کشاورزی به‌عنوان عامل رسمی خرید ذخایر استراتژیک کشاورزی تعیین شد.

صادرات صیفیجات و سبزیجات به فرانسه در مقابل واردات فناوری اصلاح بذر!

به گفته مدیرکل بین‌الملل وزارت کشاورزی بر اساس قراردادهای اخیر ایران و فرانسه مقرر شد فرانسه در قبال واردات محصولاتی مانند میگو، پسته، زعفران، خرما،‌ سبزی و صیفی از ایران، در زمینه تولید و توسعه صادرات محصولاتی مانند انواع لبنیات، انواع آبزیان، تولید بذر، اصلاح نژاد دام سرمایه گذاری خود را در ایران افزایش دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: