تاکید سفرای کشورهای حاشیه خزر بر ارتقای همکاری های مشترک با ایران

سفرای کشورهای حاشیه خزر در نشستی با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ، بر لزوم ارتقای سطح همکاری ها به منظور بهره وری بهینه از فرصت های خزر تاکید کردند.

به گزارش عیارآنلاین، راه های توسعه همکای های اقتصادی فی ما بین ، ایجاد شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه دریای خزر و بررسی ساز و کارهای فعال سازی کریدورهای شمال – جنوب و چین – اکتائو – قزاقستان – انزلی از مهمترین محورهای گفتگوی سفرای کشورهای این منطقه با رییس هیات مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی بود.
سفیر و وزیر مختار دولت فدراسیون روسیه در ایران روز پنجشنبه در این نشست با اشاره به اهمیت خزر و فرصت ها و ثروت های کم نظیر این دریا اظهار کرد : باید به طور مشترک برای افزایش حجم مبادلات بین کشورهای همسایه خزر تلاش کنیم .
لوان جاگارین اظهار کرد: ما از امکانات منطقه آزاد انزلی بازدید کردیم و مزیت ها و ظرفیت ها را به مسکو گزارش می دهیم .
وی خاطرنشان کرد :امیدوارم این بازدیدها در آستانه تشکیل جلسه کمیسیون مشترک دو کشور به گسترش همکاری های کشورهای منطقه کمک کند .
سرکنسول روسیه در گیلان نیز در این نشست گفت : برگزاری این نشست ها موجب گسترش همکاری ها بین کشورهای حوزه خزر می شود .
ماکسیم بارانف اظهار کرد : در حال انعقاد تفاهمنامه همکاری منطقه آزاد انزلی و منطقه آزاد لوتوس در آستراخان روسیه هستیم .
*همکاری های گردشگری بین ایران و ترکمنستان
سفیر ترکمنستان در ایران نیز گفت : در خزر پروژه های خوبی داریم و برای ارتقای فعالیتهای حمل و نقل در خزر برنامه ریزی می کنیم.
احمد قربان اف اظهار کرد : توافقنامه ایران و ترکمنستان برای ما اهمیت خاصی دارد و علاقه مند هستیم که همکاری ها بیشتر شود .
وی افزود :پیشنهاد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی برای تشکیل منطقه آزاد مشترک کشورهای همسایه خزر بسیار ارزنده و مفید است و آن را پی گیری می کنیم.
سفیر ترکمنستان در ایران همچنین بر گسترش همکاری های گردشگری بعنوان یک فرصت مناسب برای ارتقای مراودات تاکید کرد.
وی یاداور شد: منطقه آزاد آوازه با پنج میلیارد دلار در کشورمان در حال ایجاد است .
*تعیین مدلی برای همکاری
سفیر آذربایجان در ایران نیز پیشرفت منطقه آزاد انزلی را بسیار محسوس خواند و افزود :منطقه آزاد انزلی، منطقه ای فعال و پویا است .
جوانشیر آخونداف پیشنهاد کرد که یک کمیسیون مشترک برای طراحی و برنامه ریزی و پلان گذاری منطقه دریای خزر تشکیل شود .
وی خاطرنشان کرد : در این زمینه می توانیم از امکانات اکو هم برای همکاری ها استفاده کنیم .
آخوندف متذکر شد: باید مدلی برای توسعه همکاری های اقتصادی منطقه خزر پیدا کنیم .
وی با تاکید بر مساله حمل و نقل گفت : باید برای رفع مشکلات در این زمینه مطالعه کنیم .
آخونداف خاطرنشان کرد: باید هدف های بزرگ تعیین کنیم و از امکانات همه کشورهای حاشیه دریای خزر به این منظور استفاده کنیم .
وی با اشاره به این که فعلا فقط همکاری ها تجاری است و باید از امکانات صنایع نیز استفاده کنیم متذکر شد: در اطراف خزر، معادن مختلفی وجود دارد که می توانیم این محصولات معدنی را با هم مبادله کنیم.
وی اظهار کرد : باید یک سیستم حمل و نقل برای انتقال کالا به اروپا راه اندازی کنیم و بین باکو و بنادر ایران کشتی های رو-رو تردد کنند .
سفیر آذربایجان در ایران تصریح کرد : مطالعه و برنامه ریزی و تهیه نقشه موجب افزایش مبادلات می شود .
آخونداف متذکر شد: باید بتوانیم از منابع مالی بالقوه در زمینه حمل و نقل از مسیر ایران برای کشورهای همسایه استفاده کنیم .
* وجود شرایط مناسب برای سرمایه گذاری
وزیر مختار سفارت قزاقستان در ایران نیز در ادامه این نشست گفت :شرایط مناسب برای سرمایه گذاری شرکت های ایرانی و همکاری های اقتصادی وجود دارد و سعی می کنیم همکاری ها را گسترش دهیم .
سریک جمعه بیکف اظهار کرد :مشکل اصلی ما نبود اطلاعات کافی در خصوص زمینه های همکاری است .
وی افزود: توافقنامه ای برای تشکیل شرکت سهامی مشترک برای ساخت تجهیزات بندری و کشتیرانی و پایانه با ایران داریم .
جمعه بیکف یاداور شد: در آینده نزدیک ۳۰ نفر از سرمایه گذاران قزاقستان همایشی برای معرفی ظرفیت های همکاری در ایران برگزار می کنند.
*تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه خزر
مدیرعامل سازمان منطقه ازاد انزلی نیز در این نشست بر لزوم تشکیل شورای همکاری مناطق آزاد کشورهای حاشیه خزر به منظور رونق اقتصاد منطقه تاکید کرد .
رضا مسرور اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه جنوبی دریای خزر است .
وی با اشاره به زیرساختهای موجود نظیر بندرگاه انزلی و بندر در حال ساخت کاسپین و اتصال ریلی در آینده نزدیک و مزیت های منطقه و معافیت های مالیاتی افزود : بنادر حاشیه دریای خزر مکمل یکدیگرند.
وی اظهار کرد : نکته حائز اهمیت در خصوص مسیر کریدور شمال – جنوب ، کوتاهی مسیر و کم هزینه بودن آن برای تجار است .
وی با بیان این که حجم مبادلات تجار ما با کشورهای حاشیه خزر وضعیت مطلوبی ندارد، خاطرنشان کرد :این ظرفیت قابل افزایش است و ما برای حضور سرمایه گذاران کشورهای حاشیه خزر آمادگی داریم.
مسرور متذکر شد: باید از ظرفیت های بسیار خوب موجود در حوزه خزر به منظور رونق اقتصادی و توسعه پایدار کشورهای همسایه این دریا استفاده کنیم .
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی تصریح کرد : باید مسائل و مشکلات را شناسایی و برای رسیدن به ظرفیت های توسعه و زمینه های همکاری تلاش کنیم .
وی اظهار کرد : در زمینه رفع مشکل پهلوگیری کشتی های ایرانی در سفر اخیر به تفاهم رسیدیم و باید برای کاهش تعرفه های فی ما بین نیز بکوشیم .
مسرور متذکر شد: می توانیم با ایجاد شورای همکاری مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حاشیه دریای خزر، سطح همکاری های تجاری و اقتصادی فی ما بین را بالا ببریم .
وی تصریح کرد : با ایجاد این شورا می توانیم برای مبادلات تجاری نرخ تعرفه ترجیحی اعمال کنیم و با انجام تجارت ترجیحی، مراودات تجاری بین این کشورها افزایش می یابد .
مسرور اظهار کرد: آمادگی دارم دعوتی داشته باشیم و این موارد را در جلسه تخصصی برای مدیران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشورهای حاشیه خزر تشریح کنیم .
وی افزود : اندیشه ما برای تبدیل منطقه آزاد انزلی به مرکز داد و ستد کالاهای استراتژیک حاشیه خزر بر سه محور استوار است .
وی این محورها را شامل فعالسازی کریدورهای شمال جنوب و چین اکتائو انزلی ، ایجاد و توسعه زیرساختهای ریلی و بندری و فعالیت بورس اختصاصی کالا در این منطقه و امکان اتصال این بورس به بورس کشورهای حاشیه خزر عنوان کرد .
وی خاطرنشان کرد : غیر از کریدور چین اکتائو انزلی، موضوع مهم دیگر برای افزایش همکاری ها در زمینه پارک علم و فناوری است .
مسرور افزود : در پارک علم و فناوری آلماتی میز کاری بین ایران و قزاقستان تشکیل شده که علاقمندیم واحدهای تولیدی با این میز کاری ارتباط بگیرند و از سوی شما نیز این مسیر هموار شود.
*لزوم ارتقای روابط با کشورهای حاشیه خزر
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این نشست گفت : کشورهای همسایه خزر علایق زیادی برای همکاری دارند و امیدواریم با رفع تحریم ها، شاهد افزایش همکاری ها و رونق مبادلات باشیم .
ابراهیم رحیم پور اظهار کرد : باید روابط اقتصادی خودمان را با کشورهای همسایه خزر ارتقاء بدهیم .
وی خاطرنشان کرد :منطقه آزاد انزلی اقدامات خوبی برای گسترش روابط با این کشورها انجام داده است .
رحیم پور متذکر شد: پی گیر تشکیل جلسه مشترک بین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ، تشکیل جلسه استان های مرزی کشورهای حاشیه خزر و بنادر حاشیه خزر هستیم .
وی تاکید کرد : مشتاقیم در دریای صلح و دوستی خزر ، ارتباطات را بیشتر کنیم و از صلح و دوستی استفاده بهینه کنیم و مراودات را افزایش دهیم .
معاون وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد : کشورهای همسایه خزر علاقمند به مبادله کالا از مسیر ایران و همچنین ترانزیت هستند.
وی گفت : در مسیر کریدورهای شمال و جنوب و چین اکتائو امکان تبادل حجم زیادی از کالاها وجود دارد .
وی با تاکید بر این که اجازه حضور کشورهای خارجی در دریای خزر داده نمی شود، گفت : باید در دریای خزر ناوگان دریایی توریستی تاسیس کنیم .
رحیم پور یاداور شد: ظرفیت خوبی برای توسعه همکاری با قزاقستان وجود دارد و در جلسات مشترک در چند موضوع حائز اهمیت به تفاهم رسیدیم .
وی افزود: کریدورهای مورد اشاره برای منطقه خزر و کشورها بسیار به صرفه و حجم زیادی از انتقال کالاهای این کشورها به اروپا و آسیای جنوب شرقی، از این مسیر امکان پذیر است .
رحیم پور یاداور شد: رییس جمهوری حداقل ۲۰ دیدار با روسای کشورهای حاشیه خزر داشته که نشان از سطح مناسب روابط و علاقه برای گسترش همکاری ها دارد .
سازمان منطقه آزاد انزلی امسال با برگزاری پانزدهمین اجلاس بین المللی اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر و انعقاد تفاهم نامه با منطقه ویژه اقتصادی و بندر اکتائو قزاقستان در جهت عملیاتی نمودن کریدور جدید و برگزاری نشست های تخصصی با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی این کشورها از یکسو و تکمیل زیرساخت ها و فعالیت بورس اختصاصی کالا از سوی دیگر در راستای سیاست های ابلاغی و راهبرد تعیین شده از سوی رئیس جمهوری کشورمان به منظور تبدیل شدن به کانون ترانزیتی کشورهای منطقه، گام های مثبتی برداشته است.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه ، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای همسود ( CIS) و نزدیکی به فرودگاه بین المللی سردارجنگل رشت از جمله دیگر مزایای منطقه آزاد انزلی است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: