خدمات ویژه صندوق ضمانت صادرات ایران برای توسعه صادرات پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تشریح شد

کارگاه آموزشی با محوریت معرفی و ارائه خدمات صندوق ضمانت صادرات با حضور ۱۲ مجتمع پتروشیمی و فعالان منطقه ویژه انرژی پارس از جمله مسئولین پتروشیمی پارس، پایانه میعانات گازی عسلویه، پلی پروپیلین جم ،پترو شیمی نوری، کنسرسیوم نفت و انرژی شرق، پتروشیمی مروارید و پتروشیمی زاگرس و با حضور آرش شهرآیینی و مجتبی کاوسی اعضای هیئت مدیره، فرشید احمدی مدیر بازاریابی و کارگزاری ها و ابوالقاسم عاشری مدیر صدور بیمه نامه کوتاه مدت برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، آرش شهرآیینی عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ضمن معرفی و تشریح خدمات صندوق مذکور، از مصوبه جدید دولت جهت کاهش نرخهای خدمات صندوق بمنظور کاهش هزینه های صادرکنندگان خبر داد که قرار است ظرف دو هفته آتی ابلاغ گردد. وی با اشاره به این موضوع که در سه ماهه اول سالجاری بیش از ۶۰% نیاز های ارزی واردات کشور را ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی تامین نموده است از اهمیت بیش از پیش این بخش برای تصمیم گیران اقتصادی کشور خبر داد.
شهرآئینی با اعلام آمادگی کامل صندوق ضمانت صادرات ایران برای ارائه  خدمات ویژه برای توسعه صادرات پتروشیمی از طریق پوشش کل گردش صادراتی، تسهیل تامین مالی قبل و پس از حمل و طرحها ی توسعه ای، از شرکتهای فعال در این بخش تقاضا نمود فهرست خریداران خارجی خود را به منظور اعتبارسنجی به این صندوق ارائه نمایند.
وی همچنین از انعقاد ۴۰ تفاهم نامه با موسسات اعتبار صادراتی دنیا (ECA) خبر داد که امکان ارائه بیمه و تضمین مشترک را برای سرمایه گذاریهای مشترک خصوصا در بخش پتروشیمی فراهم  نماید.
وی با اشاره به اینکه بخش مدیریت ریسک اعتباری در شرکتهای رقیب صادراتی ایران همچون سابیک عربستان بسیار حرفه ای و موثر عمل می نماید، عدم استفاده از پوششهای بیمه اعتباری در صادرات پتروشیمی ایران را یکی از موانع توسعه صادرات  بر شمرد که با بهره گیری از خدمات صندوق ضمانت صادرات به راحتی مرتفع می گردد.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران یادآور شد حتی در شرایط غیر تحریم که امکان گشایش اعتبار اسنادی توسط خریداران خارجی فراهم است، ریسک دیفالت (قصور) بانک خارجی همچنان وجود دارد در حالیکه با اخذ پوشش از صندوق ضمانت صادرات، این ریسک به صفر خواهد رسید.

منبع: شاتانیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: