معاون رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی:

بازار کشورهای منطقه فرصتی مناسب برای تقویت صادرات واحدهای تولیدی است

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: بازار کشورهای منطقه از جمله روسیه، عراق و افغانستان فرصتی مناسب برای تقویت صادرات واحدهای تولیدی داخلی به شمار می رود.

به گزارش عیارآنلاین،غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در جمع مدیران واحدهای تولیدی شهرک صنعتی کاسپین قزوین با بیان اینکه صنایع کشور فرصت های زیادی را در حوزه صادرات پیش روی خود دارند که باید از آنها به شایستگی استفاده کنند، افزود: بازارهای روسیه، عراق و افغانستان بویژه در بخش صنایع غذایی مهیای ورود کالاهای ایرانی هستند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، یکی از مهم ترین و اصولی ترین کارها برای حمایت از تولید داخلی را زمینه سازی برای تقویت صادرات خواند و گفت: دولت برای تحقق این مهم از واحدهای تولیدی حمایت می کند.
سلیمانی در ادامه، قانون رفع موانع تولید و صندوق های ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و ضمانت صادرات را از جمله ظرفیت های پیش بینی شده به منظور تامین منابع مالی واحدهای تولیدی کشور دانست و از صنعتگران خواست تا از این ظرفیت ها به شکل شایسته برای رفع نیازهای اعتباری خود بهره مند شوند.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: امیدواریم امسال با اختصاص یارانه تولید به واحدهای صنعتی از سوی دولت که از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تامین می شود، منابع مورد نیاز برای توسعه فعالیت های تولیدی و رونق صادرات در اختیار صنعتگران قرار گیرد.
وی دولت تدبیر و امید را در پی رونق بخشیدن به اقتصاد کشور خواند و گفت: دولت در این خصوص اقدامات موثری چون کنترل نرخ تورم، ثبات بخشیدن به بازار ارز و توسعه روابط در عرصه بین الملل را در دستور کار خود قرار داده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود، فعالیت در حوزه تولید را با مخاطرات و ریسک های زیادی مواجه دانست و افزود: با توجه به این مهم، از یک و نیم سال قبل با رایزنی های انجام شده با بیمه ایران مقرر شد که واحدهای مستقر در نواحی و شهرک های صنعتی بتوانند با شرایط مناسبی زیر پوشش بیمه های مورد نیاز قرار بگیرند.
سلیمانی در ادامه با اشاره به ارائه طرح بسته های بیمه ای برای واحدهای تولیدی مستقر در نواحی و شهرک های صنعتی، گفت: با پیگیری های انجام شده، خدمات بیمه ای از سوی بیمه دولتی ایران با نرخ بسیار مناسب به واحدهای تولیدی مستقر در نواحی و شهرک ها صنعتی ارائه می شود.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی اظهار کرد: بیمه تکمیلی که پیش از این به واحدهای تولیدی دارای کمتر از ۵۰ نفر تعلق نمی گرفت و همچنین بیمه خرید اعتباری از جمله مزایای جدید و ارزشمند بسته بیمه ای است که صنایع مستقر در نواحی و شهرک های صنعتی امکان بهره مند شدن از آنها را دارند.
وی با تاکید بر اینکه باید صنعت خود را رقابتی کنیم، اظهار کرد: یکی از دلایلی که این اتفاق را شاهد نیستیم، انجام همه امور مربوط به تولید از تهیه مواد اولیه تا بازاریابی به تنهایی توسط بنگاه داران و صاحبان واحدهای صنعتی است.
وی اضافه کرد: نمی توان انتظار داشت، تولیدکننده و سرمایه گذار به تنهایی همه امور و فرایندهای مربوط به تولید را خود برعهده بگیرد بلکه این زنجیره باید با کمک نهادها و مجموعه های پشتیبان کننده که شرکت های بیمه نیز جزوی از آنها محسوب می شوند، انجام بگیرد.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت خوشه بسته بندی در قزوین، یکی از مشکلات تولید کشور را در این بخش از صنعت دانست و گفت: امیدواریم فعالیت این خوشه به تقویت و ارتقای صنعت بسته بندی که در جذب بازار و مشتری بسیار مهم است، منجر شود.
استان قزوین دارای ۱۲ شهرک و ناحیه صنعتی به بهره برداری رسیده است.
استان قزوین بر اساس آخرین آمار دارای سه هزار و ۲۶۵ واحد صنعتی فعال می باشد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: