۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۱

معاون اداری مالی وزارت علوم از کسری ۱۵۶۰میلیارد تومانی بودجه دانشگاهها باقیمانده از سال ۹۲ خبر داد

معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به کسری ۱۵۶۰میلیارد تومانی دانشگاهها گفت : این کسری از سال ۱۳۹۲ به آموزش عالی کشور تحمیل شده و ناشی از عدم تخصیص اعتبارات مصوب در سالهای ۸۹،۹۰و ۹۱ بوده است تاکنون جبران نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر محمد حسین امید در گفتگو با بخش خبری ساعت ۲۰ شبکه چهار سیما افزود :در دو سال گذشته دانشگاهها مجبور شدند با صرفه جویی بخشی از هزینه های خودرا کاهش بدهند یا منابع درآمدی خودرا متنوع کرده و  افزایش دهند ولی آموزش عالی از این کسری اعتبارات ناشی از گذشته و کسری اعتبارات جاری همچنان رنج می برد .

دکتر امید گفت : در اعتبارات عمرانی نیز با مشکل مواجیهم که برای مثال دانشگاهها و مراکز آموزش عالی علاوه بر بدهی به پیمانکاران نزدیک ۷۰۰میلیارد تومان به شهرداریهای کشور بدهی دارند زیرا درقانون برنامه پنجم معافیت دانشگاهها از پرداخت عوارض شهرداری حذف شده است.
وی با اشاره به اینکه در مواردی بدهی دانشگاهها به شهرداری ها منجر به حکم قضایی شده است گفت : قرار است سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور  عوارض پروژه های عمرانی جدید دانشگاهها را در طرحها پیش بینی و  پرداخت کند.
معاون وزیر علوم اظهار اشت : آموزش عالی در ابتدای دولت یازدهم  با دو و نیم میلیون مترمربع پروژه ناتمام برجای مانده از دولت قبل مواجه  بود  که از ۵ الی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در دو سال اخیر  برخی آز آنها نیز به اتمام رسیده اند که۲۰۰هزار متربع آن در هفته دولت سال جاری به بهره برداری رسید و تا پایان سال جاری نیز حدود ۲۰۰هزار مترمربع دیگر  به اتمام می رسد  بنابراین  ۲ میلیون مترمربع دیگر پروژه ناتمام داریم که بیشتر آنها در دانشگاههای تازه تاسیس هستند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه تامین بودجه دانشگاهها افزود : در کشورهای توسعه یافته حدود ۵۰درصد بودجه  دانشگاهها توسط دولت ۳۰درصد  از محل درآمد اختصاصی آموزشی و پژوهشی  و ۲۰درصد از مشارکت خیرین تامین می شود ولی در کشورما اینگونه نیست . لذا ما باید هم درآمدهای اختصاصی آموزشی و پژوهشهای کاربردی در ارتباط با صنعت و کمک های خیرین را افزایش دهیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: