۲۲ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۴
«متن انرژی» هیجدهم منتشر شد

بازی ۴ وزیر در زمین سودجویان!

این بسته خبری به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد و به موضوعاتی چون قیمت خوراک پتروشیمی، سرنوشت کارت سوخت، طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش و قراردادهای جدید نفتی ایران؛ پرداخته است.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، هیجدهمین بسته خبری «متن انرژی» منتشر شد. این بسته خبری به بررسی مهم‌ترین تحولات حوزه نفت و انرژی در هفته گذشته اختصاص دارد و به موضوعاتی چون قیمت خوراک پتروشیمی، سرنوشت کارت سوخت، طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش و قراردادهای جدید نفتی ایران؛ پرداخته است.

بازی ۴ وزیر در زمین سودجویان!

نامه ۴ وزیر ۲هفته گذشته وزرای اقتصاد، صنعت، رفاه و دفاع نامه‌ای مبنی بر اوضاع نامناسب اقتصادی و اقدام فوری برای خروج از رکود به رئیس‌جمهور نوشتند. برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که یکی از دلایل اصلی نگارش این نامه، فشار برای کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها است. چرا که هر ۴ وزیری که پای نامه مذکور را امضا کردند، به نحوی با این موضوع در ارتباط و خواهان کاهش نرخ خوراک گاز هستند. پس از انتشار این نامه، برخی منابع از موافقت وزیر نفت با کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی از ۱۳ به ۱۰ سنت خبر دادند. این در حالی است که وزیر نفت بارها مخالفت خود را با کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی اعلام کرده و حتی از سودآوری پتروشیمی‌ها با خوراک گاز ۲۵ سنتی سخن گفته بود. در همین رابطه، اکبر ترکان، مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به این نامه، گفت: «ما خوراک ارزان به پتروشیمی‌ها می‌دهیم، به‌طوری‌که پتروشیمی‌ها خوراک را به یک سوم قیمت جهانی تحویل می‌گیرند و سود برخی از پتروشیمی‌ها سالانه تا ۸۰ درصد مبلغ سرمایه‌گذاری بوده است». کارشناسان عقیده دارند که وجود رانت خوراک پتروشیمی در سال‌های گذشته موجب تولید محصولاتی با ارزش افزوده بسیار پایین و عدم توسعه همه‌جانبه صنعت پتروشیمی شده است.

حفظ کارت سوخت در گردنه بی‌برنامگی

کارت سوختآخر آبان‌ماه امسال، مهلت استفاده از سهمیه‌های بنزین به پایان می‌رسد. با حذف سهمیه‌بندی از یک سو و امکان سوخت‌گیری با استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران با قیمت برابر، کارشناسان معتقدند مصرف‌کنندگان از این پس انگیزه‌ای برای استفاده از کارت سوخت خود نخواهند داشت. اگرچه برخی از جایگاه‌داران به دنبال حذف کارت سوخت هستند، اما مسئولین وزارت نفت بر حفظ این سامانه، به عنوان یکی از مهم‌ترین بانک‌های اطلاعاتی کشور تأکید دارند. با وجود این تاکنون برنامه مشخصی در این خصوص ارائه نشده است. داوود عربعلی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این زمینه گفت:‌ «برای حفظ کارت هوشمند سوخت، گزینه‌های مختلفی را به مقامات عالی وزارت نفت و سایر نهادهای مسئول پیشنهاد و ارائه کرده‌ایم، اما هیچ‌کدام از آنها نهایی نشده‌اند». منصور ریاحی، قائم مقام شرکت پخش فرآورده‌های نفتی هم با بیان اینکه موضوع حذف کارت سوخت فعلاً مطرح نیست، گفت: «دنبال برنامه‌ای هستیم که مطلوبیت و سیاست‌های قیمتی و غیر قیمتی اجرا کنیم که همه شهروندان از این کارت استفاده کنند و در صورت کسب مجوز از وزارت نفت و شورای اقتصاد این برنامه اجرا خواهد شد».

گامی به سوی شفافیت و کاهش قاچاق

قاچاق گازوئیلهفته گذشته، وزیر نفت به منظور نظارت بر روند اجرای طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش، در بازدید از سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش، گفت: «اجرای این طرح نقش مهمی در مدیریت سوخت دارد. این طرح می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیار تصمیم‌گیران و مسئولان کشور قرار دهد و انضباط خوبی در سیستم حمل‌ونقل بار و مسافر ایجاد کند».

طرح تخصیص گازوئیل بر مبنای پیمایش از اردیبهشت‌ماه سال جاری کلید خورد و قرار بود که از ابتدای خردادماه، سهمیه سوخت خودروهای دیزلی بر مبنای بارنامه شارژ شود؛ اما این مهم با ۴ ماه تأخیر از ابتدای مهرماه اجرایی شد. محسن روحانی، مدیر سامانه هوشمند سوخت با بیان جزئیات اجرای این طرح گفت: «پیش از این، به طور میانگین ۱۰۵ میلیون لیتر در روز سهمیه گاروییل در کارت های سوخت شارژ می کردیم، که حدود ۴۵ میلیون لیتر از آن مصرف می شد. با اجرای طرح پیمایش، میزان شارژ روزانه سهمیه گازوییل به حدود ۹۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید».

با توجه به تفاوت قیمت گازوئیل در ایران با سایر کشورهای منطقه، قاچاق این فرآورده از کشور، روزانه تا ۱۹ میلیون مترمکعب تخمین زده می‌شود. اجرای طرح مذکور، به شفاف شدن مصرف گازوئیل در کشور کمک می‌کند و می‌تواند قاچاق گازوئیل را کاهش دهد. علاوه بر این، زمینه برای افزایش صادرات این فرآورده نیز فراهم می‌شود. عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش با اشاره به آثار مثبت اقتصادی اجرای این طرح، گفت: «در ده روز نخست مهرماه سال جاری حدود ۴۰ میلیون لیتر نفت گاز به خودروهای سنگین اختصاص یافته است و این در حالی است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۵ درصد کاهش داشته است. ما‌به‌التفاوت گازوئیل اختصاص‌یافته در این طرح می‌تواند صادر شود و ارزش واقعی این فرآورده مهم به سیستم اقتصادی کشور بازگردد».

قرار است از مهرماه سال آینده، با نصب سامانه موقعیت‌یاب (GPS) در خودروهای دیزلی، این سامانه معیار میزان پیمایش خودرو و در نتیجه تخصیص گازوئیل قرار گیرد.

بی‌قرار قرارداد!

قرارداد های نفتیپس از آنکه قرار شد قراردادهای جدید نفتی ایران ابتدا در داخل کشور و در کنفرانس تهران رونمایی شوند، برخی از مسئولین وزارت نفت از استقبال شرکتهای خارجی برای حضور در این کنفرانس خبر دادند. همچنین الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور با اشاره به قراردادهای جدید نفتی کشور، گفت: «این قراردادها علاوه بر حفظ منافع ملی و مصون نگهداشتن مالکیت ایران بر منابع نفتی، جذابیتهای زیادی نیز برای سرمایه‌گذاران دارد». البته برخی کارشناسان نسبت به نقض قوانین کشور و از دست رفتن منافع ملی در قراردادهای مذکور هشدار داده‌اند.

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران که پیش از این در انتظار کنفرانس لندن بود، قرار است که در ماه نوامبر سال جاری میلادی (اواخر آبان‌ماه ۹۴) در تهران انجام شود.

سایر اخبار مهم هفته

اضافه شدن ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاههای خشکی پارس جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت وگاز پارس از اضافه شدن ١٠٠ میلیون مترمکعب به ظرفیت پالایشگاههای بخش خشکی پارس جنوبی تا پایان امسال خبر داد.

تاخیر چینی‌ها در توسعه میدان آزادگان شمالی ۲ ساله شد

علیرغم تأخیر‌های مکرر در تکمیل طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، آخرین وعده افزایش تولید ۷۵ هزار بشکه‌ای از این میدان در شهریورماه هم محقق نشد. با توجه به تأخیر‌ بیش از دو سال چینی‌ها در طرح توسعه میدان آزادگان شمالی هنوز مشخص نیست فاز دوم این طرح به شرکت سی.ان.پی.سی داده شود یا نه.

تمام معاملات شرکتهای تابعه وزارت نفت به سامانه کالا انتقال می یابد

با دستور وزیر نفت، کلیه شرکتهای تابعه وزارت نفت موظفند تا پایان بهمن ماه امسال، تمام معاملات خود را از سامانه های موجود به سامانه جدید تامین کالای این وزارتخانه منتقل کنند و معاملات خود را صرفا از طریق این سامانه انجام دهند.

اتمام بررسی اساسنامه شرکت ملی نفت در کمیسیون انرژی

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از پایان بررسی مجدد اساسنامه شرکت ملی نفت ایران در جلسه امروز کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: اساسنامه تغییر خاصی نداشته و رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت را در آن شفاف شده است. به عقیده کارشناسان اساسنامه معرفی شده کارایی لازم برای برای پیشرفت در حوزه‌های مدیریتی، تامین منابع، توسعه فناوری و ساخت داخل نداشته و باعث تداوم انحصار و عقب‌مادگی شرکت ملی نفت خواهد شد.

افزایش مصرف بنزین با ثابت ماندن قیمت برای پرمصرف‌ها

رشد ۳٫۲ درصدی مصرف بنزین در شش ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با وجود کاهش قیمت CNG در فصل تابستان و افزایش قیمت بنزین کم مصرف‌ها، به دلیل ثابت ماندن قیمت بنزین پرمصرف‌ها بوده است.

جزئیات طرح انتقال آب به ۳ استان کشور

سیدمحمدرضا رضازاده مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران از طرح انتقال آب به ۳ استان اصفهان، یزد و کرمان با هدف انتقال سالانه ۵۸۰ میلیون متر مکعب خبر داد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: