پانزدهمین بسته خبری اقتصاد کلان

اعتراف بزرگ یا اغراض پشت پرده

در این بسته خبری ابتدا به ماجرای نامه ۴ وزیر به رئیس جمهور واکاوی می‌شود؛ سپس نرخ رشد اقتصادی ایران از منظر برخی سازمان‌های جهانی پرداخته شده و در نهایت اخبار مهم هفته گذشته، مرور خواهند شد.

به گزارش عیارآنلاین، در این بسته خبری ابتدا به ماجرای نامه ۴ وزیر به رئیس جمهور پرداخته می شود و سپس نگاهی بر نرخ رشد اقتصادی ایران در نگاه برخی سازمان های جهانی انداخته و در نهایت، اخبار مهم هفته گذشته مرور خواهد شد.

اعتراف بزرگ

اعتراف بزرگ یا اغراض پشت پرده

هفته گذشته نامه ۴ وزیر اقتصاد، صنعت، دفاع و رفاه منتشر شد که در آن به وضعیت نابسمان بورس و بازار سرمایه اشاره شده است. این نامه به طور کلی وضعیت بازار بورس ایران را شرح داده است و رکود بورس را به برخی عوامل خارجی -همچون روند کاهشی قیمت جهانی کالاهای پایه‌ای و نفت- و برخی عوامل داخلی -همچون نبود تقاضای کافی برای محصولات، مشکلات حاکم بر فعالیت‌های اقتصادی و افزایش انباشت موجودی و نبود تقاضا- پیوند زده است.

البته برخی کارشناسان معتقدند لایه پنهان این نامه، درخواست برای کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی‌ها است؛ چرا که فصل مشترک ۴ وزیر امضاکننده این نامه، منتفع بودن همه آنها از سود و زیان واحدهای پتروشیمی است؛ به عبارتی سهم بالای وزارت دفاع و رفاه از پتروشیمی‌ها و ارتباط نزدیک وزیر صنعت با پتروشیمی‌ها، به همراه تمایل وزیر اقتصاد به بهبود شاخص بورس با رونق کاذب پتروشیمی‌ها، این ۴ وزیر را به نرخ خوراک پتروشیمی مرتبط می‌کند.

سهام‌داران پتروشیمی به دنبال کسب گاز ارزان‌قیمت و افزایش حاشیه سود خود هستند. لذا از هر طریقی کاهش قیمت خوراک گاز پتروشیمی را پیگیری می‌کنند. با توجه به اینکه وزیر نفت تاکنون در مقابل این خواسته مقاومت کرده است، انتشار نامه‌ای با این محتوا می‌تواند با ایجاد یک جو سنگین رسانه‌ای، دولت را مجبور به کاهش قیمت خوراک گاز کند.

رشد اقتصادی ایران از منظر آمارهای بین‌المللی

طی روزهای گذشته، ۳ مرکز معتبر اقتصادی دنیا پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی ایران بیان کردند.

صندوق بین المللی پول با ارائه برآوردی از ۱۶ شاخص کلان اقتصاد ایران، از رشد اقتصادی ۰٫۸ درصدی در سال جاری خبر داد. صندوق بین المللی پول همچنین رشد اقتصادی ۴٫۳۶ درصدی را برای سال ۲۰۱۶ پیش بینی کرده است. بر اساس این گزارش، تولید ناخالص ملی ایران با کاهش ۲۰ میلیارد دلاری از ۴۱۶ میلیون دلار به ۳۹۶ میلیون دلار رسیده است که جای تأمل دارد.

بانک جهانی نیز در گزارش جدید سالانه خود، رشد اقتصادی ایران را تنها ۰٫۶ درصد اعلام کرد. این در حالی است که پیش از این، بانک جهانی رشد یک درصدی را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده بود.

موسسه مالیه بین المللی که از موسسات وابسته به بانک جهانی است، رشد تولید ناخالص ملی ایران را ۲ درصد دانست که البته تطابق این رشد با کاهش تولید ناخالص اعلام شده توسط صندوق بین المللی پول جای سوال دارد.

ناگفته نماند که اغلب گزارش‌های فوق سال ۲۰۱۶ را از لحاظ رشد اقتصادی برای ایران مثبت ارزیابی نموده‌اند؛ که دلیل آن را نیز لغو تحریم‌ها و اجرای برجام عنوان کرده‌اند .البته این ادعا با توجه به ساختار اقتصادی ایران و جایگاه نامناسب کشور در شاخص های کسب و کار جای ابهام دارد

اخبار کوتاه هفته

پاسخ ۲۷۷ تشکل به شرایط اقتصادی/ اوضاع کسب و کار بدتر شد

مرکز پژوهش‌های مجلس، نتایج پایش محیط کسب و کار ایران در زمستان ۱۳۹۳ (ارزیابی ۲۷۷ تشکل اقتصادی سراسر کشور از مولفه‌های ملی محیط کسب و کار در ایرا) را منتشر کرد.

نرخ رشد فصل بهار احتمالا منفی است/ پیش‌بینی بانک مرکزی از نرخ رشد پایان امسال

قائم مقام بانک مرکزی گفت: احتمال دارد که نرخ رشد در فصل بهار سال ۹۴ نرخ رشد اقتصادی بسیار پایین و حتی منفی اعلام شود اما با اجرایی شدن توافق هسته‌ای و با رفع محدودیت‌ها در ماه‌های آینده این انتظار را داریم نرخ رشد امسال در مجموع مثبت باشد.

صرافان خواستار تشکیل «بورس ارز» شدند

رییس کانون صرافان خواستار فراهم شدن زمینه همکاری صرافی های مجاز در تشکیل بورس ارز شد.

بانک مرکزی موافق کاهش نرخ سود بانکی نیست

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد نامه ۴ وزیر به رئیس جمهور با بیان این که بنگاهها در صورت تداوم رکود اقتصادی با خطر تعطیلی مواجه می شوند، گفت: «متاسفانه بانک مرکزی موافق کاهش نرخ سود بانکی نیست».

ارسال اطلاعات بدهی‌ها و مطالبات دستگاه‌های اجرایی به وزارت اقتصاد

وزیر اقتصاد طی نامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی از آنان خواست نسبت به ارسال اطلاعات بدهی‌ها و مطالبات خود به وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدام کنند.

رشد ۸ درصدی اقتصاد در ۵ سال آینده/ بهبود آمار اشتغال بخش‌های مولد در بهار امسال

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: «در حال حاضر دولت سیاست‌های خود و سیاست‌های پولی و مالی خود را کاملاً معطوف به خروج از رکود اقتصادی و دسترسی به رونق و نرخ رشد اقتصادی بالاتر قرار داده است».

آیین‌نامه ایجاد یا تعطیل شعبه مؤسسات اعتباری بازنگری شد

ویرایش جدید آیین‌نامه «ایجاد یا تعطیل شعبه، باجه یا نمایندگی مؤسسات اعتباری در داخل کشور» به شبکه بانکی ابلاغ شد.

اشتغال ۱.۶ میلیون نفری در بخش تعاون کشور/ تعاون عامل توزیع قدرت و ثروت

معاون امور تعاون وزیر کار در جریان همایش بین‌المللی ظرفیت تعاونی‌ها در توسعه اقتصادی به اشتغال یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در این بخش اشاره کرد و گفت: «تعاونی‌ها در ایران از پشتوانه قانونی خوبی برخوردارند».

حذف ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از یارانه‌ بگیران/ افزایش سبدکالا به شرط تامین اعتبار از محل هدفمندی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام خبر حذف ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از یارانه بگیران و ادامه این روند تا پایان امسال گفت: برای افزایش مشمولان سبد کالا منتظر اعتبارات هدفمندی یارانه هستیم.

دعوت سازمان مدیریت‌ و برنامه‌ریزی از کمیسیون‌های مجلس برای تدوین برنامه‌ششم

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی از همه کمیسیون های مجلس برای تدوین برنامه ششم دعوت کرده است، گفت: «ضرورتی ندارد که اشخاصی از مجلس شورای اسلامی برای تدوین برنامه حضور یابند».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: