تاکید بر تشکیل کمیسیون اقتصادی بین ایران و کرواسی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر تشکیل کمیسیون اقتصادی بین ایران و کرواسی، این اقدام را در توسعه تعاملات و همکاریهای دو جانبه مهم ارزیابی کرد.

به گزارش عیارآنلاین، « محمد رضا نعمت زاده » در دیدار با رئیس مجلس کرواسی با تاکید بر ضرورت تعمیق و گسترش روابط اقتصادی دو جانبه بین ایران واین کشور تصریح کرد: حضور کرواسی در اتحادیه اروپا می تواند شریک خوبی برای همکاریهای سازنده دو کشور باشد.
وی یادآور شد: در گذشته کمیسیون همکاریهای مشترک بین دو کشور وجود داشته است که به دلیل الحاق کرواسی به اتحادیه اروپا ملغی گردید که امیدواریم با شرایط جدید مجدداً برگزار شود.
نعمت زاده ، شرایط جدید را در عرصه بین المللی نقطه آغازی بر استمرار و تدوام همکاریهای ایران با این کشور و سایر کشورهای اروپایی ذکر کرد و گفت: سیاست ما در برقراری ارتباط با کشورهای دوست به صورت راهبردی و بلندمدت خواهد بود و تلاش می کنیم تا همکاریهای خود را بر این پایه استمرار بخشیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در این راه به دنبال توجه بیشتر بر انجام سرمایه گذاریهای مشترک هستیم اظهار کرد: شرایط ایران از لحاظ فنی و تخصصی کاملاً متفاوت با سالهای پیش است و در حال حاضر شرایط مناسب برای آغاز سرمایه گذاریهای مشترک وجود دارد.
وی ضمن استقبال از افزایش اقتصادی سطح تعاملات دو کشور افزود: خوشحال خواهیم شد تا در همه زمینه های بخش صنعت، معدن و تجارت همکاری فی مابین  داشته باشیم.
نعمت زاده  با تاکید بر افزایش سطح سرمایه گذاریها تصریح کرد: هر کدام از ما دارای مزیتهای مناسبی برای گسترش تعاملات هستیم و باید تلاش کنیم تا از زمینه های سرمایه گذاری دو کشور استفاده شود.
به گفته  وی؛ یکی از مزایای کشور علاوه بر داشتن  نیروهای تحصیلکرده و جوان ، صنعت گردشگری ،معادن ، منابع طبیعی و نفت و گاز است که آمادگی لازم برای همکاری و سرمایه گذاری دراین رابطه ها  وجود دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درادامه ، مهمترین مسئله را داشتن روابط بانکی فعال بین دو کشور دانست و گفت: متاسفانه به دلیل شرایط تحریم این روابط قطع شد که باید تلاش کنیم تا مجدداً برقرار شود.
همچنین در این دیدار « یوسیپ لکو» رئیس مجلس کرواسی ضمن ابراز خرسندی از تعمیق تعاملات اقتصادی دو کشور افزود: کرواسی و جمهوری اسلامی ایران حتی در زمان تحریم  با درک متقابل این روابط را  حفظ کردند .
وی توسعه همکاریها  را نیازمند برقراری روابط بانکی فعال دانست و گفت:  حجم روابط بانکی در سطح دو کشور مناسب نیست و باید با توجه به ظرفیتهای ایران و کرواسی افزایش یابد.
لکو در ادامه با بیان اینکه این کشور می تواند مرکز ثقلی برای ارتباط ایران با اتحادیه اروپا باشد افزود: ارتباطات فرهنگی دو کشور راه خوبی برای تحکیم روابط خواهد بود.
وی همچنین از تمایل برای همکاری  علمی و دانشگاهی  با دانشگاههای ایران خبرداد و گفت: یکی از دانشگاههای ما تمایل  به همکاری با دانشگاههای ایران را دارد .
رئیس مجلس کرواسی خاطرنشان کرد؛ روابط خوب سیاسی بین  دو کشور  این اجازه را می دهد تا به گسترش روابط اقتصادی دو کشور نیز خوش بین باشیم.

منبع: شانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: