دولتی‌ها به جای پرداخت یارانه به خودروسازان بدهی بخش صنعت را بپردازند

دبیر انجمن ریخته‌گری با بیان اینکه تزریق یارانه تولید به صنعت خودرو مانند خوراندن داروی تقویتی به فرد معلول است،گفت: قطعات ایرانی به ایتالیا و فرانسه صادر می‌شود، ولی هیچ کدام از خودروهای ایرانی از نظر ایمنی و کیفیت اجازه تردد در این کشورها را ندارند.

به گزارش عیارآنلاین، عبدالحمید قدیمی اظهار داشت: برای تحریک تقاضا در بازار خودرو راهکارهای مختلفی مانند تزریق پول و یا اعطای وام ارائه می‌شود که در واقع باعث افزایش بدهی صنعت خودرو و ایجاد تورم خواهد شد.

وی تصریح کرد: صنعت خودرو ایران دارای اشکالات ساختاری بوده و در واقع مجموعه‌ای کاملاً دولتی است، به همین دلیل مسائلی مانند دلایل بالا بودن قیمت تمام شده تولید خودرو هیچ‌‌گاه مورد تحقیق و تفحص جدی قرار نگرفته است.

قدیمی با اشاره به بحث‌های مطرح شده از سوی سخنگوی دولت مبنی بر پرداخت یارانه تولید به خودروسازان، گفت: تخصیص یارانه نمی‌تواند راهگشا باشد و تا زمانی که صنعت خودرو مشکل ساختاری دارد، پرداخت یارانه تأثیرگذار نخواهد بود.

وی ادامه داد: تزریق یارانه به صنعت خودرو مانند این است که به یک فرد معلول، داروهای تقویتی داده شود در حالی که باید فکری برای معلولیتش شود.

وی با بیان اینکه استراتژی‌های تعریف شده برای صنعت خودرو تاکنون ماهیت استراتژی نداشته و برای تهیه آن مطالعه دقیقی صورت نگرفته است، گفت: برنامه‌های تدوین‌شده برای این صنعت، فقط بر اساس امکانات موجود و برای یک شرایط کوتاه‌مدت پیش‌بینی شده و مطالعه جامعی در مورد بازارهای جهانی صورت نگرفته است.

دبیر انجمن ریخته‌گری تصریح کرد: برخی کارشناسان معتقدند ایران دارای مزیت لازم برای خودروساز بودن نیست و انتقادهای زیادی در مورد خودروهای تولیدشده در کشور مطرح است.

وی ادامه داد: کشور ما در زمینه تولید قطعات خودرو دارای مزیت است و حتی صادرات این قطعات به کشورهایی مانند ایتالیا و فرانسه انجام می شود ولی هیچ کدام از خودروهای تولید شده در ایران از نظر ایمنی و کیفیت اجازه تردد در این کشورها را ندارند.

وی افزود: در شرایطی که حمل و نقل عمومی، جاده‌ها و بسیاری از صنایع نیازمند دریافت یارانه هستند، تزریق یارانه به صنعت خودرو کار درستی نخواهد بود.

قدیمی با اشاره به رشد منفی بخش صنعت، گفت: دولت هنوز نتوانسته تکلیف یارانه‌ها را به نحو شایسته‌ای مشخص کند و در شرایطی که بدهی دولت به بخش خصوصی رقم بالایی است، بهتر است به جای پرداخت یارانه این بدهی تسویه شود.

وی تأکید کرد: پرداخت بدهی دولت به بخش خصوصی مهمتر از پرداخت یارانه به برخی بخش‌های صنعت است، زیرا پرداخت یارانه به صورت سود تسهیلات عاملی برای افزایش بدهی کارخانه‌ها خواهد بود.

قدیمی در پایان با اشاره به موانع موجود در زمینه صادرات محصولات صنعتی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، گفت: هنوز تلاشی برای به دست آوردن بازارهای صادراتی منطقه و رفع مشکلات سیاسی این بخش نشده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: