ضرورت ورود ایران به درآمدزایی از دو حوزه گردشگری و صادرات فناوری

با وجود آنکه کشورهای در حال توسعه سالانه هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار صادرات فناوری دارند، اما سهم ایران از صادرات کالاهای با فناوری بالا از مجموع صادرات خود یک درصد است.

به گزارش عیارآنلاین، حسین پاریاب دبیر کل اولین همایش بین‌المللی سیاست‌های صنعتی و تجاری در نشست خبری به برنامه‌های سند چشم‌انداز برای توسعه اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: تاکنون در پیشبرد این برنامه وضعیت چندان مناسبی نداشته‌ایم و بیش از نیمی از راه هنوز باقی مانده است.

وی با اشاره به رشد صادرات فناوری در کشورهای درحال توسعه که سهم عمده‌ای از درامدهای کشورشان را شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق آمار در سال ۲۰۰۰ کشورهای پیشرفته به‌عنوان بنیانگذار صنعت فناوری اطلاعات ۵۵۰ میلیارد دلار صادرات فناوری داشته‌اند که این رقم برای کشورهای درحال توسعه ۲۰۰ میلیارد دلار بود، اما در سال ۲۰۱۴ این رقم برای کشورهای پیشرفته ثابت مانده، ولی برای کشورهای درحال توسعه به هزار و ۲۵۰ میلیارد دلار رسید که ایران نیز می‌تواند سهم عمده‌ای از این رقم را به خود اختصاص دهد،‌ اما متأسفانه در صادرات کالاهای با فناوری بالا به شدت ضعف داریم و کم‌تر از یک درصد صادرات‌مان در این حوزه است.

وی گردشگری را یکی دیگر از راهکارهای ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای کشور دانست و گفت: گردشگری ۹ درصد بودجه ناخالص ملی کشورها را شامل می‌شود و بیش از ۸ درصد در آمار اشتغال کشورها تأثیرگذار است.

پاریاب به درآمد گردشگری در دنیا اشاره کرد، اینکه سالانه ۲۵ میلیارد دلار در این حوزه هزینه می‌شود که در سال ۲۰۲۰، به بالای یک هزار میلیارد دلار خواهد رسید و جالب تر اینکه تا پیش از این ۹۰ درصد درآمد گردشگری مربوط به ۱۰ کشور بوده، ولی در سال ۲۰۱۳ این سهم به ۵۰ درصد رسیده و کشورهای اطراف از جمله مالزی، امارات و ترکیه سهم بیش‌تری را به خود اختصاص داده‌اند و در این میان ایران نیز می‌تواند با ایجاد ظرفیت و زیرساخت بخشی از این گرشدگران در راستای اشتغال‌زایی و درآمد جذب کند.

در بخش دیگری از این نشست محمدرضا رفعتی مشاور مرکز مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: طی سال‌های گذشته بخشی از رونقی که در بازار بورس و مسکن به‌وجود آمده بود کاذب بود؛ چرا که برخی انتظار داشتند قیمت‌ها بالا برود و در این بخش خرید بیش از نیاز انجام دادند، در عین حال طی سال‌های گذشته با تورم ۵۰ درصدی روبه‌رو بودیم، درحالی که دستمزدها تنها تا ۲۵ درصد افزایش یافت و به نوعی قدرت خرید مردم کاهش یافت.

وی ادامه داد: در نهایت این روزها از یک طرف با ریزش بورس مواجهیم، از یک طرف به‌دلیل رکود مسکن با کاهش قیمت سیمان و آهن و در نتیجه به‌دلیل انتظار بیهوده‌ای که برای کاهش قیمت‌ها به‌وجود آمده مردم خرید نمی‌کنند، البته تورم محبوس شده و واردات هم در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است.

رفعتی همچنین درمورد تأثیر تک‌نرخی شدن نرخ ارز در رونق اقتصادی کشور و واقعی‌تر شدن قیمت‌ها نیز گفت: تک نرخی شدن به نفع اقتصاد کشور است و بساط بسیاری از رانت خواری‌ها را جمع می‌کند، ولی راه کنترل نرخ ارز تزریق پول در اقتصاد نیست، بلکه کنترل تورم است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: