۲۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۲
معاون وزیر نفت:

خلا قراردادهای حقوقی در حوزه بهره برداری و تعمیرات وجود دارد

معاون وزیر نفت گفت: لازم است قراردادهایی تدوین شود تا بتواند در حوزه بهره برداری و تعمیرات نیز به طوری حرفه‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش عیارآنلاین،رکن الدین جوادی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در دومین همایش ملی حقوق انرژی گفت: ورود حقوق به عرصه دانشگاهی کشور تنها به معنای ایجاد رشته حقوق نفت و گاز، تأسیس دانشکده حقوق و یا جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در این زمینه نیست، بلکه لازم است علاوه بر این موارد، ارتباط دانشگاه با صنعت نفت به صورت نظام مند تقویت شود، تا تأثیرگذاری آن افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورهای توسعه یافته چندصد پایان نامه به موضوعی جزئی در صنعت نفت اختصاص می یابد ادامه داد: جا دارد در ایران نیز بسیاری از پایان نامه ها به سمت بررسی نکات مغفول در صنعت نفت هدایت شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان این که هم اکنون ضعف و نارسایی زیادی در قراردادها داریم، تصریح کرد: متأسفانه بخش خدمات حقوقی صنعت نفت همراه و هم سطح دیگر زمینه ها رشد نکرده است.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در مراجعه به بانکهای اطلاعاتی کشور مشاوران مهندسی متعددی در حرفه های مختلف قابل شناسایی اند و خدمات قابل ارائه آنها و پیشینه آنها قابل ارزیابی است، اما در بخش حقوقی با خلا جدی در این زمینه مواجه هستیم.

جوادی  فعالیت موسسات حرفه ای حقوقی را به عنوان مرجع تدوین قراردادهای نفتی صنعت نفت لازم دانست و گفت: اگرچه شرائط عمومی قراردادها را در کشور تدوین کرده‌ایم، اما این شرائط پاسخگوی قراردادهای متنوع مورد استفاده نیست.

به گفته این مقام مسئول لازم است قراردادهایی تدوین شود تا بتواند در حوزه بهره برداری و تعمیرات نیز به طوری حرفه ای مورد استفاده قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در قراردادهای موجود ابهامات زیادی در نحوه تعامل و صیانت از حقوق دوطرف موجود است که با طولانی شدن کارها، مخدوش شدن روابط دو طرف قرارداد و افزایش قیمت قراردادها آسیب های جدی را برای دو طرف به همراه دارد.

معاون وزیر نفت در پایان رشد فرهنگ حقوق قراردادی را در صنعت نفت الزامی دانست و خاطرنشان کرد: برگزاری همایش ملی حقوق انرژی بتواند در این راستا گامی موثر باشد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: