نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران:

دولت با سیاست ارزی نادرست به تولیدکننده خارجی یارانه می‌دهد

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از سیاست های ارزی بانک مرکزی گفت: عدم سیاست گذاری درست ارزی در کشور باعث می شود تا نرخ ارز در مکانی نامناسب قرار گیرد که در پی آن نوعی یارانه به تولیدکننده خارجی پرداخت می شود.

به گزارش عیارآنلاین،پدرام سلطانی –نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گردهمایی واردکنندگان که شب گذشته توسط مجمع واردات در برج میلاد برگزار شد اظهار داشت: تجارت خارجی اعم از صادرات و واردات بخش مهمی از سیاست های اقتصادی کشور را شامل می شود که می تواند  برای آینده کشور سرنوشت ساز باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته تولید کننده را پولدار و حق کارگر خور، صادرات را عامل گرانی کالا و  واردات را در کنار قاچاق دسته بندی می کردند که به مرور نگرش های منفی نسبت به تولید و صادرات برطرف شد ولی مشکل واردات همچنان باقی است و فعالان بخش خصوصی باید با شفاف سازی و بیان مبانی اصلی واردات و نیز تبیین تجربه های جهانی، نگرش نسبت به واردات را تصحیح کنند.

به گفته سلطانی در جهان امروز، بزرگترین صادرکنندگان کالا، خودشان جزء بزرگترین واردککنندگان هستند. و دلیل آن چیزی نیست جز به هم پیوستگی تولید و تجارت.

وی با اشاره به محیط نا مناسب کسب و کار در کشور افزود: بزرگترین آفت این روزهای اقتصاد کشور نبود محیط کسب و کار مناسب در کشور است که نه تنها مجال تولید مولد و سودآور را از تولید کنندگان گرفته، بلکه موجب خاکستری شدن فضای تجارت خارجی نیز شده است.

سلطانی تاکید کرد: عدم سیاست گذاری درست ارزی در کشور باعث می شود تا نرخ ارز در مکانی نامناسب قرار گیرد که در پی آن نوعی یارانه به تولیدکننده خارجی پرداخت می شود. اگر نرخ ارز همواره در بازه رقابت‌ پذیری اقتصاد قرار گیرد قطعا تولید، واردات و صادرات می تواند در مسیر تحقق منافع ملی قرار گیرد.

به گفته سلطانی واردات باید به عنوان بخشی از نیاز کشور که می تواند به تحریک تولید ملی و صیانت از حقوق مصرف کننده ایرانی کمک کند، به رسمیت شناخته شود و  در کنار آن، راه های مقابله با پدیده شوم قاچاق بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در هر کشوری واردکنندگان شناسنامه دار مسئولیت مشخصی را تقبل کرده و در قبال آن نیز اختیارات قانونی تعریف شده ای دارند و ما نیز باید به سمتی حرکت کنیم که حقوق مصرف کننده ایرانی از طریق واردکنندگان رسمی صیانت شود.

گفتنی است در این گردهمایی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از جمله علیرضا محجوب، عبدالرضا عزیزی، نادر قاضی پور، رحمت الله نوروزی، سید باقر حسینی، حسین طلا، محمدحسین قربانی و محسن صرامی و همچنین برخی اعضاء هیات رئیسه اتاق بازرگانی همچون پدرام سلطانی ،علامیرمحمد صادقی  و حامد واحدی به همراه چندی از فعالان اقتصادی حضور داشتند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: