عدم تخصیص آب از موانع اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان است

اهواز ـ مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر گفت: تخصیص نیافتن آب به‌عنوان ترمز اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان به شمار می‌رود.

به گزارش عیارآنلاین،حسن علاقه بند پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری اظهار کرد: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، بزرگ‌ترین طرح در دست اجرای خوزستان و بزرگ‌ترین طرح در تاریخ بخش کشاورزی کشور است. خوشبختانه مسئولان توجه ویژه‌ای به طرح داشته و تأمین اعتبار آن را از محل صندوق توسعه ملی و خارج از اعتبارات جاری کشور انجام می‌دهند.

وی افزود: طی دو سال اخیر، وزیر جهاد کشاورزی چهار نوبت در خوزستان و دو بار در استان ایلام به‌منظور بازدید میدانی از روند اجرای طرح حضور پیدا کرده و این نشان‌دهنده اهمیت خاص طرح برای دولت است.

علاقه بند با اشاره به هماهنگی و انسجام خوب طرح در اجرای این طرح گفت: وزیر جهاد کشاورزی و استاندار خوزستان به‌صورت هفتگی و ماهانه گزارش روند اجرای پروژه و میزان پیشرفت آن را دریافت می‌کنند البته برای اجرای طرحی با این وسعت، می‌طلبد که این هماهنگی‌ها صورت بگیرد.

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر عنوان کرد: نقش‌آفرینی مؤسسه جهاد نصر در این طرح در واقع به‌صورت مستقیم با مردم و معیشت، سرمایه و توان اجرایی کشاورزان در ارتباط است.

مشکل تخصیص آب

علاقه بند گفت: بحث اجرایی شدن طرح از قبل مطرح بوده ولی بعد از سفر رئیس‌جمهور فعلی به خوزستان و اختصاص یک و نیم میلیون دلار، شکل خاصی را به خودش گرفت. اگرچه تلاش زیادی برای عملیاتی شدن طرح در استان صورت گرفته ولی متأسفانه تاکنون تخصیص آب فقط برای ۳۱۲ هزار هکتار مصوب شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از دلایل مطرح‌شده برای تخصیص نیافتن آب به‌کل طرح را قابل‌قبول ندانسته و به‌عنوان کارشناس آنها را نمی‌پذیریم. در حقیقت منطقی نیست که تأمین آب فقط برای ۳۱۲ هزار هکتار امکان‌پذیر باشد.

علاقه بند با اشاره به تخصیص آب به‌عنوان کلید تکمیل طرح گفت: از این ۳۱۲ هکتار تا به امروز ۱۵۲ هزار هکتار اجرا شده است؛ یعنی حدود ۴۸.۶ درصد کار انجام‌شده و اگر با مشکل تخصیص آب مواجه نمی‌شدیم این عدد و رقم می‌توانست شامل ۵۵۰ هزار هکتاری باشد.

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر بیان کرد: از سال ۸۷ که طرح کلید خورده و سال ۸۹ که به مؤسسه جهاد نصر واگذار شد تا پایان سال ۹۲ در واقع ۶۶ هزار هکتار طرح عملیاتی شد. از ابتدای سال ۹۳ اقدامات وسیعی صورت گرفته و تا به امروز ۷۰ کارگاه اجرایی با سه هزار و ۴۴۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین، نیمه سنگین و سبک در کنار ۹ هزار و ۲۰۰ نفر نیروی انسانی شاغل در این کارگاه‌ها داریم.

۱۰۰ نفر نیروی دولتی در اجرای طرح

وی اضافه کرد: تنها ۱۰۰ نفر از نیروی انسانی این طرح دولتی هستند و مابقی در مجموعه اجرایی، مهندسان مشاوران و پیمانکاران مشغول به کار هستند.

علاقه بند گفت: واقعاً این حجم و گستردگی کار در کنار پیشرفت کاری که حاصل‌شده بدون اغراق در کشور بی‌سابقه است. در شهریورماه، هشت هزار و ۵۰۰ هکتار عرصه کار فراهم‌شده که این میزان یک رکورد بی‌نظیر و اصلا در هیچ جای کشور و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی مشاهده نشده است.

وی بیان کرد: امکانات تخصصی موردنیاز اجرای طرح از کل کشور جمع شده است. همچنین از سه هزار و ۴۰۰ دستگاه ۶۳۹ دستگاه مربوط به این دو ماشین تخصصی است و تقریباً تمام ماشین‌آلات و امکانات آن را از داخل کشور خریداری کردیم.

۱۸ شهر تحت پوشش طرح

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر افزود: ۱۸ شهر اهواز، باوی، حمیدیه دشت آزادگان، هویزه، شوش، اندیمشک، دزفول، شوشتر، شادگان، آبادان، خرمشهر، امیدیه، هندیجان، بهبهان، رامشگر، رامهرمز از خوزستان و دهلران از استان ایلام تحت پوشش این طرح هستند. البته به ایذه و باغملک هم اعتباراتی اختصاص داده شده که از ابتدای سال آینده شروع به کار خواهیم کرد.

علاقه بند عنوان کرد: سال گذشته از صندوق توسعه ملی حدود ۳۰۰ میلیون دلار و از نظر ریالی ۷۷۰ میلیارد تومان اعتبارات طرح بود که ۱۰۰ درصد جذب شد. البته اعتبارات مصوب طرح بیشتر بود ولی ۱۰۰ درصد اعتبارات اختصاص داده‌شده را جذب کردیم.

وی افزود: امسال یک هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبارات مصوب طرح است و همه اعتبارات به بانک کشاورزی منتقل خواهد شد تا گروه اجرایی پرداخت‌ها و شرایط هزینه کرد را مدیریت کنند. از این اعتبار تا به امروز ۴۴۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

۸۸ درصد نیروها بومی هستند

علاقه بند در ارتباط با نیروی انسانی به کار گرفته‌شده در این طرح گفت: ۸۸ درصد نیروهای انسانی به کار گرفته شده در طرح بومی استان هستند و مابقی به تناسب تخصص موردنیازی که در استان نبود از نیروهای غیربومی جذب شده‌اند.

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر گفت: نوآوری یکی مسائل مورد توجه در اجرای طرح بود که با استفاده از مهندسی ارزش در اجرای این طرح روش‌های اجرای کار را دچار تغییراتی کردیم؛ بنابراین اثرات اقتصادی خوبی هم در کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و بالا بردن راندمان آبیاری داشت.

علاقه بند تصریح کرد: کاهش عمق زهکش‌ها و زه آب ها اثر بسیار مؤثری داشته و در اجرای طرح استفاده از پوشش مصنوعی زهکش‌های زیرزمینی به‌جای پوشش قدیمی شن و ماسه را به همراه آبیاری کم‌فشار و تحت‌فشار در دستور کار خود قرار دادیم.

۲۵ درصد آبیاری کم‌فشار است

وی بیان کرد: ۲۵ درصد کار در برنامه اجرایی این طرح به آبیاری کم‌فشار و ۱۰ تا ۱۲ درصد هم به آبیاری تحت‌فشار اختصاص داده شد. البته هر دو روش نیاز به یک رعایت سری مسائل فنی دارند.

علاقه بند گفت: اگر بخواهیم از بزرگ‌ترین مشکل طرح نام ببریم باید به شبکه‌های اصلی و زهکشی که کارهای بالادستی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است، اشاره‌کنیم. به‌هرحال فعالیت مؤسسه در اجرای این طرح در واقع تکمیل کارهای قبلی انجام‌شده توسط وزارت نیرو است.

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر گفت: تأمین آب برای سدها، شبکه‌های اصلی برق و بحث انتقال آب را وزارت نیرو انجام می‌دهد ولی ما کار تکمیلی شبکه‌های فرعی آبیاری، زهکشی و تجهیز و نوسازی اراضی را انجام می‌دهیم.

وی اظهار کرد: در بخش شبکه‌های آبیاری و زهکشی، بحث زهکشی زیرزمینی را هم به دلیل شوری برخی از اراضی خوزستان انجام می‌دهیم. تا به امروز ۱۲۸ هزار هکتار زهکشی زیرزمینی را انجام داده و یکی از مشکلات موجود زهکشی‌های انجام‌شده یا در دست اجرا توسط وزارت نیرو است.

علاقه بند در بخشی از کارهایی که در گذشته انجام‌شده، قسمتی از خروجی‌های شبکه‌های زیرزمینی که باید در نظر گرفته می‌شد را در نظر نگرفته و این شبکه‌ها توان خروج آب را ندارند.

وی اظهار کرد: در بخش شبکه‌های آبیاری اجرا شده در گذشته به دلیل توجه نکردن به روش آبیاری تحت‌فشار و کم‌فشار خصوصاً تحت‌فشار باید هزینه‌های سنگین حوزه انرژی را دوباره متحمل شد؛ یعنی به دلیل اشتباهات گذشتگان باید هزاران کیلومتر شبکه برق برای اجرایی شدن طرح اجرا کنیم.

علاقه بند بیان کرد: یکی از مشکلات در خصوص شبکه‌های آبیاری و زهکشی نیز انجام کارهای همزمان با فعالیت ما در ۳۱۲ هزار هکتار است. آب و برق خوزستان یا وزارت نیرو برخی کارها را باید انجام دهند ولی به دلیل مشکلات اعتباری برای بهره‌برداری دچار مشکل هستیم. در واقع بخشی از کار ما نیاز به اعتبارات وزارت نیرو یا آب و برق خوزستان است که باید تکمیل شود.

کشت چغندر

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر اظهار کرد: از ۵۵۰ هزار هکتار، حدود ۶۰ هزار هکتار باید به کشت چغندرقند اختصاص داده شود. کارخانه چغندرقند که راه‌اندازی شود می‌توانیم حدود سه میلیون تن به میزان تولیدات استان در این بخش اضافه کنیم. در واقع میزان مصرف آب‌کشت چغندرقند در خوزستان با هیچ کجای کشور قابل مقایسه نبوده و بسیار کمتر است.

وی ادامه داد: با احداث کارخانه‌های چغندرقند ضمن اشتغال‌زایی می‌توان از مشتقات این کشت هم بهره‌برداری داشته باشیم. در واقع با احتساب هر سه هزار هکتار قابلیت ۱۶ کارخانه چغندرقند در اهواز وجود دارد و این کارخانه‌ها توجیه فنی و کارشناسی دارند.

طرح مشکل تأمین آب ندارد

علاقه بند بیان کرد: این طرح مشکل تأمین آب ندارد و از تمامی مسئولان به‌ویژه وزارت نیرو انتظار داریم تا این مشکل را حل کنند. اگر از اول سال ۹۳ کار را با ۵۵۰ هزار هکتار شروع می‌کردیم الآن به‌جای ۱۵۲ هزار بالای ۲۰۰ هزار هکتار را تحویل می‌دادیم ولی به دلیل اینکه عرصه را به ۳۱۲ هزار هکتار محدود کردند، آمار کارهای انجام‌شده متفاوت است.

وی گفت: تخصیص نیافتن آب احیای ۵۵۰ هزار هکتار به‌عنوان ترمز اجرای طرح برای ما مطرح است و فردا هم برای حل این مشکل با سازمان برنامه‌ریزی جلسه داریم.

علاقه بند با اشاره به استعداد خوب خوزستان در بخش کشاورزی گفت: این طرح، هفت بخش وابسته به هم از جمله نظام‌های بهره‌برداری، منابع طبیعی و آبخیزداری، آموزش و تحقیقات، صنایع و بازاریابی، زراعت و باغبانی، امور دام و شیلات را دارد. در واقع اگر همه بخش‌های طرح به‌خوبی اجرا نشوند آن وقت سرمایه‌گذاری در بخش آب‌وخاک هم به نتیجه نخواهد رسید.

مدیر اجرایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری شرکت جهاد نصر گفت: اگر عرضه محصولات کشاورزی زیاد شود باید قیمت هم کنترل شود وگرنه در غیر این صورت کشاورز ضرر خواهد کرد. حتی مردم باید برای الگوی کشت و شیوه‌های نوین کشت آموزش‌های لازم را دریافت کنند.

علاقه بند در ارتباط با مجوز زیست‌محیطی طرح گفت: ارزیابی‌هایی در گذشته انجام‌شده و مجوزهایی هم گرفته شده و در حال حاضر نیز به دنبال تکمیل آنها هستیم.

احیای نخیلات آبادان و خرمشهر

محمد بخشنده مدیر هماهنگی امور حوزه‌های شرکت جهاد نصر نیز در این جلسه بیان کرد: این طرح در واقع طرح تکمیلی شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی است. وزارت نیرو قبل از ما بحث تأمین آب را برعهده داشته ولی ما در حال تکمیل شبکه‌های فرعی هستیم.

وی افزود: در زمینه آب زهکش‌ها، شبکه اصلی و زهکش‌های اصلی را وزارت نیرو اجرا کرده است. ریزش آب در منبع‌های پذیرنده هم از قبل مشخص‌شده و ما تنها کار شبکه‌های فرعی را انجام می‌دهیم.

بخشنده عنوان کرد: یکی از ساده‌ترین استفاده از زهکش‌ها ریختن به تالاب‌هایی است و با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد خشکی تالاب‌ها هستند، این ریزش به تالاب‌ها کمک بسیاری برای جلوگیری از خشکی آنهاست.

بخشنده بیان کرد: احیای نخیلات آبادان و خرمشهر جزو طرح است و وزارت جهاد کشاورزی نظر ویژه‌ای به آن دارد و طرح در یک نقطه از آبادان و سه نقطه از خرمشهر شروع شده است.

مدیر هماهنگی امور حوزه‌های شرکت جهاد نصر گفت: این احیا در ۲۲ هزار هکتار مجموعاً در آبادان و خرمشهر انجام می‌شود که ۱۲ هزار هکتار متعلق به خرمشهر و باقی آن هم متعلق به آبادان است. البته سد انتهایی رود بهمنشیر باید هرچه سریع‌تر احداث شود تا همزمان بتوانیم مسئله آبیاری را هم انجام دهیم.

بخشنده افزود: متأسفانه در آبادان و خرمشهر و جنوب استان خوزستان برای آبیاری تحت‌فشار به خاطر تبخیر آب و شوری اراضی با مشکل مواجه هستیم.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: