مشاور وزیر جهاد کشاورزی خواستار شد:

مسئولین وزارت جهاد: دولت قیمت خرید تضمینی گندم را سریعتر اعلام کند

مجری طرح گندم کشور گفت: با توجه به نیمه های فصل کشت دیم سرد در مناطق سردسیر کشور، اعلام هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی ازجمله گندم برای تصمیم گیری گندمکاران ضروری است.

به گزارش عیارآنلاین،اسماعیل اسفندیارپور عصر دوشنبه  برای حمایت از کشاورزان و افزایش بهره وری تولید گندم، اعلام هرچه سریعتر نرخ خرید تضمینی گندم را از دولت خواستار شد و افزود: در صورتی که کشاورزان با اطلاع و آگاهی تصمیم بگیرند، می توانند در افزایش تولید نیز نقش بسزایی ایفا کنند.
به گفته وی، کشت گندم دیم سرد در مناطق سردسیر کشور از ابتدای مهرماه سالجاری آغاز می شود و تا پایان مهرماه جاری ادامه دارد.
وی سطح زیرکشت گندم دیم سرد در مناطق سردسیر کشور را حدود ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار برشمرد و اظهار داشت: تاکنون حدود یک میلیون هکتار از این اراضی زیرکشت گندم رفته است.
وی تاکید کرد: با وجود آنکه هنوز نرخ خرید تضمینی گندم از سوی دولت اعلام نشده اما وضعیت کشت نسبت به دوره مشابه سال گذشته روند مثبت را نشان می دهد.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: وضعیت کشت بیانگر رعایت الگوی کشت، بکارگیری آموزش ها، ترویج و توصیه های کارشناسی و تحقیقاتی ما در مناطق دیم سرد به ویژه به شکل خشکه کاری است.
اسفندیارپور گفت: در حال حاضر در استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، همدان، مرکزی، کردستان، کرمانشاه و لرستان کشت دیم سرد انجام می شود.
وی با بیان اینکه تمام مقدمات لازم برای کشت گندم از لحاظ پشتیبانی فراهم شده است، ادامه داد: از ابتدای فصل کاشت؛ مجموع نهاده های تولید از جمله بذر اصلاح شده، کودشیمیایی و سم مورد نیاز این بخش تامین است به طوری که حدود ۴۰۰ هزارتن بذر فراوری شده تامین است و محدودیتی در این زمینه نداریم.
وی توصیه کرد: گندمکاران مابقی بذر خودمصرفی خود را بوجاری و ضد عفونی کنند تا مشکلی پیش نیاید.
وی در زمینه تامین کود افزود: کود فسفاته به اندازه مورد نیاز تامین است و کود اوره مورد نیاز نیز از پتروشیمی های داخلی تامین و در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد.
به گفته مجری طرح گندم کشور، سموم ضدعفونی به حد کافی در سراسر استان های کشور تامین شده که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
وی توصیه کرد: به دلیل بارندگی های مناسب در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و گلستان بهتر است گندمکاران خشکی کاری کنند تا با بارندگی هایی که رخ می دهد گندم سبز مطلوبی بدست آید.
وی اظهار امیدواری کرد: با روند فعلی شروع کشت در صورتی که ادامه یابد امسال نیز تولید گندم از وضعیت خوبی برخوردار باشد.
به گزارش ایرنا؛ امسال ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور تولید شد که از این میزان بیش از ۸ میلیون تن گندم خریداری شده است.
در سال های ۹۲ و ۹۳ نیز با بیش از ۱۰ میلیون تن تولید گندم به ترتیب حجم خرید گندم ازکشاورزان حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و شش میلیون و ۸۰۰ هزار تن بوده است.
همچنین در دولت تدبیر و امید نرخ خرید تضمینی برای سال زراعی ۹۳ – ۹۲ هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۰۵۰ و گندم دروم ۱۰۸۰ تومان و برای سال زراعی ۹۴ – ۹۳نرخ گندم معمولی ۱۱۵۵ و گندم دروم ۱۱۸۸ تومان تعیین شده بود.
در حال حاضر کشت گندم در سطح ۶ میلیون هکتار (۲میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی آبی و ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار اراضی دیم) انجام می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: