باوجود دارا بودن رتبه اول تولید پسته، قیمت جهانی را آمریکا تعیین میکند

نایب رئیس انجمن پسته ایران گفت: کاهش تولید پسته در آمریکا علت بازگشت ایران به رتبه اول تولید این محصول در دنیاست.

به گزارش عیارآنلاین،محمود ابطحی روز دوشنبه  افزود: پسته یک کالای کشاورزی است و عوامل طبیعی مانند گرما و سرما در تولید آن بسیار تاثیرگذار است و به همین دلیل یک سال محصول زیاد و یک سال کم می شود.
وی با اشاره به اینکه تولید پسته در ایران چند سال است که به دلیل کم آبی کمتر شده است بیان کرد: امسال به دلیل برخی عوامل طبیعی در آمریکا تولید این محصول از آنچه که پیش بینی شده بود، کمتر بوده است.
نایب رئیس انجمن پسته ایران گفت: محصول پسته آمریکا برای سال جاری ۲۱۰ هزار تن پیش بینی شده بود که به ۱۴۰ هزار تن رسیده در حالی که پسته تولیدی امسال ایران ۲۱۰ هزار تن پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: درست است که اگر تولید ما بیشتر باشد می توانیم فروش بیشتری داشته باشیم اما کنترل بازار ممکن است در دست ما نباشد.
ابطحی به قیمت بالاتر پسته آمریکا نسبت به پسته ایران اشاره کرد و گفت: عرضه و تقاضا تعیین کننده نهایی قیمت یک کالاست و تولید کم پسته آمریکا به سود پسته ماست زیرا عرضه کمتر خواهد بود.
وی بیان کرد: اینگونه نیست که بگوییم چون تولید پسته ما بیشتر است می توانیم بازار را از آنها بگیریم زیرا طرف مقابل در بازار اروپا و ایران در بازارهای خاور دور فعال هستند.
رییس انجمن پسته ایران هفته گذشته از بازگشت ایران به رتبه اول تولید پسته دنیا خبر داده بود.
محسن جلال پور بیان کرد: از سال ۲۰۱۱ میلادی که آمریکا در تولید از ما پیشی گرفته بود، امسال اولین سال است که محصول ما از آمریکایی ها بیشتر شد و در تولید پسته اولین دنیا شدیم.
استان کرمان با دارا بودن ۲۶۰ هزار هکتار باغات پسته از نظر سطح زیر کشت پسته و از لحاظ رتبه تولید، مقام اول کشور را به خود اختصاص داده است.
سالانه درآمد ارزی حاصل از صادرات پسته استان حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: